NOWE TROPY – Przemysław Wojcieszek, Juliusz Woźny

0
395

Przemysław Wojcieszek, Waldemar Okoń i Juliusz Woźny oraz ich najnowsze książki będą bohaterami spotkań autorskich OKIS, które ruszają już 18 stycznia. Zapraszamy na zupełnie nowy cykl NOWE TROPY”, podczas których w niezwykłych okolicznościach poznamy książki, których nikt jeszcze nie czytał i o których nikt jeszcze nie rozmawiał „Świnie wojny” Przemysława Wojcieszka, „Dniewnik” Waldemara Okonia oraz komiks „Edyta Stein. W poszukiwaniu prawdy” Juliusza Woźnego.

CYKL SPOTKAŃ AUTORSKICH „NOWE TROPY”:
„ŚWINIE WOJNY” PRZEMYSŁAWA WOJCIESZKA – spotkanie z autorem i jego najnowszą powieścią poprowadzi Darek Foks, fragmenty książki przeczyta Jacek Zawadzki.
czwartek. 18 stycznia 2024, godz. 19.00/ Bierhalle, Rynek- Ratusz 26, Wrocław

Spotkanie odbędzie się w miejscu dzisiejszego Bierhalle, gdzie mieścił się niegdyś legendarny Klub Związków Twórczych, a sala, którą dziś zdobią freski z piwoszami, to dawny „Czarny salon” pamiętający literackie spotkania z Rafałem Wojaczkiem, Urszulą Kozioł i Januszem Styczniem. Ta sceneria to idealne miejsce, by zaprosić Wrocławian na spotkanie z komisarzem Borovką, bohaterem najnowszej powieści Przemysława Wojcieszka – miłośnikiem piwa i hedonistą.

Podczas spotkania na hasło Świnie wojny” ulubiony napój Borovki będzie serwowany w Bierhalle za połowę ceny.

 

O KSIĄŻCE: „Świnie Wojny” to pierwsza z serii powieści o frydlandzkim komisarzu policji – Kajetanie Borovce. Rozgrywa się na Trójstyku, występują w niej żyjący tam zgodnie Czesi, Polacy i Niemcy. Ta bajkowa opowieść z genialnymi ilustracjami Krzysztofa Ostowskiego wzruszy i rozbawi.

Słowo od autora: Proszę, nie czytajcie tej książki. Odłóżcie ją natychmiast i sięgnijcie po inne tytuły. W księgarniach jest wiele kryminałów, w których dzielni policjanci z bronią w ręku gonią groźnych przestępców. Po pracy piją i są nieszczęśliwi. Nasi też piją, ale są szczęśliwi. Im więcej wypiją, tym są szczęśliwsi. Nikogo zatem nie gonią, a już na pewno nie z bronią w ręku. To książka o szczęśliwych ludziach słuchających hałaśliwej muzyki, którym zdarza się rozwiązywać kryminalne zagadki. Gdyby ich nie rozwiązali, nadal byliby szczęśliwi. Spisałem ją na ich prośbę, pijąc z nimi w gospodzie, dlatego wybaczcie marginesy poplamione piwem, ale Tobie, Czytelniku, nic nie stoi na przeszkodzie, aby odłożyć tę książkę i poczytać coś zgodnego z regułami gatunku, o ile wolisz nieszczęśliwe historie.

O AUTORZE: Przemysław Wojcieszek – reżyser teatralny i filmowy, scenarzysta i pisarz. Autor czterech książek, kolekcjoner heavy metalowych relikwii, z których najcenniejszą jest kosmyk włosów Peter’a Steele. Laureat „Paszportu Polityki” z 2006 roku.


___________________________________________________________________________

DNIEWNIK” WALDEMARA OKONIA – spotkanie z autorem poprowadzi Robert Gawłowski.
sobota, 20 stycznia 2024, godz. 16.00
/ Klub Muzyki i Literatury, pl. Tadeusza Kościuszki 10, Wrocław

O KSIĄŻCE: Dziennik pisany przez W. Okonia od września 2019 roku do września roku 2022, złożony z kilkuset fragmentów będących artystycznymi zapisami kolejnych, przemijających dni. Projekt literacki nawiązujący do koncepcji Romana Opałki i jego „liczonych obrazów”. Tłem dla zapisów jest Wrocław i związane z nim konkretne postaci i miejsca, a
opisywane zdarzenia umiejscowione są na rozległej mapie nie tylko historii, ale też współczesności widzianej przez pryzmat codziennych sytuacji i wydarzeń. Istotnym elementem książki jest jej oryginalny język, bliski w niektórych fragmentach prozie poetyckiej, jednak czytelny i zrozumiały dla każdego czytelnika.

O AUTORZE: Waldemar Okoń – pisarz, poeta, historyk sztuki, krytyk artystyczny, kurator wystaw sztuki współczesnej,  profesor nauk humanistycznych specjalizujący się w historii sztuki  XIX i XX wieku. Twórca koncepcji i redaktor naczelny wychodzącego od roku 2006 kwartalnika Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego „Quart”. Obecny Prezes wrocławskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i redaktor naczelny kwartalnika „Format Literacki”.

 ___________________________________________________________________________

Juliusz Woźny „Edyta Stein. W poszukiwaniu prawdy” – spotkanie z autorem poprowadzi Robert Gawłowski.
czwartek, 25 stycznia 2024, godz. 18.00
/ Dom Edyty Stein, Nowowiejska 38, Wrocław

Spotkanie autorskie promujące komiks „Edyta Stein. W poszukiwaniu prawdy” autorstwa Juliusza Woźnego (scenariusz) i Martina Ventera (rysunki). W popkulturowej formie przedstawione zostały dramatyczne losy wybitnej wrocławianki, filozofki i świętej kościoła katolickiego.

Wstęp na wydarzenie jest wolny, dla wszystkich gości komiks „Edyta Stein. W poszukiwaniu prawdy” w prezencie.

O KOMIKSIE: Edyta Stein, czyli Święta Teresa Benedykta od Krzyża jest jedną z najbardziej znanych wrocławianek. Przyszła na świat w rodzinie żydowskiej, ale jako nastolatka zadeklarowała się jako ateistka. Studiowała najpierw na uniwersytecie wrocławskim, potem w Getyndze. Poszukiwanie prawdy na drodze naukowej doprowadziło ją do nawrócenia na katolicyzm, a następnie do wstąpienia do zakonu karmelitańskiego. W klasztorze kontynuowała pracę naukową, konfrontując fenomenologię z tomizmem. Dorobek naukowy stawia ją wśród najwybitniejszych umysłów dwudziestowiecznej Europy.

Jako osoba żydowskiego pochodzenia została aresztowana i wywieziona do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau, gdzie została zamordowana. Uznana za męczennicę przez Kościół Katolicki została kanonizowana w roku 1991.

O AUTORZE: Juliusz Woźny – wrocławianin z wyboru, historyk sztuki, dziennikarz, rzecznik prasowy, malarz artysta. Pisze o sztuce i historii Wrocławia i Dolnego Śląska. Autor i współautor kilku komiksów – między innymi „Pierścień generała Hallera”, „Gwiaździsta eskadra”, „Wyrok”, „Odwet”, „1241” i „Orędzie”. Wszystkie one opowiadają o historii Polski, ze szczególnym uwzględnieniem perspektywy wrocławskiej.

Organizator cyklu NOWE TROPY”:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego

 

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię