RAJSKI OGRÓD WOJSŁAWICE

0
3771

Perła dolnośląskiej sztuki ogrodów – Arboretum Wojsławice – jeśli tam się wybierzecie, zachwycicie się pięknem roślin, wspaniale wypoczniecie, a także będziecie chcieli przyjechać jeszcze nie raz. Blisko z Legnicy, Jawora i Złotoryi…  23 i 24 czerwca w Wojsławicach królować będzie egzotyka czyli Międzynarodowy Festiwal Bonsai. Tu  szczegóły:

 https://www.facebook.com/events/390150761390692/

 

Do tej urokliwej Filii Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego dojedziecie samochodem z Wrocławia w około 40 minut, a z Legnicy w około 80 minut. Wojsławickie założenie parkowo-ogrodowe usytuowane jest w pobliżu miejscowości Niemcza, pośród Wzgórz Strzelińsko-Niemczańskich. Łagodnie falujący okoliczny krajobraz jest dodatkową atrakcją dla oczu. W wojsławickim Arboretum można spędzić cały dzień lub kilka godzin, jakikolwiek spacer; dłuższy czy krótszy wybierzecie, warto ubrać wygodne obuwie i odzież.

Zwiedzać można samodzielnie, jeśli ktoś chce z wykorzystaniem audio-przewodnika (z językami: polskim, czeskim, niemieckim i angielskim) lub, po uprzednim umówieniu się, z osobą przewodnika.

Arboretum

Jako rodzaj ogrodu botanicznego daje możliwość obejrzenia drzew oraz krzewów pochodzących z różnych części świata. Można też tutaj podziwiać historyczne odmiany roślin ogrodniczych z kolekcji narodowych, np. oszałamiająco kwitnące różaneczniki i liliowce. Arboretum łączy funkcje naukowe, dydaktyczne, kolekcjonerskie, pokazowe i całe mnóstwo innych. Jednak patrząc z perspektywy gości, którzy nie są zawodowymi botanikami, jest to przepiękny park sztuki ogrodniczej. Poetycko podsumował to Zdzisław Maciejczyk w wierszu „Arboretum w Wojsławicach”.

Dla zwiedzających

Po zaparkowaniu na obszernym i bezpłatnym parkingu, zaraz za kasami trafiamy na plac dawnego folwarku, tu zwykle najludniej i najbardziej gwarnie.

Głodni i spragnieni pokrzepią się w punkcie gastronomicznym, a dla potrzebujących nie zabraknie toalet, które dostępne są w ramach biletu wstępu. Warto zajrzeć do Galerii, zawsze jest tam do obejrzenia jakaś ciekawa wystawa związana tematycznie z roślinami. Na placu podczas weekendów tematycznych prezentują się szkółki roślinne, nierzadko natrafimy też występy taneczne czy muzyczne. Do dyspozycji gości są także plac zabaw dla dzieci, tereny piknikowe i miejsca do grillowania.

Oficjalna strona internetowa http://arboretumwojslawice.pl i pełna aktualności strona na Facebook’u dostarczają wszelkich informacji na temat ogrodu.

Kalendarz imprez jest bardzo bogaty i różnorodny. Nie sposób wymienić wszystkich propozycji, dla przykładu do wyboru są m.in. wystawy i kiermasze roślin (byliny, liliowce, trawy, piwonie i inne), Festiwal Bonsai, warsztaty i konferencje, wystawy artystyczne, występy zespołów folklorystycznych, koncerty.

Ciągle się rozwija

Przez lata odwiedzania wojsławickiego z każdą wizytą okazywało się, że jest coś nowego, a to udostępniano nowe części Arboretum, a to pojawiała się w kalendarzu nowa impreza czy ekspozycja dawnych narzędzi czy maszyn. Jedną z nowości jest Georetum, gdzie współistnieją rośliny i skały. Wojsławickie Arboretum emanuje dobrą energią, widać, że pracujące tu osoby podchodzą do swojej pracy nie tylko bardzo solidnie, ale i z wielkim sercem.

Tekst i fot. Renata Szpyra

Łagodnie falujący krajobraz jest dodatkową atrakcją

 

Na terenie ogrodu nie brakuje miejsc do wypoczynku

 

Przykład architektury ogrodowej

 

Na placu podczas weekendów tematycznych prezentują się szkółki roślinne

 

Udostępnij
Poprzedni artykułNA PIĄTKĘ
Następny artykułKONIEC EUROPY

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię