Czy naszym przeznaczeniem nie jest życie w stresie?

0
989

Redaktor Kuncik mieszka wprawdzie w spokojnym Przemkowie, ale stres, przemęczenie dotykają każdego bez względu czy mieszka w Polkowicach, Legnicy czy Rzeszotarach. Ten artykuł Tomasza Kuncika polecamy szczególnie…

Niepokój i nerwowość jest zjawiskiem dość powszechnie spotykanym we współczesnym świecie. Towarzyszy temu zazwyczaj większa skłonność do męczenia się zarówno fizycznego jak też psychicznego. Zmęczenie występuje zarówno podczas pracy, jak i rozrywki. Idzie za człowiekiem jak cień, nieustannie przez całe tygodnie, miesiące i lata. Odbiera mu radość życia, ogranicza wydajność pracy. Uniemożliwia postęp. Prowadzi do wyobcowania, a to z kolei nasila podstawowe dolegliwości. Powstaje błędne koło przyczyn i skutków, z którego bardzo trudno jest się wydostać.

Szybkie tempo…

… życia, uczucie niepewności, niedostateczne przystosowanie do szybko zmieniających się warunków powoduje łatwo u wrażliwych osób zachwianie równowagi nerwowej. W ślad za tym idzie obniżenie odporności na stresy psychiczne i fizyczne, zmniejszenie zdolności do koncentracji, osłabienie siły woli, bezsenność, uczucie lęku, zmiana zachowania się, rezygnacja z walki o zdobycie wyższych kwalifikacji, awansu, a wiec cofanie się, frustracja, czasem szukanie rekompensaty w przygodnym towarzystwie, łatwej miłości, alkoholu, narkotykach .

Życie przestaje ludzi wówczas fascynować, traci sens, wartości ideowe tracą swe znaczenie. Ich miejsce może zastąpić programowa niewiara, cynizm, nieuznawanie autorytetów, niekiedy brutalne działanie przeciwko powszechnie uznawanemu porządkowi i podziały w społeczeństwie.

Takie zachwianie równowagi może wystąpić szczególnie łatwo u ludzi pozostających w trudnych warunkach rodzinnych. Ale występuje ono również w środowiskach najzupełniej normalnych, nie zawsze powodując stany szczególnie groźnie dla współżycia społecznego.

Bardzo często są to nieszczęśliwi ludzie, którzy męczą się i dręczą, a nie są w stanie odnaleźć swego miejsca w społeczeństwie ani idei, choćby najskromniejszej, która by ich zafascynowała.

Bogate…

… i różnorodne życie emocjonalne współczesnego człowieka naraża go szczególnie łatwo na wiele sytuacji konfliktowych, a nawet na ciężkie stresy. Można ich doznać w warunkach najmniej oczekiwanych, w życiu rodzinnym, w szkole, pracy, niekiedy dopiero w życiu emerytalnym. Załamują się wówczas jednostki o słabszej konstrukcji psychicznej. Tylko część tych nieszczęśliwych osób obejmują statystyki medyczne i społeczne, a są one wręcz przerażające.

Szczególne problemy związane ze stresem w związku z trudnościami adaptacji mają ludzie objęci procesami migracji, ludzi którzy dobrowolnie lub zmuszeni zostali porzucić środowisko, w którym żyły licznie poprzedzające ich pokolenia. Stąd już tylko krok do wyobcowania i nerwic. Dam wam radę na nowy rok.

Mamy…

… taką tendencję do pozwalania naszemu umysłowi na wizualizacje negatywnych wizji, pewnych zdarzeń, np. ta osoba krzywo na mnie spojrzała, to pewnie mnie nie lubi. Może jest jednak tak, że ma taki wraz twarzy lub boli ją ząb. Jest ślisko na drodze, to pewnie wpadnę w poślizg, a statystyka mówi wyraźnie, że jedna osoba na tysiąc w niego wpada i czemu akurat Ty? Nie wykonam ważnego telefonu w pracy, bo sobie wytłumaczyłem, że nic nie załatwię, jak nie zadzwonisz to się nie dowiesz itp. Z góry zawsze zakładamy czarne scenariusze. To rodzi wszelkiego rodzaju lęki i obawy, które hamują nas w dążeniu do celu. Zmiana sposobu myślenia na typu ,,nie boję się niczego”, „a co mi szkodzi”, „szkoda marnować takiej okazji”, „kto nie próbuje, ten nie zyskuje”, „przecież to jest takie proste”, „strach jest dobry dla dzieci” itp.

PRAWDA, że nie jest trudne tak sobie kodować umysł? Przy tak pozytywnym nastawieniu gwarantuję, że zaczniesz dostrzegać szczęście wokół siebie, w takiej obfitości, że nie nadążysz wszystkiego wykorzystać.

Myśl…

… jest kluczem do twojego szczęścia. Każdy człowiek nosi w sobie swoje przeznaczenie, swój los i swoje szczęście. Przyciągamy to, co jest nam potrzebne i to przychodzi prędzej, czy później. To od nas zależy, czy wypełnimy to, co przywołaliśmy. Spotykają nas pewne sytuacje, bo mają nas spotkać. Np. rozbijamy samochód, kiedy pędzimy za szybko i to jest lekcja dla nas, żeby jeździć wolniej. Nie zdajesz egzaminu do dobrej szkoły, idziesz do innej, a tam uczysz się rzeczy, które ci się przydadzą w przyszłości (to twoje wewnętrzne JA to sprawiło, ono wie, czego ci potrzeba). Poznajesz człowieka na swojej drodze, to też nie przypadek, to twoje wewnętrzne przeznaczenie sprawiło i uczysz się od niego lub on ci pomaga. Tylko Ty decydujesz, czy wypełnisz drogę przeznaczenia, czy zrezygnujesz, czy odrzucisz. Czego byś nie zrobił, zmierzasz do jednego miejsca, a dróg jest wiele. Jedne proste, drugie kręte i niebezpieczne. Droga przeznaczenia jest jedna albo podejmiesz trud albo zrezygnujesz, to twój wolny wybór. Przeznaczenie wypływa z twojej duszy, bo ona wie to, czego nie wie świadomość. Przeznaczenie trzeba wypełnić, aby osiągnąć szczęście. Narzędzia potrzebne w tej drodze na pewno odnajdziesz, to ODWAGA, POKORA, WYTRWAŁOŚĆ i MIŁOŚĆ. Wszystkiego dobrego w Nowym Roku!

Tomasz Kuncik

Trener Biznesu i Rozwoju Osobistego

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię