Super Twierdza na uboczu

0
749

Sto kilometrów od Legnicy, siedemdziesiąt  z Jawora… Zespół Fortów Srebrna Góra, a zwłaszcza jej potężny Donjon, to jeden z najbardziej interesujących europejskich obiektów fortyfikacji z epoki nowożytnej. Inspiratorem jej budowy był król Prus Fryderyk Wielki, gdy powstała była najnowocześniejszą górską twierdzą Europy.

 


             Dziedziniec wejściowy przed kasami

 

             Spojrzenie z góry na dziedziniec wejściowy

 

Dojazd, do położonej u jej podnóża miejscowości Srebrna Góra, z Wrocławia (drogą S8 przez Kobierzyce, Łagiewniki, Niemczę i skręt w Ząbkowicach Śląskich) zajmie nam około półtorej godziny, z Legnicy (przez Strzegom, Świdnicę, Pieszyce, Bielawę) do dwóch godzin, z Polkowic, Lubina nieco ponad dwie godziny.

 

               Jak na dłoni – strzelająca armata, a w tle miejscowość Srebrna Góra

 

Twierdza…

…w 1807 roku, trzydzieści lat od zakończenia jej budowy, wytrzymała ciężkie ataki armii francuskiej, dowodzonej przez młodszego brata Napoleona Bonaparte – Hieronima. Sześćdziesiąt lat potem wojska pruskie wymaszerowały z fortów i był to koniec wojennego przeznaczenia obiektu. Po II wojnie światowej jego budowle niszczały, dopóki w 1966 roku harcerze Hufca Dolnośląskiego nie rozpoczęli porządkowania. Począwszy od 2004 roku warownia cieszy się statusem pomnika historii, jest ciągle rewitalizowana i aktualnie należy do najciekawszych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska.

 

 

                W twierdzy ma miejsce ciągła rewitalizacja i wzbogacanie ekspozycji

 

                    Wewnątrz Donjonu – miejsce testów artyleryjskich

 

 Niezrównany przewodnik srebrnogórski – Pan Mariusz –  udziela instrukcji odpalania armaty

 

Przewodnicy twierdzy…

…srebrnogórskiej oprowadzają ubrani w kostiumy, przywołujące czasy świetności tej budowli. Nie inaczej jest z Panem Mariuszem – który zagarnia naszą wycieczkę w rekruty – posiadającym pasję historyczną, talent aktorski i umiejętność przykucia uwagi zwiedzających. Swoją wartką opowieścią – zawierającą wiele interesujących faktów i zadziwiających szczegółów – przenosi turystycznych gości w środek życia twierdzy Silberberg. Dzięki wykorzystaniu humoru i obrazowych porównań, wspaniale przybliża współczesnym gościom realia dawnej pruskiej twierdzy.

 

                W kuchni żołnierskiej

 

Część ekspozycji – mundur grenadiera austriackiego

 

 

Z tej armaty sześciokilowa kula poleci na odległość dwóch kilometrów

 

 

XIX – wieczny moździerz artyleryjski i jego amunicja – kamienie

 

Wśród mnóstwa wiadomości, znajdzie się pewnie też wyjaśnienie, jaki to ambicjonalny powód skłonił króla-żołnierza do tego gigantycznego przedsięwzięcia – zbudowania super warowni na kompletnym uboczu –  i jakim mianem określał on Polaków. Jeśli nie, koniecznie dopytajcie.

W życiu…

…nie przypuszczałam, że zwiedzając obiekt militarny, mogłabym się tak dobrze bawić! Szczególnie, że integralną częścią wycieczki jest praktyczne szkolenie z obsługi armaty, łącznie z oddaniem strzału z tejże. Bierzcie wtedy poważnie pod uwagę udzielane zwiedzającym instrukcje bezpieczeństwa – wszak każdy chce z ekskursji wrócić ze wszystkimi kończynami i nieuszkodzonym słuchem.

 

Przy obsłudze armaty obowiązują ścisłe reguły bezpieczeństwa

 

  Oprócz…

…wycieczki z przewodnikiem można samemu przejść trasę spacerową i podziwiać roztaczającą się z punktu widokowego panoramę Gór Bardzkich, Gór Sowich, Gór Opawskich i Masywu Śnieżnika. Po zwiedzaniu jest gdzie się pokrzepić, na przykład w restauracji Dom pod Twierdzą, niedaleko też stąd do Serowarni w Lutomierzu (http://www.gazetapiastowska.pl/podroze/sery-pelne-szczesliwosci/).

 

Okoliczne widoki

 

 

                         Z punktu widokowego w stronę góry Ślęża

 

Tekst i fotografie: Renata Szpyra

 

Informacje dodatkowe:

Rodzaje zwiedzania Twierdzy Srebrna Góra:

  • Dla turystów indywidualnych oprowadzanych przez przewodnika (około godziny i 10 minut).
  • Wycieczka kadeta (ok. 1,5 godziny) – oferta edukacyjno-turystyczna dla grup dziecięcych, od siedmio- do dwunastolatków; z elementami musztry żołnierskiej, konkurencjami sprawnościowymi, itd.
  • Grupowe nocne zwiedzanie (około dwóch godzin) – w każdą sobotę przez cały rok po zebraniu minimum 20-osobowej grupy. Konieczne są rezerwacje. W dniu Nocnego Zwiedzania istnieje możliwość zaparkowania samochodu na górze przy Twierdzy.
  • Zwiedzanie z przygodą (około 2,5 godziny) – dla osób pełnoletnich; szkolenie i zabawa – wcielenie się w postać żołnierza pruskiego.
  • Pakiet armata – dla szczególnie zainteresowanych artylerią i zasadami działania broni czarnoprochowej.
  • Gra forteczna (około 3 godzin) – dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży.

Informacje praktyczne:

  • Twierdza czynna jest przez cały rok, za wyjątkiem Niedzieli Wielkanocnej, 1 listopada, 24-25 grudnia oraz 1 stycznia. Godziny zwiedzania zależą od danego miesiąca, od listopada do marca to przedział od 10:00 do 17:00.
  • Turyści indywidualni nie potrzebują rezerwacji – wejścia z przewodnikiem odbywają się co 20-25 minut (z wyjątkiem okresu listopad – marzec, kiedy zwiedzanie odbywa się co około godzinę). Dla grupy powyżej 20 osób wymagana jest rezerwacja.
  • Bilety wstępu dla turystów indywidualnych do zwiedzania z przewodnikiem kosztują (aktualnie) odpowiednio; normalny: 32,00 zł, ulgowy: 24,00 zł, dzieci do 4 lat: bezpłatnie.
  • Na tę wyprawę należy ubrać obuwie trekkingowe lub sportowe z grubszą podeszwą, teren jest nierówny, miejscami może być mokro, samo dojście pod górkę do Twierdzy od parkingu (zajmie około 15 – 20 minut) może wymagać albo dobrej kondycji, albo paru odpoczynków na złapanie oddechu. Obowiązujący na dojściu zakaz ruchu pojazdów motorowych nie dotyczy osób niepełnosprawnych i kobiet w ciąży.
  • W podziemnej części twierdzy temperatura stale wynosi około 10 stopni Celsjusza – trzeba się odpowiednio ubrać.
  • W pomieszczeniu kasowym można zakupić gorące napoje. Od maja do października na terenie Twierdzy funkcjonuje mała gastronomia oraz Kantyna.
  • https://forty.pl – strona własna Twierdzy Srebrna Góra, na której znajdują się aktualne oferty i ceny zwiedzania oraz wiele innych informacji.
  • Rezerwacja: tel. (+48) 74 818 00 99  (w godz. 10:00-17:00)

 

Restauracja Dom pod Twierdzą w Srebrnej Górze serwuje pyszne jedzenie

 

 

Klimatyczne wnętrze restauracji Dom pod Twierdzą

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dom pod Twierdzą – fragment sali biesiadnej

 

Redakcja Gazety Piastowskiej dziękuje Lokalnej Organizacji Turystycznej – Księstwo Świdnicko-Jaworskie za zaproszenie do udziału w objeździe studyjnym po Księstwie w ramach Projektu „Skarbnica wrażeń – opowieści o tajemnicach i wspólnej historii” współfinansowanego przez Unię Europejską.

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię