PAMIĘĆ I DUMA…

0
4034

… jest autorskim projektem Krzysztofa Zygzaka Chojnackiego założyciela punkrockowej grupy TZN Xenna. Grafiki, zdjęcia i makiety odtwarzające epizody z Powstania Warszawskiego są wyrazem hołdu, który chciał złożyć powstańcom warszawskim.

Wernisaż zgromadził  zarówno  najmłodszych jak i seniorów. Goście przyjechali z całego Dolnego Śląska – najliczniej ze Złotoryi. Nie zabrakło przyjaciół  i znajomych ze sceny punkowej.

Wystawa, którą możemy oglądać w Legnickim Centrum Kultury, powstała w niekonwencjonalny sposób. Zanim powstały grafiki i zdjęcia autor musiał stworzyć teatr działań wojennych. Użył do tego celu ogólnie dostępnych zestawów modelarskich.

Do realizacji planu była także potrzebna scenografia oddająca realia zburzonego miasta. W rezultacie udało się wypracować scenografię z Powstania Warszawskiego z charakterystycznymi dla tamtego okresu mundurami, bronią i napisami na murach.  Autor wszystkie elementy zabudowy wykonał z drewna, kamienia plastiku, papieru itp. ogólnie dostępnych materiałów.

Przez cały okres budowy scenografii wykonywał zdjęcia, które były pojedynczymi ujęciami.

Na zdjęciach nie wszystkie figurki były pomalowane i nie wszystko ukończone. Dzięki tym ujęciom udało mu się uchwycić dramaturgię wydarzenia i napisać scenariusz opowieści. Mając taki zarys pozostawało ukończyć scenografię i powtórzyć ujęcia od nowa. Zdjęcia miały za zadanie opowiedzieć historię zdobycia działa samojezdnego Jagdpanzer Hetzer, nazwanego przez Powstańców „Chwat”.

Więcej o wystawie – wraz z wywiadem z Zygzakiem – już wkrótce  na naszych łamach 😉

(lck, sz)
Fot. Tomasz Niziołek

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię