Sery pełne szczęśliwości

0
899

Między Ząbkowicami Śląskimi a Srebrną Górą, we wsi Lutomierz mamy dolnośląską perełkę kulinarną, od Wrocławia to tylko 75 kilometrów, od Legnicy 96, a od Świdnicy 38 kilometrów. Serowarnia Sery Lutomierskie z Gór Sowich, która działa w certyfikowanej Zagrodzie Edukacyjnej PASTERNAK bardzo, baaaardzo serdecznie wita gości. Serowarnię, mieszczącą się w oficynie dworskiej z drugiej połowy XVIII wieku, prowadzą mama i córka; Panie Stanisława i Malwina Pasternak. NO TO JADZIEM!

 

         Lutomierz 29

 

Jak zachwala Pani Malwina:” Zagroda Pasternak przynależy do Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych. Odwiedzając nasze prawdziwe, wiejskie gospodarstwo, goście mają kontakt z naturalnym środowiskiem charakterystycznym dla terenów rolniczych,  z uprawianymi w gospodarstwie roślinami, maszynami rolniczymi oraz zwierzętami hodowlanymi. Na specjalność Zagrody – „Warsztaty warzenie sera na wesoło” zapraszamy zorganizowane grupy dzieci, młodzieży, grupy z firm, seniorów, indywidualne grupy rodzinne oraz ogólnie miłośników sera.”

 

           Sery Lutomierskie z Gór Sowich

Z kolei Pani Stasia wyjaśnia, że: „W naszej, rodzinnej, przydomowej serowarni warzymy sery z mleka krowiego, pochodzącego od szczęśliwych krów pasących się na zielonych pastwiskach w Górach Sowich. Podczas warsztatów każdy uczestnik, ustrojony    w ochronną odzież roboczą, najpierw obserwuje jak powstaje gęstwa serowa i skrzep serowarski, a potem własnoręcznie wykonuje ser z wybranymi ziołami (m.in. z kozieradką, czarnuszką), wytworzony ser, jako smaczną pamiątkę, zabiera ze sobą. Po zakończonej pracy, w ramach Degustacji u Rolnika, częstujemy lokalnym pieczywem oraz ekologicznymi i naturalnymi produktami     z naszego gospodarstwa: mlekiem, maślanką, masłem, powidłami, syropami, sezonowymi warzywami, owocami, herbatami ziołowymi i słodkimi wypiekami. Potem zapraszamy na spacer     „Z rolnikiem po gospodarstwie” po zabudowaniach zagrody oraz na okoliczne pola, skąd roztacza się cudowna panorama Gór Sowich, Bardzkich i Orlickich.”

 

    Pani Stanisława zaprasza aby przyjechać do Zagrody Edukacyjnej Pasternak

 

     Serowa, własnoręcznie wytworzona, pamiątka

 

Rodzina Pasternaków dba także o lokalną spuściznę kulturalną

 

Nasza Redakcyjna delegacja, była szczególnie zachwycona sernikiem z owocami Pani Stasi,   a inni obecni goście nie mogli się nachwalić smaku i zapachu swojskiego masła. Nota bene Zagroda Pasternak prowadzi też „Warsztaty ubijania masła”, w czasie których trzeba nieźle się namachać, używając prawdziwej, drewnianej maselnicy       z ubijakiem. A po degustacji ochoczo ruszyliśmy po zaopatrzenie do sklepiku działającego przy gospodarstwie. Cuda i smakowitości! Oprócz serów, skusiliśmy się na różę w cukrze i pesto z czosnku niedźwiedziego. Pychota! Jak na cyfrowe czasy przystało, sklepik ten prowadzi również sprzedaż przez internet. Z pełnym przekonaniem rekomendujemy, wytworów Pań Malwiny i Stanisławy warto posmakować osobiście!

 

         Swojskie wypieki

         Zachęta do odwiedzenia Targów Zdrowej Żywności

     oraz sklepiku przy gospodarstwie

 

Od kwietnia do grudnia, w każdą trzecią niedzielę miesiąca, Zagroda Edukacyjna PASTERNAK w Lutomierzu zaprasza na dodatkową atrakcję – Targi Zdrowej Żywności „Prosto od Rolnika”. Swoje produkty,    w godzinach od 12:00 do 16:00, oferują wtedy do sprzedaży lokalni producenci; małe manufaktury, regionalni rzemieślnicy, można się spodziewać pysznych wiktuałów i wysokiej jakości specjałów, np. serów krowich i owczych, miodów, chleba, mąki, masła, jogurtów, warzyw i owoców sezonowych, wędlin, lokalnego piwa, olejów, domowych ciast i przetworów, wyrobów wegańskich.

 

     Malownicza okolica 

Okolica znakomicie nadaje się na wycieczki, także rowerowe, w pobliżu jest wiele atrakcji turystycznych, choćby Twierdza Srebrna Góra, ale to już opowieść na kolejny odcinek rajdu po historycznym Księstwie Świdnicko-Jaworskim.

Tekst i fotografie: Renata Szpyra

 

Informacje praktyczne:

  • Rezerwacja na warsztaty musi być przeprowadzona co najmniej dwa dni wcześniej.
  • W sprawie rezerwacji warsztatów i zamówień – Justyna; telefon: 731 673 321, mail <justyna.serylutomierskie@op.pl>
  • Cena za udział w warsztatach za osobę wynosi 50 zł., dzieci do 4 roku życia bezpłatnie.
  • Warsztaty trwają około 3 godzin.
  • Warsztaty odbywają się od piątku do soboty o godzinie 10:00 i o godzinie 14:00. Istnieje możliwość umówienia indywidualnych terminów.
  • Można także dokupić obiad oraz skorzystać z wiaty grillowej.
  • Sklep internetowy: www.serylutomierskie

Kontakt:

 

Redakcja Gazety Piastowskiej dziękuje Lokalnej Organizacji Turystycznej – Księstwo Świdnicko-Jaworskie za zaproszenie do udziału w objeździe studyjnym po Księstwie w ramach Projektu „Skarbnica wrażeń – opowieści o tajemnicach i wspólnej historii” współfinansowanego przez Unię Europejską.

Udostępnij
Poprzedni artykułDronem
Następny artykułPograli

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię