Cech Rzemiosł Różnych w Legnicy beneficjentem Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich

0
464

Organizacje pozarządowe mogą prowadzić działalność gospodarczą jedynie w rozmiarach uzasadnionych celami statutowymi. Oznacza to, że nie może ona stanowić jedynego i wyłącznego celu ich działań. Musi mieć charakter pomocniczy w stosunku do działalności statutowej organizacji. A co zrobić gdy organizacja pozarządowa zarządza nieruchomością, która stale wymaga nakładów finansowych?

– Niedawno mieliśmy poważną awarię pionu kanalizacyjnego w Domu Rzemiosła, wskutek czego powstały znaczne szkody w obszarze przebiegającego pionu – doszło do rozległego zalania sufitu, ściany i podłogi w Sali Konferencyjnej – mówi Jacek Kamola – starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Legnicy. Sama awaria ze względu na jej charakter musiała zostać usunięta w trybie pilnym. Sytuacja była dla nas nieprzewidziana, nagła i wymagająca podjęcia szybkich decyzji naprawczych. Nie mieliśmy świadomości, że przez dłuższy czas przed awarią woda sączyła się przez skorodowaną rurę, czego wynikiem było stopniowe namakanie muru, tynku i zabudowy pionu. W znacznej mierze został również zawilgocony strop górny i dolny w obrębie uszkodzonego pionu. Koszty usunięcia samej awarii były dla Cechu dużym wydatkiem, dlatego nie udało nam się jednocześnie podjąć działań naprawczych ściany, sufitu i podłogi w obszarze uszkodzonego pionu kanalizacyjnego.

Z pomocą przyszedł nam Rządowy Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2023 PROO Priorytet 5, ,,Wsparcie doraźne”, edycja 2023. Napisaliśmy projekt pt.: ,,Pomoc w usunięciu uszkodzeń spowodowanych awarią pionu kanalizacyjnego w Domu Rzemiosła”, który został oceniony pozytywnie przez Ekspertów Narodowego Instytutu Wolności w Warszawie i w związku z tym zostało udzielone nam wsparcie finansowe w kwocie 10.000 złotych. Otrzymane środki okazały się dla nas wielką pomocą, dzięki której mogliśmy szybko i sprawnie usunąć powstałe uszkodzenia. W wyniku projektu zostały wykonane m.in. prace takie jak: rozbiórka zalanej zabudowy pionu kanalizacyjnego, podłogi, usunięcie z sufitu obwisłego tynku, osuszanie, uzupełnienie tynku, montaż nowej zabudowy pionu, tynkowanie, malowanie. Jako stowarzyszenie nie posiadamy rezerw finansowych, które mogłyby być uruchamiane w nagłych, kryzysowych sytuacjach i nie powodować zaburzenia w budżecie oraz w bieżącym funkcjonowaniu naszej organizacji. Sama naprawa pionu kanalizacyjnego nadwyrężyła finanse Cechu. Awaria była dla nas niespodziewanym i koniecznym w danej chwili wydatkiem – oczywiście niemożliwym do zaplanowania i odłożenia w czasie. Nakład finansowy poniesiony w ramach jej usunięcia nie pozwolił nam usunięcie dodatkowych uszkodzeń ściany, sufitu i podłogi spowodowanych zalaniem wodą z pękniętej instalacji. Została wykonana naprawa, która była najpilniejsza. Pozyskanie środków z Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2023 PROO Priorytet 5, ,,Wsparcie doraźne”, edycja 2023, okazało dla naszej organizacji bardzo dużym wsparciem i pozwoliło nam na kompleksowe przeprowadzenie przedsięwzięć naprawczych – dodaje Jacek Kamola.

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię