Koniec ery papierosów mentolowych

0
946

Ponad połowa z dorosłych osób palących nie spodziewa się, jaką niespodziankę przygotowała dla nich Unia Europejska. Już od dziś papierosy mentolowe (jak i te z kapsułką) czy tytoń do samodzielnego skręcania papierosów z mentolowym aromatem – całkowicie znikają ze sklepowych półek. A wszystko to za sprawą unijnej dyrektywy.

Sprzedaż mentolowych wyrobów została zakazana na całym terenie Europy. Jak się okazuje, nie każdy palacz jest tego świadomy, a mentolowe papierosy pali ponad 40% z nich. 20 maja 2020 roku smakowe papierosy przestają być dostępne we wszystkich krajów wspólnoty. Zdaniem autorów nowych przepisów, dodawany do nich aromat mentolowy uatrakcyjnia palenie – co wpływa na pojawienie się kolejnych, nałogowych palaczy. Wychodząc naprzeciw uzależnieniu, zabronione zostanie stosowanie jakichkolwiek środków aromatyzujących, ulepszających smak lub zapach używki.

Wyraźnie wyczuwalny zapach lub smak inny niż zapach lub smak tytoniu, wynikający z zastosowania dodatku lub kombinacji dodatków, w tym zapach lub smak owoców, przypraw, ziół, alkoholu, słodyczy, mentolu lub wanilii, który jest zauważalny przed spożyciem wyrobu tytoniowego lub w trakcie spożywania według dyrektywy Unii Europejskiej utrudnia zerwanie z nałogiem. Zgodnie z decyzją rządu, jedyną legalnie dostępną alternatywą mentolowych papierosów staną się e-papierosy oraz podgrzewacze tytoniu.

Wprowadzony zakaz zachęcić ma do rzucenia palenia. Jest to proces trudny i czasochłonny, a reakcje palaczy mogą być różne. Jedni faktycznie postanowią zrezygnować, drudzy przerzucą się na tradycyjną wersję używki o klasycznym smaku, inni natomiast poszukają alternatywnych rozwiązań dostępnych na rynku. Pomocne w rzuceniu palenia tradycyjnych papierosów mogą być e-papierosy, których mentolowe liqudy nadal pozostaną w sprzedaży, oraz urządzenia podgrzewające tytoń. Naukowcy z amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków potwierdzają, że podgrzewacz IQOS to produkt „właściwy dla ochrony zdrowia publicznego”. Szacuje się, że aerozol, który wydobywa się podczas użytkowania, zawiera znacznie mniej groźnych substancji niż dym papierosowy.

Przy niewielkiej zmianie przyzwyczajeń, nadal będziemy mogli palić i „czuć miętę” zgodnie z prawem i robiąc pierwszy krok w kierunku całkowitego rzucenia palenia.

(ti)

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię