EMPATIA

0
321

Za nami Weekend Otwarcia Legnickiego Festiwalu SREBRO. W sobotni wieczór poznaliśmy nazwiska laureatów 32. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej EMPATIA. Laureatką nagrody Grand Prix została Eva Fernandez Martos z Hiszpanii. Zaawansowane funkcjonalnie korale są zaproszeniem do medytacji, a zarazem zachwycają precyzją wykonania i pomysłowością. Druga nagroda trafiła do Eszter Sáry Kocsor z Węgier, której brosza ujęła jurorów wysokim poziomem wykonania, a trzecie miejsce przypadło Yotamowi Bahatowi, którego prace wprost nawiązują do tytułowej „empatii”.

Podczas gali w Galerii Sztuki wręczono nagrody o wartości blisko 75 000 zł. W gronie patronów i fundatorów nagród tradycyjnie znalazł się KGHM Polska Miedź S.A., który na ręce laureatów przekazał wyjątkowo symboliczną nagrodę w postaci 5 kg srebrnego granulatu o wartości 15 000 zł. Ponadto Festiwal wsparli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydent Miasta Legnicy, Galeria Mydaybyday i Magazyn Lost in Jewellery z Rzymu, Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych, Galeria YES z Poznania, Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników z Gdańska, Targi Inhorgenta z Monachium oraz firmy Hopea i PB Group.

Nagroda Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego to 20 000 zł i 1 kg srebra od KGHM Polska Miedź S.A., II Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego opiewa na kwotę 15 000 zł i 1 kg srebra od KGHM Polska Miedź S.A., natomiast III Nagroda Prezydenta Miasta Legnicy to 5 000 zł oraz 1 kg srebra od KGHM Polska Miedź S.A. Pełną listę laureatów i nagród można znaleźć tutaj.

Wybór nagrodzonych prac nie był łatwy. Podobnie jak cała wystawa są one elementem układanki. Każda z nich odnosi się do innego aspektu empatii i każda zachwyciła nas z innego powodu. Grand Prix wyróżnia się nowoczesnością oraz efektem pełnego projektu, przemyślanego na każdym etapie. II nagroda poruszyła nas pod względem duchowym, a III (na zdjęciu) cechowała się interesującą formą i symboliką. Nagroda specjalna z kolei zabiera odbiorcę do prywatnej, bardzo osobistej chwili autorki, przedstawionej w odważny i bezkompromisowy sposób” – opowiada dr Michalina Owczarek-Siwak, jurorka Konkursu.

Dyskusje na temat wartości i sprzeczności oraz granic empatii towarzyszyły naszym obradom. Te same dyskusje przewijają się w nagrodzonych pracach. Czasem są one wyjątkowe, a czasem oczywiste, czasem słabsze, a czasem mocne. Empatia okazuje się trudna do uchwycenia” – dodaje Doreen Timmers, kolejna z członkiń jury.

Jak co roku mieliśmy okazję przeżyć wieczór pełen emocji – do momentu ogłoszenia wyników nazwiska zwycięzców pozostawały tajemnicą. Przypomnijmy – na tegoroczny Konkurs ponad 500 prac 288 artystów z rekordowej liczby 45 krajów. Oceniło je jury w składzie: prof. Sławomir Fijałkowski, Mari Ishikawa, Charon Kransen, dr Michalina Owczarek Siwak oraz Doreen Timmers. Na wystawie pokonkursowej można poznać artystyczne spojrzenie na „empatię” twórców z niemal każdego zakątka globu – m.in. z USA, Iranu, Włoch, Niemiec, Japonii, Korei, Norwegii czy Nowej Zelandii. Ekspozycja jest dostępna w Galerii Sztuki do 21 lipca.

W miniony Weekend Otwarcia odbyły się także wernisaże „srebrnych” wystaw, których pełen program można znaleźć tutaj. Ale niezwykłym klimacie festiwalu decydują także – a może przede wszystkim – spotkania za kuluarami, barwne korowody artystów i miłośników biżuterii współczesnej, gwar rozmów międzynarodowego tłumu gości i liczne wydarzenia towarzyszące, z Sympozjum Granice Sztuki Globalnej, koncertem w Art Cafe Modjeska czy performensem studentów ASP w Łodzi na czele. Tej niepowtarzalnej w skali Polski i Europy atmosfery będzie można doświadczyć na żywo dopiero za rok, ale najświeższe relacje wciąż pojawiają się w mediach społecznościowych Legnickiego Festiwalu SREBRO.

(galeria)

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię