Projekt „Przyjęcie na Piekarach 

0
453

Legnicki Dom Kultury Atrium zaprasza 21 grudnia o godz. 16.30 na wieczór poezji śpiewanej w wykonaniu Nikoli Wardy i uczniów Szkoły Muzycznej „Sztuka Dźwięku”. Wydarzenie odbywa się w ramach realizowanej przez dom kultury plastyczno – literackiej inicjatywy nawiązującej do postaci i twórczości Wisławy Szymborskiej – literackiej patronki 2023 r.

Organizatorzy zachęcają także do odwiedzenia ekspozycji prezentowanej w swojej siedzibie pt. „Sto lat! Wisława Szymborska”. Wystawa udostępniona jest przez Fundację Wisławy Szymborskiej i przedstawia 25 plansz prezentujących najważniejsze etapy życia poetki i odpowiadające im cytaty z twórczości oraz wyklejanki, rysunki dziecięce, fragmenty niepublikowanych utworów i rękopisów. Ekspozycja powstała z inicjatywy Fundacji Wisławy Szymborskiej, która działa już ponad 10 lat i zgodnie z wolą Fundatorki zajmuje się opieką jej twórczości. Autorką i redaktorką wystawy jest Joanna Gromek Illg – autorka biografii Wisławy Szymborskiej „Znaki szczególne”, z wykształcenia polonistka i filozof, scenarzystka i reżyserka filmów dokumentalnych, redaktorka i krytyk literacki. Za warstwę wizualną odpowiada Witold Siemaszkiewicz  – artysta grafik, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Do tej pory w ramach inicjatywy, której celem jest przybliżenie sylwetki poetki, przede wszystkim dzieciom i młodzieży, odbyły się „Poranki z poezją Szymborskiej” dedykowane grupom szkolnym i przedszkolnym w otoczeniu wystawy Wisławy Szymborskiej. Warsztaty sitodruku w DK Atrium, linorytu w Świetlicy Terapeutycznej nr 1, kolażu w Zespole Placówek Specjalnych, a także warsztaty literackie z poetą i legniczaninem Damianem Kowalem, który w 2022 r. przebywał na rezydencji artystycznej w mieszkaniu Szymborskiej w ramach projektu „Rezydencje u Szymborskiej” organizowanego przez Wrocławski Dom Literatury we współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej. Zakończeniem inicjatywy będzie odsłonięcie muralu, który powstaje w domu kultury, zatytułowanego „Przyjęcie urodzinowe” i symbolicznie nawiązującego do przypadających w 2023 r. setnych urodzin noblistki. Projekt realizowany w Programie Dolnośląskie Małe Granty ze środków budżetu Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię