Na trzeźwo

0
660

Myśl trzeźwo” to wspólna, cykliczna, akcja Komendy Głównej Policji oraz Yanosika. Jej celem jest zwiększenie świadomości kierowców w zakresie zagrożeń związanych z prowadzeniem pojazdu pod wpływem alkoholu. Akcja rozpoczyna się 30 grudnia i potrwa do 16 stycznia. Dlaczego właśnie taka data? Termin rozpoczęcia działań został wybrany nieprzypadkowo. W okresie Sylwestra wielu Polaków chętnie wznosi toasty za pomyślność w Nowym Roku, a następnego dnia prowadzi pojazd, często będąc nieświadomymi swojego faktycznego stanu.

W 2020 r. kierujący pojazdami będący pod działaniem alkoholu spowodowali 1665 wypadków, w których zginęło 216 osób, 1847 osób zostało rannych. Oznacza to, że blisko 9% ofiar straciło życie z ich winy.

Chcąc szerzyć świadomość o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu oraz w stanie „nieświadomej nietrzeźwości”, Komenda Główna Policji oraz Yanosik zorganizowali akcję „Myśl trzeźwo”.

NIE dla „nieświadomej nietrzeźwości” i kierowania pod wpływem alkoholu

Użytkownikom aplikacji Yanosik udostępniony zostanie quiz dedykowany akcji „Myśl trzeźwo”, który opiera się na zagadnieniach związanych ze spożywaniem alkoholu oraz prowadzeniem samochodu. Głównym założeniem twórców systemu jest zwiększenie świadomości społeczności kierowców w Polsce, które dotyczą bezpiecznej jazdy oraz obalenie stereotypów związanych ze spożywaniem alkoholu i kierowaniem pojazdu, takich jak np.: dobre samopoczucie na kacu.

Stan „nieświadomej nietrzeźwości” jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem. Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, że dzień po zakrapianym spotkaniu, mogą być jeszcze nietrzeźwi, pomimo dobrego samopoczucia. Mając kaca mamy również problemy
z koncentracją, refleksem oraz koordynacją ruchową. Nawet, jeśli czujemy się dobrze, nie będziemy mieli pewności, czy w naszej krwi nie znajduje się alkohol, dopóki się nie przebadam
y – informuje Julia Langa, Yanosik.

Yanosik zrzesza średnio w ciągu miesiąca ponad 2 mln użytkowników, którzy chętnie korzystają z rozwiązań oferowanych przez twórców systemu. Termin akcji również nie został wybrany przez przypadek:

Właśnie w trakcie świąt i długich weekendów odnotowujemy znaczny wzrost aktywnych użytkowników Yanosika. Chcemy wykorzystać ten moment, aby wzmocnić przekaz akcji „Myśl trzeźwo” i zwiększyć zasięg dotarcia. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że wielu kierowców wypełni ankietę i zmieni swoje zdanie na temat spożywania alkoholu i prowadzenia pojazdu – komentuje Julia Langa, YanosikZamierzamy nagrodzić wszystkich zmotoryzowanych, którzy odpowiedzą poprawnie na pytania z quizu. Otrzymają oni Certyfikat Odpowiedzialnego Kierowcy, którym będą mogli podzielić się z innymi, poprzez udostępnienie go w mediach społecznościowych. Natomiast ci, którym nie uda się udzielić poprawnych odpowiedzi na wszystkie pytania z quizu, będą mieli kolejną szansę na wypełnienie go. W ten sposób nie tyle sprawdzamy wiedzę kierowców, ale edukujemy ich
i budujemy większą świadomość –
dodaje.

Bezpłatne badania dla kierowców

Ci, którzy nie są pewni swojego stanu, mogą się sprawdzić bezpłatnie w jednostkach Policji. Komenda Główna Policji zachęca kierowców do przebadania się alkomatem, aby mieli 100% pewność, iż są trzeźwi, zanim wsiądą za kółko.

Z doświadczenia wiemy, że podczas świąt, a szczególnie w okolicach Sylwestra, wzrasta liczba zatrzymanych nietrzeźwych kierowców. Często takie osoby tłumaczą się, że wypiły jedno piwo, albo że to skutek dnia poprzedniego. Dlatego zachęcamy wszystkich kierowców, którzy tego samego dnia lub dzień wcześniej spożywali alkohol, i nie są pewni czy mogą prowadzić auto, do przebadania się alkomatem w pobliskiej jednostce Policji. To nic nie kosztuje, a może zapobiec niebezpiecznym sytuacjom na drodze – komentuje kom. Robert Opas z Komendy Głównej Policji.

Akcja „Myśl trzeźwo” to kolejna współpraca Yanosika oraz Komendy Głównej Policji, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. W tym roku, jak i w poprzednich latach, odbyła się również akcja „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”, w ramach której kierowcy mogli sprawdzić ustawienie świateł w swoim samochodzie
w wybranych Stacjach Kontroli Pojazdów.

Akcja „Myśl trzeźwo” potrwa od 30 grudnia 2021 roku do 16 stycznia 2022 roku.

Przypominamy, że od Nowego Roku zaczną również obowiązywać nowe przepisy drogowe. Kierowca, który nie zachowując należytej ostrożności spowoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruch drogowym będąc w stanie po użyciu alkoholu otrzyma karę grzywny, nie mniejszą niż 2,5 tysiąca złotych.

(yanosik)

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię