Dolnośląskie Rowerowe Parki Umiejętności

0
594

 Program zakłada budowę tras rowerowych służących doskonaleniu techniki jazdy na rowerze górskim. Siedemnaście jednostek samorządu terytorialnego otrzyma na ten cel dofinansowanie z budżetu Województwa Dolnośląskiego oraz Ministerstwa Sportu. Podpisano pierwsze umowy z samorządowcami z regionu.

 

Koszt budowy każdego Dolnośląskiego Rowerowego Parku Umiejętności to około 900 tys. zł, z czego do 33 proc. (nie więcej niż 300 tys. zł) będzie pochodziło z budżetu Województwa Dolnośląskiego, około 33 proc. (nie więcej niż 400 tys. zł) z Ministerstwa Sportu i Turystyki, a pozostała kwota ze środków własnych samorządu lokalnego.

Na terenie każdego Dolnośląskiego Rowerowego Parku Umiejętności znajdą się trasy i przeszkody, dostosowane do różnych grup wiekowych oraz ich umiejętności. W ramach inwestycji powstanie trasa główna o zróżnicowanej trudności, zawierająca co najmniej 10 różnych przeszkód terenowych, a także dodatkowe elementy, jak np.: trasy typu ‘single track’ i pump track, trasy pump mini (bezpieczne dla dzieci 4-7 lat) plac manewrowy, szatnia oraz oświetlenie trasy głównej i placu manewrowego.

– Rowerowe Parki Umiejętności  będą uzupełnieniem istniejącej już rowerowej infrastruktury w postaci Singletracków, czy innych oznakowanych i utrzymywanych tras rowerowych. Inwestycja przyczyni się, do popularyzacji kolarstwa, poprawy jakości i bezpieczeństwa szkolenia dzieci i młodzieży oraz rozwoju talentów na miarę olimpijki Mai Włoszczowskiej, która wspiera nas w realizacji tego projektu – mówi Tymoteusz Myrda, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

W ramach Programu planuje się także na powstałych obiektach uruchomić działania popularyzujące tę dyscyplinę sportową oraz prowadzenie szkolenia sportowego w kolarstwie górskim. W tym celu przeszkoleni zostaną instruktorzy kolarstwa górskiego.

 

Dolny Śląsk dysponuje doskonałymi warunkami do uprawiania kolarstwa górskiego, z wysokim poziomem szkolenia, szkołą mistrzostwa sportowego i prężnie działającymi klubami. Coraz więcej dzieci i młodzieży jest zainteresowanych uprawianiem kolarstwa górskiego.

Samorząd Województwa Dolnośląskiego opracował kompletny Program Funkcjonalno-Użytkowy zawierający dokładne wytyczne standardów projektowych budowy Dolnośląskich Rowerowych Parków Umiejętności. W lutym tego roku ogłoszony został, skierowany do jednostek samorządu terytorialnego, konkurs. Program cieszył się dużym zainteresowaniem, w trwającym do 31 marca 2023 r. naborze wzięło udział 30 gmin z całego Dolnego Śląska. Wszystkie wnioski zostały przygotowane zgodnie z założeniami określonymi w ogłoszeniu oraz otrzymały pozytywną rekomendację Dolnośląskiego Związku Kolarskiego. Sejmik Województwa Dolnośląskiego przyznał dotację dla 17 jednostek samorządu terytorialnego, które posiadają już pozwolenie na budowę. Dziś podpisane zostały pierwsze umowy na dofinansowanie realizacji inwestycji z Powiatem Lubińskim, Gminą Szczawno Zdrój, Gminą Stoszowice oraz Gminą Świdnica.

– Na naszym terenie powstaną dwie większe trasy o długości 900 i 800 metrów o różnym poziomie trudności, a dla maluchów pump track, żeby mogły się uczyć jazdy na rowerach górskich od najmłodszych lat. Oczywiście to wszystko razem z infrastrukturą towarzyszącą. Mieszkańcy naszego powiatu czekają na tę inwestycję. Mam nadzieję, że będzie to miejsce non stop oblegane i pełne radości – mówi Paweł Kleszcz, starosta lubiński.

 Dolnośląskie Rowerowe Parki Umiejętności powstaną na terenie całego województwa.

Będą to m.in.:

  1.  Gmina Brzeg Dolny – wartość inwestycji 692 837,18 zł, dof. z BWD 189 346 zł,
  2.  Powiat Lubin – wartość inwestycji 940 158,73 zł, dof. z BWD 300 tys. zł,
  3. Gmina Miejska Lubin – wartość inwestycji 949 994 zł, dof. z BWD 300 tys. zł,
  4.  Gmina Strzegom – wartość inwestycji 1 039 572,90 zł, dof. z BWD 300 tys. zł,
  5.  Gmina Pęcław – wartość inwestycji 918 994,42 zł, dof. z BWD 291 783,49 zł,
  6.  Gmina Sobótka – wartość inwestycji 906 973,65 zł, dof. z BWD 299 301,30 zł, Województwo Dolnośląskie na realizację tego projektu przeznaczy 9 mln zł. W tym roku, w ramach pierwszego naboru, jednostki samorządu terytorialnego otrzymają dofinansowania o łącznej wartości prawie 4,5 mln zł. Budżet w takiej samej wysokości zostanie przekazany chętnym gminom także w roku 2024.  (umwd)

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię