Legnicki Festiwal SREBRO trwa cały rok

0
549

Choć kolejna edycja Legnickiego Festiwalu SREBRO odbędzie się dopiero w maju, to zespół Galerii Sztuki pracuje nad promocją współczesnej biżuterii artystycznej cały rok. Spośród szeregu współprac i wydarzeń, które miały miejsce w ostatnich miesiącach warto wymienić uczestnictwo dyrektorki Galerii Sztuki – Justyny Teodorczyk w wyborze laureatów czwartej edycji konkursu Global Design Graduate Show.

Inicjatorem wydarzenia jest organizacja ARTS THREAD, a przedsięwzięcie swoim patronatem objęła marka Gucci. W tegorocznej edycji konkursu udział wzięło ponad 5000 absolwentów wyższych uczelni artystycznych i projektowych. Spośród kilku tysięcy zgłoszeń to właśnie jedna z nominowanych przez jurorkę z Legnicy artystek znalazła się w gronie nagrodzonych w kategorii Biżuteria. Charitini Gkritzali przedstawiła geometryczny zestaw „akcesoriów biżuteryjnych” inspirowanych dawną medycyną, przeinterpretowanych jej scenograficznym doświadczeniem, które każe inaczej spojrzeć nie tylko na granice sztuki złotniczej, ale także na osobę jako jej medium. Drugim projektem nominowanym przez legnicką galerię był zestaw biżuterii Marine Alchemy Heather Blake, która tworzy oversizeowe bransolety formą nawiązujące do idei pierścieni czy sygnetów, lecz przywracające ginące techniki szewstwa. W dodatku „w miejsce” szlachetnego kamienia autorka proponuje inny cenny (wartą tysiące skórę krokodyla czy węża) materiał pochodzący z odzyskanych odpadów naturalnych.

W ostatnich miesiącach tegoroczna perła Festiwalu – wystawa prac zakwalifikowanych w 31. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej JAKOŚĆ gościła w Narodowym Muzeum Historii Mołdawii w Kiszyniowie, a następnie w Narodowej Bibliotece Rumunii. Prezentacje odbyły się w ramach czwartej edycji Romanian Jewelry Week, który jest odpowiednikiem Legnickiego Festiwalu SREBRO czy innych europejskich tygodni biżuterii (monachijskiego, antwerpijskiego czy florenckiego). Justyna Teodorczyk, szefowa galerii była także ponownie zaproszona do jury bukaresztańskiego konkursu, obok specjalistów z Francji, Portugalii, Rumunii, Grecji i USA, jak również do wygłoszenia prezentacji na temat dokonań legnickiej galerii na międzynarodowej niwie złotniczej.

To nie koniec legnickich akcentów. Światowy wyścig o tytuł najwyżej ocenionego dzieła sztuki złotniczej wygrała praca ze wspomnianej legnickiej wystawy. Pokonując kilkuset innych autorów, którzy nadesłali prace z kilkudziesięciu krajów, od Ameryki po Azję, to właśnie naszyjnik Sharareh Aghaei (Iran/Niemcy) zdobył Grand Prix rumuńskiego Tygodnia. Przypomnijmy, że został on wykonany i nadesłany na majowy 32. MKSZ JAKOŚĆ i także wyróżniony w Legnicy. Praca pt. „Ten właściwy” po raz kolejny urzekła ideą i precyzją wykonania, a także zaskakującym pomysłem estetycznego użycia fragmentów starego narzędzia jubilerskiego. W miejscu dużego wisiora autorka wyraźnie wyeksponowała dojmująco puste miejsce. Naszyjnik nawiązywał do retorycznego pytania o prawdziwie wartościową jakość w dzisiejszym świecie komercyjnie wytwarzanych ozdób. Z kolei nagrodę Galerii Sztuki w Legnicy otrzymała Ivana Tilešová ze Słowacji, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych i Designu w Bratysławie.

Warto dodać, że wystawę JAKOŚĆ zaprezentowano w Rumunii pośród paru tysięcy innych prac autorów z Rumunii i całego globu, obok prestiżowej wystawy Global Design Graduate Show.

Obecnie całą legnicką wystawę (a przypomnijmy, że składa się ona z biżuterii 40 artystów z 16 krajów) zobaczyć można w Galerii YES w Poznaniu, gdzie zagości jeszcze do 1 grudnia. Kolejnym miejscem prezentacji będzie Akademickie Centrum Designu w Łodzi.

Tymczasem trwa nabór prac do kolejnej edycji Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej – głównego wydarzenia Legnickiego SREBRO 2024. Tym razem tematem przewodnim, do którego w swoich pracach odniosą się artyści została EMPATIA.

Biżuteria – obiekt wysyłający trudny do przeoczenia komunikat w sposób szczególny może być także generatorem dialogu, skupienia, uwagi, koncentracji, empatii. (…) – wyjaśnia prof. Sławomir Fijałkowski, generalny konsultant Festiwalu.

Empatia to ta wyjątkowa wrażliwość i otwartość na świat, która stoi u podłoża artystycznej kreatywności. To troska, jaką artysta, twórca, projektant, kreator kieruje wobec dzieła, twórczości, przedmiotu, bytu, które konstytuuje. – dodaje Justyna Teodorczyk, dyrektorka Galerii Sztuki.

Organizatorzy zapraszają artystów-złotników i projektantów biżuterii do twórczej refleksji nad tematem konkursu, który po raz kolejny – pod wpływem ostatnich wydarzeń – okazuje się tak boleśnie aktualny. Nabór prac do konkursu trwa do 20 stycznia. Więcej informacji na stronie Festiwalu: https://silver.legnica.eu/index.php/component/k2/item/104.

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię