Kompaktowy wehikuł czasu

0
1863

Drodzy Państwo, podróże w czasie są możliwe i nie jest potrzebna do tego teleportacja, machina przenosząca w czasie, ani inne pomysły rodem z filmów fantastyczno-naukowych. Trzeba się tylko trochę ruszyć ze swojego domu. Jeśli np, zechcecie odczytać osobiście, z autentycznego siedemnastowiecznego miecza katowskiego, modlitwę, jaką mistrz małodobry zmawiał w intencji skazanego lub odczujecie nieprzepartą potrzebę przekonania się na własne oczy jak lśni srebrny denar z Republiki Rzymskiej z pierwszego wieku przed naszą erą, jest to możliwe po przejściu przez piękny renesansowy portal w pewnym dolnośląskim miasteczku. NO TO JADZIEM!

Portal znajduje się w budynku będącym pozostałością zamku książąt legnicko – brzeskich, a dziś prowadzi do sal chojnowskiego Muzeum Regionalnego. Chojnów wyróżnia się rozległym rynkiem starego miasta, co wskazuje na jego historyczne znaczenie handlowe. Położony jest na słynnym pielgrzymim Szlaku Świętego Jakuba, wiodącym dawniej aż z Rusi do Santiago de Compostela w Hiszpanii, a także na dawnym ważnym trakcie handlowym czyli Wysokiej Drodze – Via Regia – Drodze Królewskiej- Hoch Strasse, która wiodła z Rusi przez Kraków, Wrocław na zachód Europy. Samo Muzeum też posiada…

… niezłą historię

Jak opowiada dyrektor i historyk Mariusz Garbera:

– Pierwsze otwarcie nastąpiło w 1908 roku, a zbiory muzelne mieściły się wtedy w zachownej do dziś Baszcie Tkaczy, części umocnień miejskich, niedaleko chojnowskiego rynku. W latach trzydziestych XX wieku muzeum przeniesiono do aktualnej siedziby – Zamku Piastów legnicko – brzeskich. Niedawno obchodziliśmy studziesięciolecie działalności, szanujemy ciągłość gromadzenia zbiorów, nie wyrzekamy się, że było to kiedyś muzeum niemieckie.

Wejście do Muzeum Regionalnego ozdobione portalem z 1546-47 roku

Jeden z cennych renesansowych kafli

Renasansowe sgraffito – Śmierć Absaloma

Spośród zgromadzonych prawie dwóch tysięcy eksponatów chojnowscy muzealnicy szczególnie wyróżniają renesansowe sgraffita z dworu Schellendorfów w Zagrodnie, i renesansowe kafle odkryte w trakcie badań archeologicznych prowadzonych w latach dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku na Zamku w Chojnowie. Chociaż, jak zdradza dyrektor Garbera, każdy tu zatrudniony ma jakąś swoją perełkę, a on sam szczególnie polubił fantazyjny, zdobiony groteskami i chimerami bujany fotel o nieustalonym pochodzeniu.

Edukacyjnie

Pracownicy proponują też lekcje muzealne, m.in. Pan Mariusz poleca oryginalny temat Kim był kat w Europie czasów nowożytnych?” (proszę się upewniać, jakie są możliwości lekcyjne muzeum podczas trwania epidemii).

Rękojeść i fragment głowni miecza katowskiego z 1694 r.

Zapraszają również na wystawę czasową malarstwa „Renesans i nie tylko. Kopie wielkich mistrzów według Danuty Dudek„.

Kopie obrazów renesansowych mistrzów wykonane przez Danutę Dudek

Niezwykłe jest, że placówka od lat działa w małym mieście – dzięki Urzędowi Miasta Chojnów – prezentuje historię miasta, historię regionu, dba o swoje różnorodne historyczne zbiory, organizuje bardzo ciekawe wykłady i jest na Ziemi Chojnowskiej placówką kultury wysokiej – blisko jej mieszkańców.

 

Rzymski denar ze zbioru monet starożytnych

Podobizny księcia Fryderyka III i jego żony Katarzyny Meklemburskiej w renesansowym portalu

Wizyta w Muzeum Regionalnym w Chojnowie dla dzieci będzie okazją do pobudzenia zainteresowań historycznych, mogą one doświadczyć bliskości autentycznych obiektów historycznych, w tym także zabytków klasy ogólnopolskiej. Jednocześnie jest to strefa wolna od ataku bodźcami cyfrowymi, których mają nadmiar we współczesnym otoczeniu – tu młody mózg musi się trochę pogimnastykować i przestawić na inny rodzaj odbioru rzeczywistości.

Dla każdego

Wśród eksponatów jest sporo niecodziennych obiektów, niekiedy o zagadkowym rodowodzie czy z jakąś tajemnicą albo ciekawostką – każdy natrafi na coś, co go zafascynuje. Na pewno zwiedzających zaciekawi makieta wiernie obrazująca wygląd Chojnowa około połowy XVIII wieku (poszukajcie na niej domu kata!), a zaskoczyć może mapa poglądowa i ekspozycja ukazująca osadnictwo w okolicach Chojnowa i Złotoryi od paleolitu do średniowiecza. Dla osób w każdym wieku to propozycja interesującej wycieczki w czasie „w pigułce”, ponieważ w tym kompaktowym muzeum nie grozi przemierzanie niekończących się korytarzy ani nadmiar wrażeń z powodu przytłaczającej liczby zgromadzonych eksponatów. Dodatkowo uwieńczeniem zwiedzania może być spacer po malowniczym muzealnym ogrodzie – lapidarium.

 Fragment Lapidarium w muzealnym ogrodzie

Na portalu widać ślady działalności wandali sprzed kilku wieków. W 1587 roku zapisał się jakiś wojak lubiący pełny kufel spienionego chmielowego napitku

Informacje praktyczne

Podczas trwania epidemii COVID-19 Muzeum Regionalne w Chojnowie jest dostępne dla zwiedzających od wtorku do czwartku 9.30 do 15.00 (przerwa od 11.30 do 13), piątki i soboty od 10.30 do 16.00 (przerwa od 12.30 do 14). Niedziele i poniedziałki nieczynne.

Do Chojnowa łatwo dojechać pociągiem, z Wrocławia w godzinę, z Legnicy w 14 minut.

Strona internetowa z aktualnościami: <www.muzeum.chojnow.eu> oraz profil fejsbukowy <https://www.facebook.com/Muzeum-Regionalne-w-Chojnowie>

W celu zapisania na lekcje muzealne konieczny jest kontakt telefoniczny 76 818 83 53 lub mailowy (muzeum.chojnow@gmail.com) przynajmniej trzy dni przed planowanym terminem zajęć.

Wcześniej zgłoszonym gościom Muzeum zapewnia przewodnika.

Ceny biletów wstępu: normalny 3 zł., ulgowy: 1 zł., w soboty wstęp wolny.

Tekst i fotografie: Renata Szpyra

PS Redakcja Gazety Piastowskiej serdecznie dziękuje Panu Mariuszowi Garberze – Dyrektorowi Muzeum Regionalnego w Chojnowie – za ciekawe opowieści i zapoznanie ze zbiorami.

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię