„Rady Seniorów – przestrzeń do aktywności obywatelskiej seniorów” (II)

0
635

Legnicka Fundacja Zielona Akcja intensywnie współpracowałą w tym roku z Radami Seniorów. Czy Rady Seniorów funkcjonujące jako ciała konsultacyjno-doradcze przy samorządach mogą być aktywne w gminach mniejszych?

Czy pandemia nie wpłynęła negatywnie na działania podejmowane przez Rady Seniorów?

Na te pytania odpowiada projekt realizowany przez Fundację Zielona Akcja skierowany do seniorów gmin położonych poza dużymi ośrodkami miejskim Dolnego Śląska.

Rady seniorów w ramach projektu mogły realizować swoje pomysły dotyczące aktywizacji środowiska senioralnego po pandemii.

Pomysłów…

… na wyciągnięcie seniorów z domów było wiele, ale do realizacji wybrano te, które mogą gwarantowały dużą skuteczność.

I tak Rada z gminy wiejskiej Lubin przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury zorganizowała warsztaty wykorzystujące jesienne dary natury. Seniorzy tworzyli z jesiennych liści i owoców stroiki, wianki i jesienne kompozycje, ozdabiali kapelusze, radowali się słuchając kawałów i opowieści oraz degustując smakowite wypieki własnoręcznie przygotowane.

Rada Seniorów z Janowic Wielkich powołała Grupę wsparcia seniorów i raz w tygodniu organizowała „Babsko-Męskie pogaduchy” w trakcie których nie było końca rozmowom i wykładom. Była to także okazja do spotkania międzypokoleniowego z dziećmi z janowickiej szkoły podstawowej, wspólnego pochodu przebierańców, gier, zabaw i quizów w których wzięli udział młodsi i starsi mieszkańcy Janowic Wielkich.

W Mieroszowie…

… natomiast odbyło się uroczyste otwarcie toru do buli, seniorzy mieli okazję do wypróbowania swojej zręczności w rzucie kulą do przodu. Było to radosne spotkanie zorganizowane przy współpracy z Mieroszowskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Tor ma służyć całej społeczności Mieroszowa i od wiosny będą tam się odbywać regularne, międzypokoleniowe spotkania.

Rada Seniorów z Podgórzyna zorganizowała zajęcia z muzykoterapii w formie Balu dla seniorów i wspólnych śpiewów oraz umożliwiła seniorom na skorzystanie z aktywnych zajęć na basenie.

Natomiast…

… Rada Seniorów z Lubawki przeprowadziła tańce integracyjne w świetlicach wiejskich zapraszając starszych i młodszych mieszkańców trzech wsi.

Pomysły na te świetne inicjatywy seniorzy przygotowali przy wsparciu Fundacji Zielona Akcja.

Legnicka…

…Fundacja przekazała również środki na realizację tych przedsięwzięć.

Dla Rad Seniorów był to bodziec do podjęcia działań aktywizujących środowisko osób 60+ po pandemicznym uśpieniu pod hasłem „Na przekór wirusowi 2021”. W przyszłym roku Rady seniorów ponownie zainicjują swoje działania w projekcie, tym razem wplatając swoje pomysły w wiosenny czas na świeżym powietrzu.

Więcej o projektach Fundacji www.zielonaakcja.pl

Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030

 

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię