NA PIĄTKĘ

0
2090

Legnicka „Faustynka” ma pięć  lat. A działa coraz intensywniej!

Monika Skrobiewska przypomina dorobek „Faustynki”:

27 sierpnia 2018 r. mija pięć lat od jej powstania. Najpierw funkcjonowała ona jako dwuletni Klub Dziecięcy „Faustynka” przy Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Trójcy w Legnicy za zgodą lokalnych władz świeckich i kościelnych.

Na oficjalnym…

…otwarciu były obecne władze samorządowe oraz delegacja sióstr ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia we Wrocławiu, z którymi podtrzymujemy łączność. Powstała także praca dyplomowa na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu pt. Apostolski wymiar duchowości Miłosierdzia Bożego w świetle działalności Klubu Dziecięcego „Faustynka.” Od 2016 placówka została przemieniona na Stowarzyszenie od serca ”Faustynka” i zlokalizowana w obiekcie przy ul. Witkiewicza 17 w Legnicy.

W przeciągu…

…pięciu lat udało nam się sporo osiągnąć. Uczestniczyliśmy między innymi w Festiwalu Młodych Światowych Dni Młodzieży, gdyż zostaliśmy wybrani spośród 400 propozycji z 60 krajów świata. Poza tym zorganizowaliśmy liczne wystawy, prezentacje oraz warsztaty. Braliśmy udział w wielu wydarzeniach na terenie Miasta i powiatu Legnickiego. Z naszą placówką nawiązało kontakt szereg instytucji oświatowych, kulturalnych i opiekuńczo – wychowawczych terenu Dolnego Śląska, jak i delegatów urzędów, w tym Urzędu Miasta Legnica, Starostwa Powiatu Legnickiego, Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu. W swoim dorobku mamy również przygotowanie licznych konkursów plastycznych. Trzykrotnie podjęliśmy także organizację zbiórek ministerialnych, które służą osobom najbardziej potrzebującym.

Wolontariat

W latach 2013 – 2018 r. wspiera nas grupa wolontariuszy, studentów uczelni. Mamy już także grupę darczyńców. Nie prowadzimy żadnej działalności gospodarczej i dbamy o przekaz wartości poprzez cztery obszary: edukacji dzieci od 4 lat (zabawa i nauka, zajęcia plastyczne, muzyczne, tematyczne, spotkania i pogadanki okolicznościowe); kultury (wystawy, wernisaże, lokalne konkursy plastyczne, zajęcia z rękodzieła artystycznego); elementy wychowania katolickiego (spotkania i pogadanki o tematyce związanej z Bożym Miłosierdziem); społeczny (zbiórki, akcje na rzecz osób w potrzebie; pomoc indywidualna; poradnictwo i wsparcie pedagoga).

Chcąc rozwinąć działalność chcieliśmy mieć stałe miejsce spotkań dla mieszkańców, poza biurem przy ul. Witkiewicza 17 w Legnicy. Patrząc na rzeczywistość i znaki czasu, w ostatnich latach podejmowaliśmy próby znalezienia obiektu ale niestety nie było odpowiedniego.

Z uwagi…

…na to podejmowaliśmy większe działania na terenie Dworca PKP Legnica, Zamku Piastowskiego czy V LO im. Jana Heweliusza w Legnicy, którego jestem absolwentką. Pragniemy jednak odrobiny stałości.

We wspomnienie 25 rocznicy beatyfikacji siostry Faustyny Kowalskiej – 18.04.2018 r. uzyskaliśmy pozytywną odpowiedź w sprawie lokalu na osiedlu Kopernik w Legnicy, które w roku szkolnym 2018/2019 r będzie pełniło miejsce stałego rozwoju dzieci, młodzieży, dorosłych i osób starszych. Biuro przy ul. Witkiewicza 17 ulega z zewnątrz odnowieniu.

Zapraszamy na uroczystość 20.06.2018 r. o godz. 16.15 z okazji zakończenia roku szkolnego w II obszarze działalności stowarzyszenia przy ul. Gwiezdnej 35 A (lokal na I piętrze, osiedle Kopernik) i Mszę św. za „Faustynkę” dnia 24.06.2018 r.o godz. 10.00 w Parafii Rzymskokatolickiej pw. NSPJ w Legnicy.

Z wyrazami szacunku,

Monika Skrobiewska

i wolontariusze Stowarzyszenia od serca „Faustynka”

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię