NIEWYDOLNOŚĆ SERCA

0
1812

 

Prezentujemy wywiad z prof. Piotrem Ponikowskim, Prezesem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Kierownikiem Kliniki Kardiologii, Ośrodek Chorób Serca Szpitala Wojskowego we Wrocławiu.

Profesor porusza najważniejsze zagadnienia dotyczące niewydolności serca: konieczność opieki kompleksowej, skalę zjawiska niewydolności serca oraz znaczenia profilu dzisiejszego społeczeństwa tj. starzejącego się z wieloma chorobami współistniejącymi.

– Niewydolność serca – największe wyzwanie dla systemu?

  • Dobrze zorganizowana i skoordynowana opieka kompleksowa w kardiologii w tej chwili jest największym wyzwaniem, zarówno dla medycyny, jak i systemu ochrony zdrowia. Bez względu na to, czy mówimy o ostrym zespole wieńcowym, czy o zdekompensowanej niewydolności serca, czy o innych schorzeniach kardiologicznych. Nie możemy patrzeć na pacjenta w kontekście tylko czasu hospitalizacji. Musimy oceniać go od momentu przyjęcia do szpitala do wypisu, uwzględniając również następujący później okres poszpitalny. Jest to bowiem czas, w którym ryzyko powikłań jest największe. Pacjent w tym okresie powinien mieć zapewniony dobry dostęp do specjalisty, a z tym bywa różnie. Nie mamy do tej pory systemu „równych szans” dla każdego pacjenta, gdzie będzie on mógł uzyskać tą właśnie poszpitalną opiekę, włączając w to rehabilitację.

– Jak zorganizować w Polsce opiekę kompleksową nad pacjentem z niewydolnością serca i dlaczego właśnie to schorzenie nazywane jest jednym z największych zagrożeń cywilizacyjnych w najbliższych latach?

  • Mówimy o niewydolności serca w kontekście epidemii tego zespołu chorobowego. Chodzi o kilkanaście milionów Polaków zagrożonych niewydolnością serca i ponad milion chorych na niewydolność serca. Mówimy o kompleksowej opiece nad pacjentem dlatego, że rozpoznanie niewydolności serca, a następnie właściwe jej leczenie przy wykorzystaniu zaleceń jest to sprawa podstawowa. Kolejna bardzo ważna kwestia, to stała współpraca pomiędzy specjalistą kardiologiem, a lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, bez którego kompleksowa opieka się nie dokona. Wreszcie po trzecie, o czym mówimy również przy okazji ostrego zespołu wieńcowego, to opieka nad pacjentem po wypisie ze szpitala. O tych elementach myślimy, mówiąc o kompleksowej opiece nad pacjentem z niewydolnością serca.

– Jakie wyzwania szczególnie dla naszego polskiego, starzejącego się społeczeństwa dostrzega Pan jeśli chodzi o niewydolność serca?

  • Niewydolność serca jest wielkim wyzwaniem. Mamy epidemię niewydolności serca. W większości są to osoby w podeszłym wieku. Generuje to olbrzymie koszty, ponieważ często są to pacjenci z chorobami współistniejącymi, przyjmowani do szpitala wielokrotnie. Dla takiego pacjenta ryzyko ponownego przyjęcia do szpitala po dekompensacji po przyjęciu pierwszym wynosi 40-50% w ciągu pół roku. Mówimy więc o gigantycznych kosztach leczenia szpitalnego. Chodzi więc nie tylko o problemy sercowo-naczyniowe, ale też szereg schorzeń, niekoniecznie związanych z układem krążenia, obecnych u osób w wieku podeszłym.

(opr. Eleven Zett Productions)

Udostępnij
Poprzedni artykułSZEPTY PRZYRODY
Następny artykułOPŁATY BEZPRAWNE

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię