Magiczny świat Łemków na talerzu

0
741

Redaktor  Tomasz Kuncik, nasz mocny punkt z Przemkowa poleca: W powiecie polkowickim jak i całym regionie,  znana w niejednym z domów.

Kuchnia łemkowska to jedzenie proste i zdrowe, złożone z naturalnych składników dostępnych w górskich regionach Beskidu Niskiego.

Najlepiej smakuje zrobione rękoma prawdziwego górala. Dam Państwu prosty przepis, który można wypróbować samemu w domu.

Łemkowie…

… potrawy przygotowywali w oparciu o dostępne składniki, a tych nie było wiele.

Kuchnia łemkowska bazowała więc na prostocie, ścisłej współpracy z naturą, w jej niewymuszonym, cyklicznym rytmie, z poszanowaniem przyrody, która dostarczała pożywienia i innych materiałów niezbędnych do codziennego, twardego życia.

W kuchni…

… łemkowskiej mięso było rzadkością. Dieta Łemków opierała się o produkty mączne, nabiał i warzywa. Pojawiające się od święta mięso można było zjeść w formie placków o nazwie KISEŁO. Przepis jest prosty. 0.5 kg mielonego mięsa wieprzowego (może być baranina) miesza się z namoczoną bułką (3- 4 kajzerki czerstwe będą dobre). Dodajemy trzy, cztery jajka, odrobinę mąki (tak z pół szklanki) i zioła (ja używam łyżeczkę majeranku i z cztery łyżeczki drobno posiekanego koperku). Do tego sól i pierz, a następnie smażymy na smalcu (masło też dobre) do koloru złotego.

Tradycyjnie podajemy z kwaśnym mlekiem. Osobiście polecam sos czosnkowy. W tym połączeniu pychota. Smakuje praktycznie z każdym sosem.

Łemkowie wyrabiali w górach także orzeźwiający, kwaśny napój…

…NAPITOK

Jest to serwatka zmieszana z sokiem z kiszonych ogórków, doprawiona suto koperkiem. Idealny na gorące dni albo na walkę z kacem (po Łemkowskiej PALUNCE, wódce pędzonej w każdej chyży). O KROPCE – napoju Bogów opowiem w innym wydaniu. Zapraszam do poznania świata Łemków, którzy żyją w naszym regionie, gdzie ta kultura jest ogromną szansą dla rozwoju turystyki.

Tomasz Kuncik

Historyk z wykształcenia, Lemko z urodzenia, kucharz z pasji

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię