Profesor Andrzej Nowak przyjechał do Legnicy odebrać nagrodę im. Henryka Pobożnego. Ideą tego wyróżnienia – jak czytamy na portalu www.pobozny.pl – jest promowanie i nagradzanie osób, które – poprzez odwagę, bezkompromisowość, wiedzę, kulturę i różne formy działalności publicznej – idą we współczesnym świecie drogą ukazaną niegdyś przez Patronów Bractwa: księcia Henryka Pobożnego i jego małżonkę Annę; osób, które w życiu publicznym stają w obronie cywilizacji łacińskiej – chrześcijańskiej, Ojczyzny, życia i godności człowieka.
Bractwo Henryka Pobożnego i księżnej Anny, któremu przewodzi mec. Stanisław Andrzej Potycz, wskazało Profesora Andrzeja Nowaka jako pierwszego laureata ustanowionej Nagrody.
Ceremonia odbyła się w sobotni wieczór w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II, dokąd zostali zaproszeni parlamentarzyści, samorządowcy, sponsorzy, osoby świeckie i duchowne – wśród nich Biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.
Najważniejszymi punktami były wygłoszona przez Tomasza Łysiaka laudacja oraz wykład laureata poświęcony historii Polski.
Wystąpienie zostało zarejestrowane przez legnickie Radio Plus i można je odtwarzać na portalu Legnica.fm. Warto go wysłuchać i obejrzeć, bowiem takiej demonstracji erudycji, elokwencji, eleganckiej powściągliwości i precyzji wyrażania nie spotyka się ostatnio nazbyt często w życiu publicznym.
Mistrzowsko wygłoszona mowa nie sprowadzała się jedynie do przedstawiania postaci, faktów i dat, jak potocznie, i trywialnie – pojmuje się historię w naukowym wydaniu.
Profesor Andrzej Nowak w przedstawionej refleksji zasięgającej początków świadomości polskości nieustająco doszukiwał się swoistości naszych dziejów i od Chrztu 966 roku, przez misję świętego Wojciecha w Prusach, śmierć Henryka II zwanego Pobożnym aż po smoleńską katastrofę w 2010 roku znajdował i wskazywał wartości, jakie przyświecały rządzącym polską ziemią.
Raz tylko dało się wyczuć emocję w głosie mówcy, gdy omawiając zadeklarowaną w polskim piśmiennictwie dawnych czasów pomocniczość najbiedniejszym i najsłabszym – rozpoznał ich w abortowanych obecnie nienarodzonych dzieciach i znajdujących śmierć przez eutanazję. Gorzko zabrzmiała uwaga porównująca ich z urzędowo wspomaganymi młodzieńcami z komórkami w rękach oczekującymi w długich szeregach na wejście do Europy. Był jeden moment dyskretnego, acz zauważalnego i poruszającego uniesienia w tej nadzwyczajnej wypowiedzi.
Uroczystość miała także artystyczne akcenty. Jednym było wystąpienie Andrzeja Boj Wojtowicza -autora portretu Henryka II wypożyczonego z Muzeum Miedzi na tę okoliczność. Drugą zaś wykonanie przez Wiktora Skowrońskiego rapsodu Stanisława Wyspiańskiego Henryk Pobożny pod Lignicą.
Jak zwyczaj każe, na koniec Profesor został poproszony o podpisywanie swoich książek, które zaproszeni przynieśli ze sobą. Utworzyła się niemała kolejka, co pokazało, że sporo naukowych prac laureata jest w czytelniczym obiegu.
W ostatnim zaś numerze Arcanów, w których Profesor Nowak jest honorowany tytułem Redaktor emeritus, znajduje się przylegający do świętowanej niedawno rocznicy Cudu nad Wisłą Jego tekst pt. 1920: reakcja Moskwy na klęskę pod Warszawą.
Wart przeczytania – dla walorów poznawczych i poloru.
Adam Kowalczyk