Kobiety z Zagłębia Miedziowego

0
764

Jesteśmy kobiecym stowarzyszeniem które działa na terenie Zagłębia Miedziowego od początku 2019 roku. Zrzeszamy kilkanaście kobiet w wieku od ponad 20 lat do ponad 60. Założyłyśmy stowarzyszenie, ponieważ zauważyłyśmy, że na naszym terenie jest wiele kobiet, które przyjechały tutaj same z mężem i są samotne.

Mąż pracuje, natomiast kobieta nie zna tutaj nikogo i nie wie co mogłaby robić. Są też babeczki, które się tutaj urodziły, ale oddały się całkowicie życiu rodzinnemu. Chciałybyśmy umożliwić im wyjście z domu i wspomóc ich rozwój.

Dlatego…

…też nasze działania rozpoczęłyśmy od organizacji we współpracy z Urzędem Gminy Polkowice Dnia Kobiet w postaci targów rękodzieła na terenie Aquaparku w Polkowicach. Zatytułowałyśmy go „Poznajmy się”, bo chciałyśmy, aby kobiety po prostu wyszły z domów i poznały się. Poznały też nas, a my je, ich problemy i propozycje działań. Było to duże wydarzenie (45 wystawców i 800 odwiedzających), które spotkało się ze świetnym odbiorem. Niestety kolejnego roku, dzień przed datą kolejnej edycji naszego Dnia Kobiet, wprowadzono pierwszy lock down…

Następnie skupiłyśmy się na działalności charytatywnej. Chciałyśmy pomóc Kubusiowi Skoczylasowi poprzez zbiórkę środków na terapię oraz specjalistyczny wózek. W związku z tym przy pomocy polkowickiej policji i UG Polkowice zorganizowaliśmy mecz charytatywny „Na Ratunek Kubusiowi”. Wcześniej wspomogłyśmy Kubusia akcją charytatywną (sprzedaż ciast upieczonych przez nas i mieszkanki Polkowic) w czasie zawodów McDonalds’s Street Ball.

Dużym…

…wydarzeniem były zorganizowane w budynku Starostwa Polkowickiego Mikołajki dla dzieci z pieczy zastępczej oraz innych, zapisanych na nie dzieci (zapisy odbywały się telefonicznie). Patronat nad tym wydarzeniem objął Starosta Polkowicki. Codziennie oblegany przez urzędników i petentów budynek zamienił się w tamtą sobotę w fabrykę Świętego Mikołaja. Każde dziecko brało udział w różnego rodzaju warsztatach i po przebyciu kilku z nich, uzyskiwało prezent od Świętego Mikołaja.

Passę eventów przerwała nam jednak pandemia. Skupiłyśmy się na organizacji małych (do kilkudziesięciu osób) warsztatów oraz zbiórek charytatywnych. Pierwsze warsztaty były jednak dosyć duże – na 120 osób – zorganizowałyśmy warsztaty zdrowotne „Kuloodporna kawa z Braćmi Rodzeń”, na które przyjechały osoby z całej Polski. Z okazji Dnia Kobiet w 2021 roku weszłyśmy we współpracę z fizjoterapeutką uroginekologiczną Aleksandrą Chomińską, która poprowadziła darmowe zajęcia dla kobiet. Salę użyczył nam Uniwersytet Jana Wyżykowskiego w Polkowicach. Poprzednie zajęcia – psychologiczne – poprowadził natomiast Kasper Lemiesz. Zapotrzebowanie na tego typu aktywności okazuje się dość duże i po wakacjach zamierzamy kontynuować organizację różnego rodzaju warsztatów, a może i rozszerzyć ofertę o warsztaty bardziej artystyczne.

Organizujemy…

… charytatywne zbiórki dla oddziałów szpitalnych, dla konkretnych osób a nawet zbiórki karmy dla zwierząt. Jesienią chciałybyśmy zrobić budki dla wolnożyjących kotów.

Chciałybyśmy wspomóc kobiety, które są ofiarami przemocy, zarówno tej fizycznej, jak i psychicznej i materialnej. To było też jedno z naszych pierwszych założeń przy budowaniu naszego stowarzyszenia.

TE BABKI!!!

Nasza nazwa może rzucać się w oczy i być błędnie – z języka angielskiego – odczytana. Dlaczego więc ONE? Bo kobiety, TE babki, które chcą działać i działają!

(one)

KONTAKT DO STOWARZYSZENIA: tel. 505049707
FB Stowarzyszenie-one

 

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię