Fundacja w finale

0
141

Legnicka Fundacja „Rozwój TAK – Odkrywki  NIE” w finale 9. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu w kategorii działalność społeczna.

 

Działalność Fundacji „Rozwój Tak – Odkrywki  Nie” została doceniona w skali kraju. Tomasz Waśniewski – współzałożyciel i prezes zarządu fundacji oraz inicjator powołania Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój Tak – Odkrywki Nie”, znalazł się w finałowej trójce 9. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu w kategorii „działalność społeczna”. Nagroda przyznawana jest za działalność społeczną i filantropijną, której celem jest pomoc osobom i środowiskom szczególnie potrzebującym.

 

W skład Kapituły Nagrody, wchodzą uznane autorytety życia gospodarczego, naukowego, kulturalnego, a także członkowie rodzin Patronów Nagrody PRB. Fundacja „Rozwój Tak – Odkrywki Nie” przed ogłoszeniem nominacji, tak jak wszystkie pozostałe organizacje pozarządowe i spółki, które znalazły się w finale, pozytywnie przeszła weryfikację firm Euler Hermes oraz PwC, które są partnerami merytorycznymi 9. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu.

 

„Jako Fundacja jesteśmy zaszczyceni wyróżnieniem. To dla nas kolejna motywacja do pracy na rzecz społeczności pokrzywdzonych przez działalność kopalni węgla brunatnego oraz zagrożonych budową nowych odkrywek. Poprzez tę nominację, Kapituła PRB, zauważyła i doceniła nie pojedynczą osobę, lecz setki anonimowych aktywistów, samorządowców, ekspertów i wspierających ich organizacji pozarządowych, którzy od ponad dekady bronią lokalne społeczności przed brudnym węglowym biznesem” – mówi Tomasz Waśniewski.

 

Rada wyróżnia osoby „które dzięki swojej wytrwałości i odwadze potrafią w znaczący sposób wpływać na otaczającą rzeczywistość gospodarczą i społeczną”. Wśród finalistów w kategorii „działalność społeczna” znalazła się także Irena Dawid-Olczyk – współzałożycielka i prezeska Fundacji La Strada oraz Slava Melnyk – dyrektorka Kampanii Przeciw Homofobii. Wyróżnienie  Polskiej Rady Biznesu otrzymało dotąd wiele wybitnych osobistości, w ostatnich latach byli to prof. Jan Madey, ks. Adam Boniecki czy Jerzy Owsiak.

 

W tym roku spośród kilkuset zgłoszeń z całej Polski wyłoniono po trzech finalistów w każdej kategorii: SUKCES, WIZJA I INNOWACJE oraz DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA. Zwycięzców 9. edycji „biznesowych Oskarów” poznamy 18 maja 2020 roku podczas uroczystej Gali, która odbędzie się w warszawskim Ufficio Primo.

 

Fundacja „Rozwój Tak – Odkrywki Nie” działa od 2015 roku i została utworzona na bazie powołanego w 2009 r. Społecznego Komitetu STOP ODKRYWCE oraz Ogólnopolskiej Koalicji „RT-ON” , która z powodzeniem przeciwstawia się budowie nowych odkrywkowych kopalni węgla brunatnego m.in. na złożu „Legnica”.

 

We wrześniu 2019 r. Fundacja wspólnie z mieszkańcami regionu legnickiego obchodziła 10. rocznicę największego w historii wolnej Polski referendum lokalnego przeciw planom budowy odkrywki na terenie 6 gmin powiatów legnickiego i lubińskiego.

 

(fund)

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię