Ulubiony zamek Św. Jadwigi

2
4219

Legenda głosi, że księżna Jadwiga, (później uznana świętą Kościoła katolickiego) szczególnie upodobała sobie ten zamek. Wybierzmy się i my. NO TO JADZIEM!

Żona Henryka I Brodatego, księcia wrocławskiego z rodu Piastów (od 1202 roku księcia całego Śląska) i matka Henryka II Pobożnego (który zginął w bitwie pod Legnicą w 1241 r.) lubiła tu przyjeżdżać.

Kościół pw Świętej Jadwigi

Wielka pani znana z szerokiej działalności dobroczynnej na całym Śląsku, miała w zwyczaju boso, po odwiedzinach u ubogich, wspinać się do zamku stromą ścieżką od strony miasta Wlenia.

Dzisiejsze wejście do zamku Lenno

Brama pałacowego ogrodu

Dziedziniec ze szczytu wieży, po lewej, za łukowatym przedprożem, pozostałości kaplicy

Pozostałość sześciobocznej wieży z końca XII – pocz. XIII wieku, za nią cylindryczna wieża z XIV – XV wieku

Posłuszna nakazowi…

…swego spowiednika, nosiła buty, ale przywiązane do paska w talii. Z domu była hrabianką von Andechs, zmarła w aurze świętości, a 24 lata po śmierci została świętą patronką Śląska i Polski. Gdy odwiedzicie Zamek Lenno, o nietuzinkowej osobowości i działalności tej księżnej śląskiej wiele można usłyszeć od Pani Elżbiety – Przewodniczki Sudeckiej. Samemu zaś na chwilę zadumać się tam, gdzie księżna się modliła, bo wśród pieczołowicie zabezpieczonych ruin Zamku są pozostałości kaplicy.

Jak przypuszcza Pan Radek, również należący do Gildii Przewodników Sudeckich, która jako część Konsorcjum Warownia opiekuje się ruinami zamku, Księciu Henrykowi I Brodatemu Lenno też bardzo odpowiadało, z racji swojego strategicznego położenia i rozległego widoku na całą okolicę. Jego ojciec książę Bolesław Wysoki około 1160 roku rozpoczął rozbudowę warowni, wzmiankowanej w papieskiej bulli z 1155 roku pod nazwą castrum Valan. Malownicze widoki z zamkowej wieży obejmują Karkonosze, Góry Izerskie i Pogórze Kaczawskie, jak na dłoni widać też Wleń i okrążającą miasto rzekę Bóbr. Cylindryczna wieża powstała gdy właścicielem Lenna był awanturniczy wnuk Brodatego – Bolesław II Rogatka. Tenże książę urządził w zamku więzienie i gdy porwał swojego przeciwnika biskupa wrocławskiego Tomasza I, tutaj go przetrzymywał.

Elżbieta i Radek, zabezpieczeni przeciwepidemicznie, otwierają sezon turystyczny

Fragment Domu Romańskiego – najstarszego świeckiego murowanego budynku na Śląsku

Idąc do Zamku, mija się Pałac Lenno (po prawej) i jego ogród (po lewej)

Malowniczy fragment drogi obok Pałacu Lenno

Po dojeździe…

… z Wlenia (tablice informacyjne kierują do miejscowości Łupki gdzie mieści się Zamek Lenno) wspólcześni goście zamku dojście mają łagodne i dogodne, a po drodze mijają inne atrakcje, barokowy pałac Lenno z ogrodem i kościół pw Świętej Jadwigi.

Najstarszy murowany zamek na Śląsku położony jest na skalnym cyplu góry wznoszącej się nad Wleniem, zwanej, a jakże Górą Zamkową. Na jej terenie jest rezerwat przyrody o tej samej nazwie. W bogatym runie leśnym rezerwatu znajdziemy między innymi czosnek niedźwiedzi, gajowiec żółty, lilię złotogłów i parzydło leśne. A mieszany las liściasty pełen grabów, buków, lip, klonów i dębów zapewni spacer w „pięknych okolicznościach”.

 Ścieżka wokól zamku zaprasza na spacer

 Rezerwat – zbocze ustrojone w kwitnący czosnek niedźwiedzi

Zainteresowanie ziołolecznictwem i różnorodność roślinna rezerwatu zainspirowały Przewodników, a szczególnie Panią Elżbietę do założenia zielnika – mini ogrodu botanicznego przy schodach prowadzących do wspólczesnego wejścia zamkowego. Idea jest taka, aby wokół zamku pokazać też zwiedzającym naturalną łąkę izerską, która miała w dawnych czasach nie tylko rolę przyrodniczą, ale była źródłem pożywienia, leków i kosmetyków dla mieszkańców.

Czosnek niedźwiedzi, porastający Zamkową Górę działa antybakteryjnie i antywirusowo, jest skuteczniejszy leczniczo niż czosnek pospolity

Okoliczne widoki

Zaczątek zielnika – mini ogrodu botanicznego przy wejściu do zamku

Informacje praktyczne

Dojazd autem do Wlenia – z Legnicy (ok. 40 minut) przez Złotoryję drogą 364 do wsi Pielgrzymka, a stamtąd przez Proboszczów, Bełczynę i Bystrzycę, po drodze mija się wygasły stożek wulkaniczny Ostrzycę, więc jeśli ma się chęć i więcej czasu do dyspozycji, można urządzić wycieczkę do dwóch ciekawych miejsc za jednym razem.

W drodze do Wlenia – Ostrzyca – wygasły stożek wulkaniczny

Zamek jest otwarty codziennie od maja do października pon.- piątki 11.00 – 17.00, sob.- niedz. 10.00 – 18.00, od listopada do kwietnia godziny otwarcia są krótsze, do sprawdzenia na stronie internetowej <www.zameklenno.pl> Bilety w cenach umiarkowanych – normalne po 7 zł
i
ulgowe po 5 zł. Na tejże stronie znajduje się wiele innych informacji dotyczących zamku. Funkcjonuje też konto Zamku Lenno/Wleń na Fb.

Opiekunowie obiektu zachęcają do zwiedzania z przewodnikiem, po to żeby lepiej poznać historię miejsca.

Tekst i fot: Renata Szpyra

Miasto Wleń i rzeka Bóbr z wysokości wieży zamkowej

Widok z bergfriedu w stronę Karkonoszy

Spojrzenie z dziedzińca zamkowego na cylindryczną wieżę ostatecznej obrony – tzw. bergfried

Udostępnij
Poprzedni artykułNa sesji
Następny artykułDla korzyści własnej

2 Komentarze

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię