Alternatywna historia sztuki

0
815

W legnickiej Galerii Ring można oglądać świeżo przygotowaną wystawę prac jednego z najznamienitszych i najbardziej zdystansowanych artystów polskiej sztuki przełomu XX i XXI wieku. „Dialogi. Alternatywna historia sztuki według Jerzego Kosałki” to zbiór kilkunastu obrazów, rzeźb, obiektów i instalacji, za pomocą których autor prowadzi tytułowy dialog z Wielkimi Mistrzami sztuki, a także z motywami zaczerpniętymi z popkultury.

Jerzy Kosałka z charakterystycznym poczuciem humoru umieszcza znane wątki w nowych, często zaskakujących kontekstach, odwołując się do społeczno-politycznych realiów. To pokaz nie tylko sztuki współczesnej, ale i dystansu, krytycyzmu i autoironii, okraszonych nie pozostawiającym złudzeń komentarzem twórcy.

Dialogi z twórczością innych artystów to jeden z ważnych wątków, przewijających się w całej działalności Kosałki, co najmniej od czasów stworzenia butelki Cosałcoli (1985) odnoszącej się do prac Andy’ego Warhola czy słynnej Bitwy pod Kłobuckiem (1986) – nawiązującej do Bitwy pod Grunwaldem. Na ekspozycji zobaczymy też, jak Dama z gronostajem stała się inspiracją do wykonania pracy będącej ironiczną grą z oryginałem. W ujęciu Leonarda da Vinci głaskanie zwierzęcia przez portretowaną kobietę to najprawdopodobniej metafora relacji, jaka łączyła ją z potężnym mediolańskim księciem Federico Sforzą. Kosałka przedstawił sytuację, w której zwierzę ma dość pełnienia roli symboli i ucieka z obrazu, aby zażyć wolności i być po prostu sobą.

Na wystawie spotkamy także wyjątkowe obiekty np. z cyklu „Eko art”, który udaje szykowne dywany ze skór dzikich zwierząt, czy z cyklu „Brody art”, które nawiązując do sztuki ciała (body artu) prezentuje fragmenty brody wrocławskich twórców. Jednocześnie są to klasyczne przykłady ironii, prześmiewczości i uszczypliwości, którą autor dozuje po równo swoim partnerom po fachu – wielkim artystom, jak i sobie. Ekspozycję otwiera natomiast makieta słynnego skoku przez płot, a raczej mur, którego dokonał Lech Wałęsa, zapoczątkowując nowy rozdział polskiej historii. Makiet na wystawie jest więcej. Kosałka uznał je za charakterystyczny dla siebie sposób dokumentowania performensu, który dotąd utrwalano przeważnie na filmach lub zdjęciach. Zobaczymy zatem miniaturowe scenki rodzajowe odgrywane przez odpowiednio wystylizowane lalki Barbie, przedstawiające historyczne i kluczowe dla sztuki spotkania polsko-obce czy walkę autora ze Smokiem Wawelskim, podstępne podnoszenie tatrzańskiego szczytu czy „zasiedzenie” krzesła.

Jerzy Kosałka w 1981 roku ukończył PWSSP we Wrocławiu – dyplom uzyskał w dziedzinie malarstwa, ale zajmuje się działalnością interdyscyplinarną. Używa różnych technik i mediów. Maluje, rzeźbi, buduje obiekty, tworzy instalacje, uprawia performens, działa w przestrzeni publicznej. Współtwórca sukcesów Legendarnej Grupy LUXUS. Brał udział w ponad 170 wystawach zbiorowych i ma w swoim dorobku 55 pokazów indywidualnych.

Ekspozycja będzie dostępna do końca marca. Galeria Ring jest czynna od wtorku do soboty w godzinach 14:00 – 18:00 oraz w niedziele w godzinach 12:00 – 18:00. Organizatorzy przypominają, że zwiedzanie odbywa się przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa – z których najważniejsze to zasłanianie ust i nosa oraz zachowanie 1,5 m dystansu.

Mat. G. Szt.

Udostępnij
Poprzedni artykułOpiekują się
Następny artykułAtopowe zapalenie skóry

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię