Praca w województwie dolnośląskim. Przegląd aktualnych ofert

0
192

Gdzie obecnie można znaleźć pracę w województwie dolnośląskim? Na jakich stanowiskach są dostępne wakaty? Czy w sieci pojawiają się ogłoszenia z możliwością pracy zdalnej, czy jednak wracamy do klasycznego modelu? Przygotowaliśmy zestawienie ogłoszeń i przeanalizowaliśmy, jak wygląda rynek pod kątem zatrudnienia w województwie dolnośląskim.

W 4 kwartale 2023 roku stopa bezrobocia w województwie dolnośląskim wynosiła 1,6 proc. – wynika z danych Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego we Wrocławiu. Była ona niższa od stopy bezrobocia w całej Polsce, która jest notowana na ok. 5 proc. (w analogicznym okresie).

Jak wygląda rynek pracy w województwie dolnośląskim?

W województwie dolnośląskim bez pracy pozostaje ponad 51 956 osób (z czego kobiety stanowią 52,7 proc.). Było to 1 303 osób mniej niż na końcu października 2022. W okresie sprawozdawczym największą liczbę bezrobotnych pozostających w ewidencji powiatowych urzędów pracy odnotowano w mieście Wrocław, tj. 6,2 tys. osób, czyli o 0,3 tys. mniej niż rok wcześniej. Natomiast najniższa liczba bezrobotnych pozostaje w ewidencji powiatowych urzędów pracy w powiatach kamiennogórskim, tj. 0,7 tyś. osób oraz milickim 0,8 tyś. osób1. Z kolei w październiku 2023 pracodawcy zgłosili do powiatowych urzędów pracy 7 911 miejsc pracy i aktywizacji zawodowej, czyli 1 310 ofert pracy więcej niż we wrześniu 2023. Na 1 zgłoszone wolne miejsce pracy przypadał przeciętnie 1 nowo zarejestrowany bezrobotny.

Firmy aktywnie szukają pracowników. Widzimy znaczne zainteresowanie wynajmem powierzchni reklamowych, które mają stanowić pomost do dotarcia z przekazem o wolnych wakatach do potencjalnych kandydatów. I nawet jeśli odbiorcy nie szukają obecnie nowego pracodawcy to dzięki takiemu zabiegowi, nazwa firmy, czy nawet warunki współpracy pozostaną w ich pamięci na dłużej. Powierzchnie typu billboardy czy reklama w komunikacji miejskiej i podmiejskiej to prosty sposób na dotarcie do tych szukających, jak i „dobrze rokujących” na przyszłość- tłumaczy Sylwia Krysik-Myśliwiec, ekspertka firmy OOH.pl, która realizuje kampanie zewnętrzne.

I dodaje, że z reklamy outdoorowej najchętniej korzystają firmy, które poszukują pracowników, np. do pracy w magazynach, pracy sezonowej czy do marketów.

Gdzie można znaleźć pracę w województwie dolnośląskim?

W województwie dolnośląskim na popularnym portalu Pracuj.pl dostępnych jest ponad 5300 ofert. Na jakie stanowiska pracodawcy szukają pracowników? Najbardziej popularne to pracownik fizyczny. Na kolejnych miejscach znajdują się eksperci od ekonomii oraz od IT.

Co ciekawe, coraz więcej pracodawców poszukuje pracowników do pracy stacjonarnej (ponad 3200), a jedynie ok. 500 oferuje współpracę zdalną.

A ile wynosi średnie wynagrodzenie w województwie dolnośląskim? To 7691,93 zł brutto.

1 Opracowano w Wydziale Analiz i Statystyki Rynku Pracy Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy Wrocław, 04 grudnia 2023 r.

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię