Zmarł Telemach Pilitsidis

0
889

W niedzielę w wieku 81 lat zmarł Telemach Pilitsidis, głogowski artysta greckiego pochodzenia.  

Telemach Pilitsidis urodził się 7 stycznia 1941 roku w Kivotos w Grecji. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie, a następnie studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, uzyskując w 1967 roku dyplom w Pracowni Malarstwa profesora Jerzego Nowosielskiego. Był Artystą niezwykle aktywnym twórczo, autorem kilkunastu tomików wierszy oraz 2 części powieści autobiograficznej „Bezsenne oko”. Zrealizował 70 wystaw indywidualnych i uczestniczył w ponad 400 wystawach zbiorowych, w tym również o charakterze międzynarodowym. Jego prace znajdują się w muzeach i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Przez wiele lat pracował jako wykładowca na uczelniach i w szkołach plastycznych. Był również animatorem wielu przedsięwzięć artystycznych związanych z działalnością głogowskiego środowiska twórczego. Postrzegano go jako Artystę, poetę, filozofa i pedagoga jednocześnie. Zajmował się malarstwem, rysunkiem, grafiką i fotografią. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień na krajowych i zagranicznych wystawach sztuki. Angażował się w różne akcje charytatywne, w tym roku również, przekazując obraz „Ukojenie” na rzecz WOŚP. Od 1976r. mieszkał i pracował w Głogowie.

Galeria Sztuki w Legnicy miała okazję wiele razy prezentować twórczość malarza, ostatni raz na wystawie indywidualnej „Przemijanie” w 2017 roku.

Namalowałem tysiące obrazów i prawdę mówiąc niezbyt wiem dlaczego. Nie znam przyczyny i nie wiem jaki lęk sprawił, że tak się stało. Być może i do końca swoich dni nie dowiem się dlaczego z takim maniakalnym uporem trwałem w agonii tworzenia. Może ucieczka od życia była nakazem losu, by przeżyć najpiękniejsze chwile w uduchowionej ciszy. Z pewnością nie spotkało mnie nic bardziej rozczulającego i kojącego, niż przebywanie w samotności z sobą, jakby poza malowaniem nic nie istniało. Uczę się i dotykam progu świadomości, który zbliża mnie do absolutu, doskonałości bez możliwości dotarcia do wyżyn sztuki. Ale czym byłaby droga do poznania siebie bez kluczenia i szukania prawdy? Nie mam złudzeń. Spełniam się poprzez poszukiwanie piękna i dobra, które pozwalają mi uciec od samego życia. Wiecznie błądząc, zdaje się, dotykam istnienia absurdu poza czasem” (fragment tekstu Artysty z katalogu towarzyszącego wystawie „Przemijanie”).

W lipcu ubiegłego roku miała miejsce jubileuszowa ekspozycja w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie, która została zorganizowana z okazji 80-lecia urodzin Artysty. Ostatnim miejscem prezentacji twórczości artysty było Muzeum Regionalne w Jaworze, gdzie jesienią ubiegłego roku można było oglądać Jego prace.

(galeria)

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię