Polacy lubią wyjeżdżać na Święta

0
1303

Nie każdy lubi rodzinne Święta w domowym zaciszu. Niektórzy wyjeżdżają do swoich rodzin w innej części kraju, a inni po prostu wolą spędzać ten czas rekreacyjnie w zimowym otoczeniu. Gdzie Polacy jadą na Święta? Yanosik sprawdza!

Tegoroczne Święta, podobnie jak w poprzednim roku, różnią się od tych, które znamy z wcześniejszych lat. Pandemia koronawirusa wpłynęła na naszą codzienność, a także na to, w jaki sposób świętujemy.

Coraz popularniejsze są wyjazdy urlopowe, a nawet internetowe spotkania ze znajomymi. Polacy wyjeżdżają w różne miejsca, aby tylko złapać chwilę wytchnienia pomiędzy kolejnymi negatywnymi wieściami ze świata, a życzenia świąteczne składają sobie z użyciem komunikatorów internetowych.

Eksperci z Yanosika sprawdzili, dokąd wybierali się Polacy w okresie świątecznym i po nim. Wnioski? Dość zaskakujące!

Kiedy wyjeżdżają Polacy?

Chcąc sprawdzić, jak kształtował się ruch w okresie świątecznym w poprzednim roku, porównaliśmy go z danymi dotyczącymi zwykłych dni weekendowych. Pozwoliło nam to uzyskać punkt odniesienia i tym samym ocenić, jak świąteczne wyjazdy różnią się od tych zwykłych, weekendowych – mówi Julia Langa, Yanosik Autoplac

Dane systemu Yanosik wykazują, że w 2020 roku w Wigilię w podróż udało się o 15% więcej kierowców, niż w czasie zwykłej niedzieli. Jednak 25 i 26 grudnia liczba ta spadła odpowiednio o 10% i o 5%.

– Co ciekawe, porównując 2019 rok z 2018 możemy zauważyć wzrost podróżujących w Wigilię, aż o 50%. Liczba kierowców, którzy decydują się w tym czasie na wyjazd z roku na rok rośnie, nawet w czasie pandemii koronawirusa – komentuje Julia Langa, Yanosik Autoplac

Większość zmotoryzowanych podróżujących w Wigilię wybiera ten dzień na odwiedziny najbliższych, celem wspólnej kolacji. Niektórzy muszą pokonać kilkaset kilometrów, aby dotrzeć do rodzin i spędzić z nimi Święta. Jak wynika z informacji twórców Yanosika – w pierwsze i w drugie święto na drogach panuje znacznie mniejszy ruch, aniżeli w Wigilię.

Tę teorię potwierdzają również miejsca, do których wybierają się zmotoryzowani Polacy.

Dokąd jeżdżą Polacy?

Eksperci z Yanosika postanowili sprawdzić miejsca, do których najchętniej podróżują Polacy. Pod lupę wzięto wyjazdy z 6 dużych lokalizacji – Warszawy, Poznania, Krakowa, Trójmiasta, Wrocławia i Łodzi w dniach 24-26 grudnia 2019 roku.

Znaczna liczba osób zamieszkujących duże lokalizacje decyduje się na wyjazd do gmin je okalających. Spowodowane jest to chęcią odwiedzin bliskich osób, które zamieszkują ten obszar. Jednak to nie jedyne kierunki, w które się udają. Bardzo dużą popularnością cieszą się także wyjazdy w góry, które z reguły w tym czasie witają również śniegiem – komentuje Julia Langa, Yanosik Autoplac

Polacy najchętniej wybierają się w okolice:

· powiat tatrzański – 22,5 %

· powiat cieszyński – 16,3%

· powiat nowotarski – 17%

· powiat kłodzki – 12,4%

· powiat żywiecki – 10,4%

· powiat jeleniogórski – 6,4%

· Jaworzno – 4,8%

· powiat leski – 5%

· powiat bieszczadzki – 5,2%

Dane od twórców Yanosika wyraźnie wykazują, że największą popularnością od kilku już lat, cieszy się powiat tatrzański. Turyści chętnie udają się także do powiatu cieszyńskiego oraz nowotarskiego.

Popularność Tatr w tym okresie nie powinna być dla nikogo zaskoczeniem. Jednak ciekawe jest to, że górskie wyjazdy cieszą się dużym zainteresowaniem, nie tyle w okresie świątecznym, ale jako wyjazd na Sylwestra. Z naszych danych wynika, że od 28 grudnia ruch w tym obszarze jest znacznie większy – mówi Julia Langa, Yanosik Autoplac

Zainteresowanie wyjazdem w góry na Sylwestra utrzymuje się od wielu lat. To bardzo atrakcyjna forma spędzenia tego czasu, zwłaszcza w otoczeniu malowniczych gór. Ci, którzy pragną spędzić Sylwestra w śnieżnej, zimowej aurze, bukują wyjazdy nawet rok wcześniej, aby mieć pewność, że znajdzie się dla nich miejsce.

W poprzednim roku wyjazdy w górskie rejony również cieszyły się dużą popularnością, nawet w czasie pandemii koronawirusa i wprowadzonych obostrzeń. Wielu Polaków w tym czasie zdecydowało się na podróże służbowe lub nawet zawarcie umowy tymczasowej o zatrudnieniu z danym hotelem. W tym roku nie obowiązuje zakaz podróżowania, zatem hotelarze mogą się spodziewać sporego ruchu, zwłaszcza w okresie po Świętach.

(yanosik)

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię