Marta Grzesik-Studzińska – Stypendystką Województwa Dolnośląskiego!

0
308

W Teatrze Polskim we Wrocławiu odbyło się uroczyste wręczenie stypendiów dla osób zajmujących się twórczością artystyczną oraz upowszechnianiem kultury. W tym roku Zarząd Województwa Dolnośląskiego wybrał 34 stypendystki i stypendystów spośród ponad 220 wniosków. Jedną ze stypendystek została Marta Grzesik-Studzińska, która w 2024 roku realizować będzie projekt stypendialny pt. „Zaprojektowane historie”.

Otrzymane stypendium przeznaczy na stworzenie kolekcji tkanin drukowanych, które prezentowane będą w formie wystawy w 5 miejscowościach tzn. w Legnicy, Jaworze, Lubinie, Chojnowie i Miłkowicach.

Marta Grzesik-Studzińska jest absolwentką Wydziału Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. W 2012 roku otrzymała dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Tkaniny Drukowanej prof. Krystyny Jaguczańskiej-Śliwińskiej oraz aneks z grafiki warsztatowej w pracowni prof. Krzysztofa Wawrzyniaka. Ukończyła również studia podyplomowe na kierunku Zarządzanie placówkami kultury na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Jest także absolwentką studiów podyplomowych z zakresu Przygotowanie pedagogiczne Wyższej Szkoły Komunikowania, Politologii i Stosunków Międzynarodowych w Warszawie. Zajmuje się twórczością na tkaninie (druk, batik, shibori). Pasjonuje się także grafiką warsztatową (linoryt, akwaforta, akwatinta) i malarstwem. Wielokrotnie nagradzana. Swoje prace prezentowała na wystawach w Polsce (m.in. Legnica, Lublin, Łódź, Żory, Kalisz) i za granicą (m.in.: Indonezja, Francja, Węgry, Niemcy). W 2022 roku znalazła się w gronie wybranych polskich artystów prezentujących współczesną tkaninę artystyczną i batik na wystawie „Pola” w Muzeum Narodowym w Dżakarcie (Indonezja). Patronat honorowy nad wystawą objęła m. in. Ambasada RP w Indonezji, MKiDN, Instytut Sztuki PAN, Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata oraz Rektor ASP w Łodzi prof. Jolanta Rudzka-Habisiak. W 2022 roku została wybrana przez Narodowe Centrum Kultury do uczestnictwa w kursie ceramicznym w ramach Letniej Akademii Rękodzieła i Sztuki w Łucznicy. W swojej działalności twórczej znalazła się także w gronie legnickich artystów, którzy tworzyli ilustrację do legnickiego kalendarza miejskiego na rok 2021. Zawodowo przez prawie 15 lat związana była z Galerią Sztuki w Legnicy. Obecnie od ponad roku kieruje Domem Kultury Atrium. Jest inicjatorką i realizatorką wielu projektów edukacyjno – kulturalnych dla dzieci, młodzieży i seniorów. W 2023 r. była liderką dwóch inicjatyw „SĄsiedzkość od kuchni!” oraz „Przyjecie na Piekarach – zapraszamy na 100. urodziny Szymborskiej” realizowanych w Programie Dolnośląskie Małe Granty ze środków budżetu Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię