Nowy autobus dla mieszkańców

0
1052

Ponad 12 metrowy, niskopodłogowy, pachnący nowością autobus marki Mercedes Conecto już w grudniu wyjedzie na ulice Jawora. To prezent dla mieszkańców na Gwiazdkę, który zasili tabor miejskiej komunikacji publicznej. Utworzenie bezpłatnej komunikacji w Jaworze to pomysł Burmistrza Emiliana Bery. Dzisiaj z linii nr 1 licznie korzystają mieszkańcy miasta i już chyba nikt nie wyobraża sobie Jawora bez komunikacji miejskiej. Stąd decyzja o zakupie kolejnego i to całkiem nowego pojazdu z okazji trzeciej rocznicy funkcjonowania komunikacji w mieście.

– Dzisiaj oddaję w ręce Jaworzan nowoczesny, spełniające wszelkie standardy europejskie autobus, który zastąpi jeden z używanych do tej pory pojazdów. Po trzech latach funkcjonowania bezpłatnej komunikacji miejskiej mogę powiedzieć, że jej utworzenie było dobrą inwestycją, ułatwiającą codzienne życie mieszkańców w różnym wieku. Komunikację tworzyłem od zera, dlatego każdy krok na przód jest powodem do dumy. – mówi burmistrz Jawora Emilian Bera i dodaje – Jawor się rozwija i chcemy, aby był przyjazny dla ludzi. Komunikacja miejska została uruchomiona po to, by jaworzanie, którzy mają trudności z codziennym dojazdem do miejsc pracy, nauki, ośrodków zdrowia czy instytucji miejskich mogli podróżować łatwiej i bezpieczniej, a od dzisiaj będą podróżować także bardziej komfortowo.” O komfort podróżujących zadba fabrycznie nowy, niskopodłogowy, trzydrzwiowy autobus marki Mercedes. Długość autobusu to ponad 12 m, a jego rok produkcji to 2020. W sumie autobus będzie mógł przewieźć jednorazowo prawie 100 pasażerów. Ilość miejsc siedzących wynosi 26, a stojących 69.

– Bardzo zależało nam na tym, aby nasz autobus trafił do miasta, gdzie produkowane są silniki marki Mercedes-Benz. Dlatego złożyliśmy ofertę do ogłoszonego przez miasto przetargu. Nasz autobus, który trafi na ulice Jawora, posiada automatyczną skrzynię biegów i wyposażony będzie między innymi w klimatyzację, monitoring, miejsce dla wózków dziecięcych lub wózka dla osób niepełnosprawnych. Pasażerowie będą mogli korzystać z trzech dwuskrzydłowych drzwi wejściowych. To wszystko dla zapewnienia komfortu podróżujących – podkreśla Artur Konarski, Prezes Zarządu firmy EvoBus Polska Sp. z o.o., która jest reprezentantem marek Mercedes-Benz.

Wartość zakupu autobusu to kwota 994 999, 89 zł brutto. Autobus będzie obsługiwał linię numer 1 bezpłatnej komunikacji miejskiej na odcinku od Starego Jawora do ul. Władysława Reymonta. Autobus ruszy w drogę jeszcze w grudniu. *** Przypomnijmy: pierwsza w historii bezpłatna komunikacja miejska w Jaworze została utworzona dokładnie 3 lata temu. Na początek miejską flotę stanowiły dwa, używane 10 m autobusy marki MAN. Zaplanowana trasa nr 1 miała połączyć dwa krańce miasta i przecinać jego centrum. Operatorem transportu publicznego w gminie jest miejska spółka „Inwestycje”. Wykorzystując potencjał spółki, nie tworząc dodatkowej i tym samej nie mnożąc kosztów, burmistrz Emilian Bera stworzył bezpłatną komunikację miejską.

(umj)

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię