Festiwal Pirotechniki Filmowej

0
2881

Wiedźmin lubił dziczyznę, generał raczył się mocnymi trunkami. Księżniczka Marion natomiast wolała elegancję. Kiedy Bogusław Wołoszański kręcił „Twierdzę szyfrów” aktorzy odbywali musztrę na zamkowym dziedzińcu. Zamek Czocha w Leśnej to najbardziej filmowy zabytek w Polsce.

Powstał tu jeden z pierwszych filmów na świecie, nosił tytuł „Wyspa” i niestety nie przetrwał do dzisiaj. Przedwojenny właściciel majątku również marzył o karierze filmowca, postanowił w Egipcie nakręcić ….przygody Winnetou. Od tamtego czasu nie ma roku, w którym Czocha nie pojawiałaby się w kolejnej produkcji, stąd pomysł na Festiwal Pirotechniki Filmowej w Zamku Czocha 15-17 sierpnia 2019 roku.

– To druga edycja imprezy, która przyciąga nie tylko miłośników kina, ale i koneserów mocnych wrażeń oraz miłośników historii. W tym roku część zamkowych komnat zapełni się elementami scenografii z kręconych u nas filmów, również serwowane podczas festiwalu dania nawiązywać będzie do ulubionych potraw filmowych bohaterów – mówi Jarosław Kuczyński, dyrektor Zamku Czocha. Będzie w czym wybierać, w Leśnej powstały m.in. „Gdzie jest generał?”, „Twierdza szyfrów” „Ułańska ballada”, „Dwa światy”, „Norymberga” i „Dolina Bogów”. Podczas tej ostatniej produkcji w zamku pracował słynny amerykański aktor i reżyser John Malkovich.

Na trzy dni…

…średniowieczna twierdza zamieni się w arenę spektakularnych pokazów nawiązujących do wybitnych i znanych obrazów z historii kinematografii polskiej
i światowej. Widowiskowe fontanny ognia i muzyka filmowa, pokazy pirotechniczne, najazd barbarzyńców na zamek czy wreszcie atak lotniczy wrogiego myśliwca – to tylko niektóre atrakcje przewidziane dla odwiedzających.

Zamkowa…

…atmosfera sprzyja także rozbudzaniu wyobraźni, nie zabraknie więc elementów science fiction i fantasy. Zamek Czocha ma ponad czterdzieści tajemnych przejść i mnóstwo skrytek, sam w sobie jest gotową scenografią do filmu.

– Nasi goście wezmą udział w prelekcjach dotyczących sprzętu militarnego, spotkają baśniowe postacie, wejdą w świat kosmicznych potyczek bohaterów filmów fantastycznych. Liczne atrakcje i warsztaty sprawią, że trzy festiwalowe dni będą dla każdego uczestnika niezwykłą filmową przygodą okraszoną wiedzą historyczną i sporą dawką adrenaliny” – mówi Kuczyński. Dyrektor Zamku Czocha obiecuje, że nie zabraknie również atrakcji dla dzieci, z pewnością spotkają na dziedzińcu smoka. Jarosław Kuczyński nie chce zdradzić tajemnicy, ale ujawnił, że zarządzany przez niego obiekt znalazł się na liście miejsc, w których powstawać będzie w przyszłym roku jedna z amerykańskich mega produkcji. Polskie zamki są bardzo atrakcyjne dla zachodnich form producenckich nie tylko ze względu na atrakcyjne ceny, ale także malownicze położenie naszych zabytków. Zwiedzanie Czochy można połączyć z plażowaniem nad jeziorem, bądź zwiedzaniem okolicznych podziemi i pałaców.

II Festiwal Pirotechniki Filmowej w Zamku Czocha –
15-17 sierpnia 2019 r. – Program szczegółowy:

PIROTECHNIKA FILMOWA

CZWARTEK – 15 SIERPNIA

12.00 – FONTANNY OGNIA MUZYKA FILMOWA 1 – Hity 2019

Wszyscy znamy tańczące fontanny wodne? A co powiecie na fontanny ognia zsynchronizowane z muzyką?

Właśnie cztery tego typu miotacze na te trzy wyjątkowe dni ustawimy w murach naszego zamku. W połączeniu z elementami pirotechniki cichej poprowadzą nas przez świat filmu, muzyki filmowej i efektów pirotechnicznych. Jest to jedyna okazja, żeby zobaczyć tego typu cuda w akcji! I to tylko w murach zamku Czocha.

13.00 – MASCALETA pokaz pirotechniki dziennej w stylu hiszpańskim – pokaz ogni sztucznych oparty na huku i dymie.

14.00 – ATAK SMOKA NA ZAMEK Grupa barbarzyńców z północy najechała zamek i zajęła fosę. Niestety nie wiedzą że władca zamku posiada tajną broń – czyli smoka, który najpierw ostrzela ich ognistymi kulami, by w końcu jednym potężnym zionięciem położyć ich kres.

15.00 – FONTANNY OGNIA I MUZYKA FILMOWA 2 – Klasyka Kinematografii,

16.00 – ATAK MYŚLIWCA NA ZAMEK a co by się stało gdyby nagle nadleciał wrogi,

myśliwiec i począł atakować zamek? Serie z działek przecinające ziemię i bomby pustoszące

folwark i fosę zamku? Tego jeszcze nie było w murach naszej fortecy.

17.00 – POJEDYNEK CZARODZIEJÓW– a gdyby tak w naszym zamku pojawili się dwaj magowie, którzy niezbyt za sobą przepadają? Co z tego może wyniknąć?

18.00 – FONTANNY OGNI I MUZYKA FILMOWA 3 – Egzotyka i super bohaterowie !

PIĄTEK – 16 SIERPNIA

11.00 – FILM W ZWOLNIENIU CZYLI JAK POWSTAJĄ SCENY Z UŻYCIEM PIROECHNIKI,

12.00 – FONTANNY OGNIA MUZYKA FILMOWA – 1 Hity 2019r.

13.00 – POJEDYNEK CZARODZIEJÓW,

14.00 – POKAZ PIROTECHNIKI DZIENNEJ I PIROTECHNIKI SASKIEJ – wielkie ogniste koła, fontanny, pirotechniczne i wyrzutnie dymne – ciekawe widowisko synchronizowane z muzyką – scena filmu Trzej Muszkieterowie. Wrócimy do czasów Ludwika XIV i słynnych barokowych pokazów ogni sztucznych, opartych na strumieniach ognia, wodospadach i innych efektach całkowicie różnych od zwykłej pirotechniki.

15.00 – FONTANNY OGNIA I MUZYKA FILMOWA – 2 Klasyka Kinematografii,

16.00 – ATAK MYŚLIWCA NA ZAMEK

17.00 – MASCALETA,

18.00 – FONTANNY OGNI I MUZYKA FILMOWA – 3 Egzotyka i super bohaterowie !

19.00 – SPOTKANIE Z PILOTEM – SPOTKANIE Z ASEM

SOBOTA – 17 SIERPNIA

11.00 – FONTANNY OGNIA MUZYKA FILMOWA – 1 Hity 2019

12.00 – MASCALETA,

13.00 – ATAK SMOKA NA ZAMEK

14.00 – FONTANNY OGNIA I MUZYKA FILMOWA – 2 Klasyka Kinematografii

15.00 – POKAZ PIROTECHNIKI DZIENNEJ I PIROTECHNIKI SASKIEJ

16.00 – ATAK MYŚLIWCA NA ZAMEK

17.00 – FONTANNY OGNI I MUZYKA FILMOWA – 3 Egzotyka i super bohaterowie !

18.00 – ZAKOŃCZENIE Z HUKIEM!

DODATKOWE ATRAKCJE

 1. Codzienne prelekcje na temat sprzętu niemieckiego używanego w filmach wojennych. Zobaczymy transporter STEYER 1500, oryginalnego Kubelwagena, czy też motocykl niemiecki z II Wojny Światowej. Pojazdy używane były min. w Nowej Stawce Większej niż Życie, Tajemnicy Twierdzy Szyfrów, czy też w produkcjach Bogusława Wołoszańskiego.

 1. Spotkania z bohaterami filmów fantasy.

Poszukiwacze przygód? Majestatyczne elfy? Dzicy orkowie? Gobliny mieszkające pod zamkiem? Fauny z okolicznych lasów? Podróżnicy z egzotycznych krain? Te wszystkie postacie wprost z filmów fantasy zawsze chętnie odpoczną na chwile od przygód, porozmawiają, zapozują do zdjęć, a być może poproszą Cię o pomoc w swoich problemach. 

 1. Arena bohaterów.

Jesteś młodym/-ą poszukiwaczem/-czką przygód? To doskonały trening, który przygotuje Cię na niebezpieczeństwa w Twojej najbliższej podróży.  Arena bohaterów jest atrakcją dla dzieci i młodzieży, gdzie za pomocą bezpiecznej broni będą mogli zmierzyć się z Wilkołakiem, Minotaurem i innymi potworami wprost z fantastycznych krain. Poprowadzi ich do walki prawdziwy bohater, który będzie czuwał nad ich dobrą zabawą i bezpieczeństwem.

 1. Charakteryzacja filmowa.

Charakteryzacja w filmach jest równie ważna jak efekty specjalne. Od magicznych kreatur do prawdziwych obrażeń. Pokażemy jak w prosty sposób stworzyć potwora przy wykorzystaniu prostych charakteryzatorskich kosmetyków, jak wykonać realistyczną ranę, czy sprawić, żeby ktoś wyglądał na stuletniego wampira.

 1. Zwiedzanie z filmem – Zamkowe wnętrza urozmaicone filmowymi scenografiami i rekwizytami – tylko podczas festiwalu przed odwiedzającymi takie wyjątkowe zwiedzanie. Sale i komnaty będą prowadziły uczestników śladami filmów kręconych na Zamku Czocha, jak i takimi, których średniowieczna sceneria, czy magiczna atmosfera współgra z wyjątkową architekturą naszej niezwykłej budowli.

 1. Bądź jak Charlie w fabryce czekolady! Pamiętasz książkę „Charlie i fabryka czekolady”, a może jej ekranizację? W Zamku Czocha czeka na Ciebie niepowtarzalna okazja do tego, by przekonać się, jak może smakować prawdziwa czekolada! Czekoladowe fontanny i czekoladowe fondue czekają na Ciebie! A do tego możesz sprawdzić, czy rozpoznasz smak i odgadniesz ulubiony owoc, a może warzywo, które zaserwujemy Ci zamoczone w pysznej, gęstej czekoladzie! Warsztaty z czekoladą, niczym wyjęte z filmu Charlie i fabryka czekolady, pozwolą na poznanie historii czekolady od Azteków i Majów, poprzez XIX-wieczną Francję, aż do dzisiaj. Dodatkowo każdy uczestnik warsztatów będzie mieć szansę na skomponowanie własnego owocowo-czekoladowego deseru. Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy czekoladowe fondue i czekoladową fontanna oraz cały wachlarz przypraw i kosze wybranych owoców i warzyw! (Niezbędna rezerwacja)

 1. Wielkie leżakowanie – plenerowy pokaz filmu „Gdzie jest Generał”; dolny dziedziniec zamkowy.

 1. Filmowa kuchnia na zamkowym dziedzińcu. Zasmakuj w zamkowych specjałach i poczuj smak filmowych specjałów.

 1. Atrakcyjna strefa sprzedażowo-wystawiennicza – liczne stoiska z lokalnymi produktami.

 1. Tematyczne Nocne Zwiedzanie Zamku Czocha – niepowtarzalna okazja, by poznać tajemnice zamkowych murów w niesamowitej, emocjonującej pirotechnicznej oprawie.

Terminy Nocnych Zwiedzań: 16 i 17 sierpnia, starujemy z wybiciem godziny 22:00 (Niezbędna rezerwacja biletów)

STREFA DZIECKA

Warsztaty i zabawy dla najmłodszych zwiedzających od czwartku do soboty w godz. 10:00-18:00.

Podczas festiwalu dzieci poczuć się mogą jak bohaterowie ulubionych filmów, poznać umiejętności czarodziejów, nauczyć się władać bronią, stać się choć na chwilę Harrym Potterem, Wiedźminem, Wróżką czy inną baśniową postacią. A wszystko to dzięki różnorodnym warsztatom w strefie dla najmłodszych i nieco starszych.

 • fechtunek,

 • tańce,

 • pojedynek na zaklęcia z wykorzystaniem różdżek,

 • eliksiry,

 • malowanie twarzy,

 • malowanie masek,

 • spotkania z postaciami z bajek i filmów fantasy, wróżka, Yoda, Lord Vader i wiele innych.

Zobacz jak do nas dojechać z Wrocławia! Festiwalowy (darmowy) autobus na trasie Lubań – Zamek Czocha- Lubań ! Więcej szczegółów: www.zamekczocha.com

II Festiwal Pirotechniki Filmowej na Zamku Czocha to trzy dni odlotowych doznań, bombowych doświadczeń, wystrzałowej zabawy.

Zapraszamy!

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię