Jaklewicz wirtualnie

0
875

Galeria Sztuki była zmuszona zamknąć drzwi dla zwiedzających, skrócić o kilka tygodni aktualną wystawę i pożegnać się z nadzieją ponownego otwarcia jej w planowanym terminie.

Tych, którzy nie zdążyli jej odwiedzić, organizatorzy serdecznie zapraszają na wirtualną prezentację malarstwa Karoliny Jaklewicz. Ta wrocławska malarka znana jest z dzieł operujących językiem geometrii i chłodnej, stonowanej kolorystyki, podkreślającej intrygujący charakter obrazów. To jednak nie tylko gra formą i barwą, ale też ważny komunikat społeczny – artystka żegna przestarzały porządek, który przez wiele lat ograniczał słabszych – kobiety, imigrantów, zwierzęta. Stąd też sam tytuł ekspozycji – „Ojciec odchodzi”, który jest odzwierciedleniem jej nadziei i starań o pożeganie starego i nadejście nowego. Odnosi się on także do intymnego pożegnania artystki z ojcem, które stało się pretekstem do spojrzenia na szerszy kontekst społeczny.

Na wystawie, zamieszczonej w specjanie zaprojektowanej galerii 3D, zobaczymy trzydzieści prac. Większość z nich przygotowana została specjalnie na legnicki pokaz w ostatnich miesiącach. Część płócien nawiązuje wprost do pożegnania ojca: „Ostatni spacer z ojcem nad morzem”(w którym widać echa wcześniejszych prac Jaklewicz, inspirowanych nadmorskim krajobrazem), „Ojciec odchodzi”, Tryptyk żałobny”. W innych z kolei tematem staje się zmiana społeczna i jej tło: „Las. Wycinka” – poruszający wątek ekologiczny, „Toną” – mówiący o dramatycznej sytuacji uchodźców, czy „Koniec utopii”, dotykający tematu fanatyzmu. Są to zagadnienia, którymi Karolina Jaklewicz interesuje się od dłuższego czasu, czemu dała wyraz w swoich poprzednich wystawach, m.in. „Konsekwencje” (2018) i „Boli mnie krzyż” (2019), a także w realizacji jej kuratorskiego projektu „Polska Gościnność” (2019), w którym wybitni artyści – m.in. Zbigniew Libera i Dorota Nieznalska – rozprawili się z mitem polskiej otwartości wobec Innych.

Zwiedzanie wirtualnej ekspozycji można  rozpocząć pod adresem: https://artspaces.kunstmatrix.com/en/exhibition/5534273/ojciec-odchodzi-the-father-is-leaving

W „Matrixie sztuki“, czyli na platformie, gdzie zamieszczono wirtualną galerię wystawy Jaklewicz, można nieodpłatnie obejrzeć też kilkaset innych wystaw 3D, prezentowanych przez artystów z całego świata. W chwili gdy obcowanie ze sztuką „w cztery oczy“ nie jest osiągalne, warto docenić czy zakosztować jej wirtualnego wymiaru.  

Natomiast na stronie internetowej galerii: http://galeria.legnica.eu/karolina-jaklewicz/ wciąż dostępny jest też film z otwarcia wystawy, z udziałem Autorki, kuratorki Justyny Teodorczyk oraz wyśmienitych gości – obserwatorów, analityków twórczości Jaklewicz i jej przyjaciół z kilku wrocławskich uczelni.

Mat. G. Szt.

Udostępnij
Poprzedni artykułPrzemytnicy z Rumunii i Ukrainy
Następny artykułNa drogi

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię