Moc dla miasta

0
496

W styczniu 2023 r. mija 125 lat od powstania zakładu energetycznego w Legnicy (wówczas niemiecki Electricitäts Werke Liegnitz, w skrócie E.W.L.). Z tej okazji Muzeum Miedzi w Legnicy oraz legnicki oddział Stowarzyszenia Elektryków Polskich im. Emila Oziębły przygotowali wystawę czasową poświęconą dziejom legnickiej energetyki. Wsparcia tej inicjatywie udzieliło przedsiębiorstwo TAURON Dystrybucja S.A., które zostało mecenasem wystawy.

Wystawa pt. Moc dla miasta. Historia legnickiej energetyki przybliża wieloletnią działalność legnickiego przedsiębiorstwa energetycznego, zaczynając od niemieckiego Electricitäts Werke Liegnitz, przechodząc następnie do energetyki czasów powojennych, skupiając się na jej pracownikach i wybranych momentach bogatej historii. Zasygnalizowana została na niej również współczesność tworzona dzisiaj pod znakiem firmowym TAURON Dystrybucja S.A. Z drugiej strony wystawa opowiada o rozwoju technologicznym branży energetycznej, ewolucji narzędzi pracy, co obrazują zgromadzone dawne i obecne urządzenia oraz przyrządy. Wpisują się one doskonale w skomplikowaną historię ziemi legnickiej, jako przedmioty służące zarówno Niemcom, jak i Polakom. W narracji ekspozycji nie zabraknie też wątku radzieckiego, gdyż po pierwsze to wojska „Wielkiego Brata” zarządzały tutejszą elektrownią w latach 1945-1947, a następnie przez kilkadziesiąt lat korzystały usług Zakładu Energetycznego Legnica.

Na kilku salach ekspozycyjnych znajdujących się na pierwszym piętrze pałacowej części muzeum od ul. Partyzantów zgromadzone zostały obiekty pochodzące ze zbiorów legnickiego SEP-u, lokalnego oddziału Tauron, OP NSZZ „Solidarność” TAURON Kraków Oddział w Legnicy,z kolekcji Muzeum Energetyki Jeleniogórskiej w Szklarskiej Porębie, Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddział w Legnicy, Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu oraz Muzeum Miedzi, a także wielu osób prywatnych – legnickich kolekcjonerów, ale także byłych i obecnych pracowników energetyki.

Otwarcie wystawy odbędzie się w piątek 20 stycznia 2023 r. o godzinie 17.00 w gmachu głównym muzeum. Poprzedzi je jednak wyjątkowa uroczystość, jaką będzie bez wątpienia uroczysta gala, której organizatorem jest legnicki oddział Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Rozpocznie się o godzinie 14.00 w Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej. W trakcie tego spotkania dojdzie do próby podsumowania działalności legnickiej energetyki oraz zostaną wręczone pamiątkowe odznaczenia i statuetki, a także zostaną wygłoszone przemówienia dotyczące zarówno historii oraz przyszłości energetyki.

(muzeum)

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię