POZNAJ TWARZE SOLIDARNOŚCI

0
1000

Turkowski, Surowiec, Broda – to tylko niektóre z 31 biografii, które składają się na Wrocławską Twierdzę Solidarności – nową część dolnosląskiego projektu Twarze Solidarności.

W tym roku obchodzimy 40. rocznicę powstania NSZZ „Solidarność”. W sierpniu ‘80 r. strajki ogarnęły cały kraj, w tym również Dolny Śląsk. W naszym regionie włączyło się w nie blisko 50 miejscowości i kilkaset zakładów pracy – nie tylko we Wrocławiu, ale też w Wałbrzychu, Legnicy, Polkowicach i Jeleniej Górze. Niezwykłą rolę Sierpnia ‘80 i powstania Solidarności doceniamy po dziś dzień: to dzięki tym wydarzeniom udało się nam wyzwolić z komunistycznej dyktatury.

Mimo doniosłej roli Sierpnia ‘80 w polskiej historii niektóre wydarzenia i bohaterowie tamtych dni wciąż pozostają nieznani szerszej publiczności. By wydobyć je na światło dzienne oraz przywrócić o nich pamięć stworzony został projekt Twarze Solidarności. Jego efektem jest serwis Twarze Solidarności, który swoją premierę miał w sierpniu br. Teraz portal rozszerzony został o część zatytułowaną Wrocławska Twierdza Solidarności. Zawierać ona będzie biografie 31 osób zaangażowanych w dolnośląskie strajki, nagrania z fragmentami relacji Krzysztofa Turkowskiego, Zbigniewa Kopystyńskiego, Magdaleny Bajer, Jarosława Brody, Tomasza Surowca i ks. Stanisława Orzechowskiego. Dodatkowo dostępny będzie bogaty zbiór zdjęć, dokumentów i tekstów pogłębiających temat strajków Sierpnia ’80.

Nad merytoryczną zawartością zakładki Twarze Solidarności pracowała grupa kilkudziesięciu specjalistów, w skład której wchodzili pracownicy Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”, redakcji „Gościa Niedzielnego” oraz pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej.

Więcej o projekcie oraz badaniach nad historią Solidarności będzie można dowiedzieć się w trakcie debaty zaplanowanej na czwartek 10 grudnia. Będzie ona miała formę on-line, na profilu Centrum Historii Zajezdnia na Facebooku (kliknij w link). Dyskusję poprowadzi dr Andrzej Jerie, Z-ca Dyrektora ds. Programowych w Centrum Historii Zajezdnia, a jego gośćmi będą:

– dr Marek Mutor, Dyrektor Centrum Historii Zajezdnia,

– dr Łukasz Kamiński, historyk Instytutu Historycznego na Uniwersytecie Wrocławskim,

– dr Andrzej Sznajder, Dyrektor Oddziału IPN w Katowicach,

– Andrzej Grajewski, politolog, dziennikarz i publicysta,

– Łukasz Sołtysik, starszy specjalista w Oddziałowym Biurze Badań Historycznych IPN we Wrocławiu.

(chz)

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię