Srebrna i złotnicza Legnica

0
374

W dniach 13-14.03.2024 odbyły się obrady jury 32. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej EMPATIA.

Jury w składzie: prof. Sławomir Fijałkowski, Marii Ishikawa, Charon Kransen, dr Michalina Owczarek Siwak oraz Doreen Timmers oceniło prace z rekordowej liczby 45 krajów. Na Konkurs wpłynęło ponad 500 prac 288 artystów. Do wystawy pokonkursowej zakwalifikowano prace 44 artystów z 20 krajów. Lista zakwalifikowanych dostępna jest na stronie internetowej Legnickiego Festiwalu SREBRO.

Nazwiska laureatów ogłoszone zostaną podczas gali wręczenia nagród w 32. Międzynarodowym Konkursie Złotniczym EMPATIA, podczas Weekendu Otwarcia, 11 maja 2024. Wystawa pokonkursowa prac zakwalifikowanych EMPATIA będzie prezentowana w ramach Legnickiego Festiwalu SREBRO w Galerii Sztuki w Legnicy w miesiącach kwiecień-lipiec 2024 r.

O Konkursie

Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej jest najważniejszym wydarzeniem Legnickiego Festiwalu SREBRO, organizowanego przez Galerię Sztuki w Legnicy od 1979 r. (początkowo jako Ogólnopolski Przegląd Form Złotniczych). To jedna z najstarszych inicjatyw na rzecz promocji współczesnej biżuterii artystycznej w Europie, wspierająca kreatywne poszukiwania w obrębie niszowej dziedziny na styku sztuki, rzemiosła i wzornictwa.

MKSZ co roku odbywa się pod innym hasłem przewodnim, nawiązując do istotnych problemów i zagadnień współczesnego świata. W tym roku artyści zostali zaproszeni do refleksji EMPATIĄ.

Jury 32. MKSZ EMPATIA

prof. Sławomir Fijałkowski – profesor sztuk plastycznych. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (Projektowanie Biżuterii). Pracował na wielu uczelniach prywatnych i państwowych, obecnie prowadzi Pracownię Designu Eksperymentalnego na Wydziale Wzornictwa ASP w Gdańsku. Zajmuje się projektowaniem produktu i biżuterii we współpracy z renomowanymi producentami oraz designem autorskim. Uczestnik, organizator oraz kurator wystaw biżuterii i wzornictwa, autor tekstów, analiz, opracowań teoretycznych i naukowych oraz programów dydaktycznych dotyczących współczesnego wzornictwa. Kurator Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej, od ponad 20 lat generalny konsultant Legnickiego Festiwalu SREBRO.

Mari Ishikawa – absolwentka Uniwersytetu Edukacji Nara w Japonii, dyplom na Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Profesor wizytująca na Kobe Design University w Japonii. Uczestniczka ponad stu wystaw na całym świecie. Laureatka Art Prize 2016 przyznawanej przez Bayerische Akademie der Schönen Künste (Monachium), Inhorgenta Munich Award w 22. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej BUNT w 2013 r. (Legnica), II nagrody w konkursie Elizabeth R. Raphael Founder’s Prize (Pittsburg, USA) i innych. Jej prace trafiły do kilku kolekcji jubilerskich, m.in: Schmuckmuseum Pforzheim, Niemcy, Pinakothek der Moderne, Monachium, Niemcy, Victoria & Albert Museum, Londyn, Wielka Brytania, MAD – The Museum of Arts and Design, Nowy Jork, USA. Obecnie Mari Ishikawa mieszka w Monachium, gdzie prowadzi swoje studio.

Charon Kransen – urodzony w Holandii, od 1988 roku mieszka w Nowym Jorku. Od 1969 roku zajmuje się współczesną biżuterią. Profesor projektowania biżuterii i emalierstwa na Uniwersytecie w Utrechcie w Holandii, kierownik wydziału biżuterii i emalii w Arts College Amersfoort w Holandii, prezes VES (Holenderskiej Organizacji Projektantów Biżuterii) i wykładowca na uniwersytetach, uczelniach i organizacjach artystycznych na całym świecie. Juror wielu międzynarodowych konkursów złotniczych. Wykładał współczesną biżuterię i prowadził kursy mistrzowskie dla studentów i profesjonalistów w Ameryce Północnej, Europie, Australii, Ameryce Południowej i Azji. Kurator, sprzedawca dzieł sztuki i agent ponad 150 współczesnych twórców działający w Ameryce Północnej w galeriach i na targach sztuki, takich jak SOFA Chicago, SOFA NY, International Art + Design Fair w Nowym Jorku, Art Palm Beach Palm Beach, Miami International Art Fair Miami, SOFA West Santa Fe i Art Basel Miami, (Red Dot Fair) Art Aspen, Art & Jewelry & Antique Fair Palm Beach, LA Art Show itp.

dr Michalina Owczarek-Siwak – absolwentka, a obecnie dyrektor Instytutu Biżuterii na Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi. Prowadzi Pracownię Podstaw Projektowania Biżuterii oraz Kurs Manualny, podczas którego studenci uczą się wykorzystywania alternatywnych technik jubilerskich. Jej prace znajdują się w kolekcjach galeryjnych, muzealnych oraz prywatnych, m.in. w Okręgowym Muzeum w Sandomierzu, Kolekcji Współczesnej Polskiej Sztuki Złotniczej ze zbiorów Magdy Magdaleny Kwiatkiewicz i Międzynarodowej Kolekcji Współczesnej Sztuki Złotniczej Galerii Sztuki w Legnicy.

Doreen Timmers – magistra historii sztuki, właścicielka Galerii DOOR w miejscowości Mariaheide (Holandia). W przeszłości pracowała również jako konsultant muzealny, zajmowała się public relations oraz marketingiem dla sztuki publicznej i wydarzeń kulturalnych. Organizuje wystawy w galerii, która łączy biżuterię i sztuki plastyczne. Jej celem jest docieranie do jak największej liczby osób i inspirowanie ich pięknem generowanym przez sztukę.

 Festiwal SREBRO 

Zbliża się wiosna, a wraz z nią Legnicki Festiwal SREBRO wraz z jego wiodącym wydarzeniem – Międzynarodowym Konkursem Sztuki Złotniczej, przyciągającym do Legnicy artystów z niemal każdego zakątka globu. W Galerii Sztuki właśnie zakończyły się obrady jury konkursu, do którego w tym roku zgłosiło się 288 artystów z rekordowej liczby 45 krajów, m.in. z Hiszpanii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Chin, Norwegii, Korei, Dominikany, Kanady, Meksyku, Nowej Zelandii czy RPA. Jury złożone z międzynarodowych ekspertów i twórców biżuterii w składzie prof. Sławomir Fijałkowski (Polska), Mari Ishikawa (Japonia), Charon Kransen (USA), dr Michalina Owczarek-Siwak (Polska) i Doreen Timmers (Holandia) stanęło przed niełatwym zadaniem, kwalifikując do wystawy prace 44 artystów z 20 krajów. Zadecydowało także o podziale nagród. Nazwiska laureatów zostaną ogłoszone podczas Weekendu Otwarcia Festiwalu w dniu 11 maja 2024.

Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej jest najważniejszym wydarzeniem Legnickiego Festiwalu SREBRO – wyjątkowego w skali Polski i Europy przeglądu współczesnej biżuterii artystycznej, którego organizatorem jest Galeria Sztuki w Legnicy. Tradycje festiwalu sięgają lat 70 ubiegłego stulecia – na przestrzeni lat wydarzenie zyskało i utrwaliło swoją międzynarodową rangę i status jednego z wiodących w naszej części świata.

W tym roku Weekend Otwarcia Festiwalu odbędzie się w dniach 10-11 maja.

To nie tylko gala wręczenia nagród w Konkursie, ale też wyjątkowy czas, w którym odbędą się wernisaże kilkunastu wystaw biżuterii w różnych punktach miasta, a legnicki Rynek wypełni gwar rozmów o biżuterii, sztuce i designie.

Poza wystawą konkursową, która zwykle wzbudza najwięcej emocji, odbędą się wystawy indywidualne i zbiorowe artystów z Polski i ze świata. W tym roku czekają nas dwie prezentacje artystek z Kraju Kwitnącej Wiśni. Pierwszą z nich jest wyjątkowa artystka Mariko Kusumoto, łącząca tkaninę i metal. Jej prace mają niemal bajkowe, przywodzące na myśl podwodny świat formy oraz nastrojowe, pastelowe barwy. Tajemnicze, eteryczne formy artystka tworzy z nakładanych na siebie warstw włókien syntetycznych. Natomiast wystawa drugiej artystki z Japonii, Mari Ishikawy, nawiązuje do nieuchwytności wrażeń i emocji. Ishikawa w swojej twórczości codzienne życie opisuje pełną metafor biżuterią.

Z kolei dzieła Petera Machaty ze Słowacji to mini-rzeźby, opowiadające o śladach ludzkiej tożsamości, takich jak blizny czy linie papilarne. Artysta tworzy je za pomocą technik komputerowych.

Podczas SREBRA nie może zabraknąć prac debiutantów. Jonatan Poeche, student Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, pokaże prace, których treści i forma są wynikiem wnikliwej – choć dokonywanej z lekkością – obserwacji otaczającego świata i jego mieszkańców, zawartej w różnorodnych, geometrycznych formach.

Legnicki…

…Festiwal SREBRO to także wystawy zbiorowe. W tym roku w Legnicy obejrzymy prace studentów i wykładowców Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi – jubileuszowy pokaz przygotowany przez Instytut Biżuterii. Z kolei na wystawie organizowanej przez Muzeum Szkła i Biżuterii w Jabloncu (Czechy) Komputer i biżuteria zaprezentowane zostaną prace 35 artystów, których twórcy użyli komponentów komputerowych, łącząc je z tradycyjnymi materiałami złotniczymi. Prace między innymi są refleksją o cyber współczesności.

Na wystawę przygotowaną przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników z Gdańska złoży się 50 dzieł artystów, którzy sięgnęli po ściśle związany z polską tradycją bursztyn. Podczas legnickiego SREBRA zobaczymy też ciekawy pokaz międzynarodowego festiwalu video „Biżuteria polityczna”, inspirowanego biżuterią i sztuką użytkową – SMCK On Reel, którego organizatorem jest SMCK Magazin, a w którym udział wzięło ponad stu międzynarodowych artystów biżuterii, projektantów, instytucji i kolektywów.

Ponadto podczas SREBRA nie zabraknie tradycyjnych wystaw towarzyszących Międzynarodowemu Konkursowi Sztuki Złotniczej – plakatu i fotografii, a także Holowni – pokazu prac niezakwalifikowanych do wystawy głównej.

Legnicki Festiwal SREBRO jak co roku stanie się barwną areną konfrontacji postaw artystów i złotników z całego świata, forum integrującym środowiska artystyczne, rzemieślnicze, krytyczne oraz branżowe, a także platformą promocji dokonań twórczych w tej dziedzinie. To także wyjątkowy punkt na kulturalnej mapie Legnicy, zmieniający miasto w europejską stolicę biżuterii artystycznej.

 

Legnicki Festiwal SREBRO:

Silver.legnica.eu

Facebook: Legnica Jewellery Festival SILVER

Instagram: legnica_silver_festival

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię