Uważaj to może być oszustwo!

1
259
Dostałeś wiadomość SMS o wstrzymaniu przesyłki? Uważaj to może być oszustwo!
 

Oszuści stale modyfikują swoje metody działania i korzystają z praktycznie każdej okazji aby wprowadzić w błąd i wykorzystać zaufanie niczego nie podejrzewające ofiary. Modyfikując sposób swojego działania oszuści chętnie podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają wiadomości SMS z informacją o wstrzymaniu przesyłki. Niejednokrotnie oszuści zwracają się z prośbą o uzupełnienie danych do przesyłki w bardzo prosty sposób, poprzez kliknięcie w link załączony do wiadomości. Niczego nie świadoma ofiara jest łatwym celem dla przestępców, zwłaszcza jeśli oczekuje akurat na przesyłkę.
 
W opisanym wariancie oszuści w wiadomości SMS przesyłają link do aplikacji, które infekują telefon. Tym sposobem nieuprawnione osoby mogą wejść w posiadanie hasła do aplikacji bankowych, czy też przekierowywać SMS-y, dzięki czemu przejmują kontrolę nad konkretnym kontem bankowym. Telefony są bardzo często na celowniku oszustów ze względu na dane jakie się w nim znajdują. Otrzymane wiadomości SMS mogą zawierać różne treści, jednak cel jest zawsze taki sam – przejęcie twoich pieniędzy.
 
Policja apeluje o ostrożność i dokładne czytanie wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów. Poświęcenie kilku sekund na zweryfikowanie, jaką transakcję mamy zaakceptować, może uratować nas przed utratą pieniędzy.
 
st. asp. Łukasz Porębski

1 Komentarz

  1. Super informacja! Dziękuję za przypomnienie i za instrukcje. Identycznie działają też w internecie firmy oferujace na przykład tzw. BOX niespodzianki. Dałem się oszukać. Dziwnym trafem złodziejska firma działa pod jednym adresem z renomowanym kurierem DPD. Zakupiłem taki BOX w opcji średniej za 203 zł a zawartość była warta maksymalnie 10 (dziesięć złotych)… Paczuszkę dostarczył kurier z DPD.

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię