Jadą, jadą śmieci

0
673

  Legniczanie  z „radością” przyjęli zapowiedź podwyżki opłat  „za śmieci”. Widać o decyzji radnych dowiedzieli się za naszą  zachodnią granicą i  może  chcieli  przywieźć  swoje odpady  do Legnicy. Nie dowieźli. Dolnośląska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zatrzymała na autostradzie A4 dwa transporty odpadów.

  • Przewoźnicy próbowali nielegalnie wwieźć do Polski 26 ton piasku szklanego oraz 12 ton ziemi pochodzenia budowlanego.
  • Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska uznał oba przewozy za nielegalne.

KAS podczas rutynowych kontroli na autostradzie A4 wykryła dwa nielegalne przywozy odpadów do Polski.

26 ton piasku szklanego

Wskazany w dokumentach odbiorca towaru nie tylko się go nie spodziewał, ale też nie posiadał wymaganego zezwolenia na przetwarzanie odpadów i nie był w stanie dokonać ich odzysku lub unieszkodliwienia, w sposób zgodny z przepisami wspólnotowymi.

Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska uznał przewóz za nielegalny. Naczepę z towarem zajęto do postępowania karnego. Przewoźnikowi grozi kara 13 tys. zł, a odbiorcy do 500 tys. zł.

12 ton ziemi pochodzenia budowlanego

Polski przewoźnik uznał, że może przewieźć taki transport po wcześniejszym wywiezieniu do Niemiec ładunku piasku. Przewoźnik nie posiadał licencji transportowej, a jego auto nie zostało prawidłowo oznakowane do przewozu odpadów.

Polskie służby ochrony środowiska uznały przewóz jako nielegalne przemieszczanie odpadów. Kontener z ziemią zajęto do dalszego postępowania. Przewoźnikowi grozi kara wysokości 36 tys. zł, a odbiorcy towaru do 500 tys. zł.

(kas)

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię