KING KONG I AMERYKANIE Z NASZYMI LOTNIKAMI…

0
1715

 

Zbliża się setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Centrum Historii Zajezdnia (przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu) postanowiło uczcić ten ważny jubileusz przypomnieniem mało znanego wątku z historii walki o niepodległość – udziału amerykańskich lotników w wojnie polsko-bolszewickiej w latach 1919-1920. OHZ zaprasza dolnoślązaków 19 i 20 sierpnia  na Polsko-Amerykański Piknik Historyczny. Wstęp wolny

Mało kto dziś pamięta, że kilkunastu Amerykanów zgłosiło się, aby bronić Polski przed sowieckim najazdem. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był Merian Cooper, człowiek, którego życiorys jest gotowym scenariuszem na fascynujący film przygodowy.

Prapradziad

Jego prapradziad, John Cooper walczył o wolność Stanów Zjednoczonych ramię w ramię z Kazimierzem Pułaskim. Byli przyjaciółmi. Śmiertelnie rannego Pułaskiego pułkownik Cooper zniósł z pola bitwy pod Savannah. Nad grobem przyjaciela złożył przysięgę, że, gdy nadejdzie czas, on albo jego potomek weźmie udział w walce o wolność Polski. Tradycja była przekazywana w rodzinie Cooperów z pokolenia na pokolenie. Po 140 latach Merian Cooper postanowił spłacić dług honorowy.

Postraszyli

Wraz z grupą kolegów stworzył Eskadrę im. Tadeusza Kościuszki. Byli postrachem słynnej Konnej Armii Budionnego. Trzech z nich zginęło. Pozostali wrócili do kraju odznaczeni, między innymi, krzyżami Virtuti Militari. Cooper został następnie dziennikarzem i producentem filmowym. Jego najbardziej znanym dziełem jest pierwsza wersja „King Konga”, którą wyreżyserował, był też współautorem scenariusza. W trakcie realizacji kulminacyjnej sceny walki wielkiej małpy w myśliwcami Cooper ponownie zasiadł za sterami samolotu.

Warto

Tę historię przypomni powstający właśnie komiks oraz piknik historyczny w Centrum Historii Zajezdnia w dniach 19-20.08.2017 r. Planujemy koncert i seans kina plenerowego („King Kong” z 1933 roku), pokaz wojskowego sprzętu, rodeo, oczywiście nie zabraknie wojskowej grochówki. Jedną z atrakcji pikniku będzie czterometrowa postać King Konga. Do udziału w imprezie zaproszono przedstawicieli Wojaka Polskiego i Armii Stanów Zjednoczonych.

Juliusz Woźny (CHZ)

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię