Koncert na instrumencie za 350.000

0
495

Legnica to ma szczęście. W niedzielę 24.09.2023 Prezydent Miasta Tadeusz Krzakowski oraz legnicki OSiR zaprosili nas na koncert chopinowski wykonany na fortepianie światowej marki Steinway&Sohn.

Sama wartość instrumentu mówi za siebie  -350.000 zł. Fortepiany tej marki to inwestycja a jednocześnie niepowtarzalny przekaz muzyczny. Kiedy w godzinach porannych budowano scenę, ustawiano ławki  dla publiczności, pomyślałem sobie: naiwni, po co tyle miejsc siedzących… W minionych kilku latach, były różne repertuarowo imprezy w tym miejscu. Nie uświadczyłem więcej nic 10, 40 lub maksymalnie 50-ciu słuchaczy.

Muzyka Fryderyka Chopina jest skutecznym antidotum na stres, depresje, złe samopoczucie. Aby osiągać takie efekty, fortepianowe klawisze muszą być „wypieszczone” przez pianistę. On musi wczuć się w klimat gry młodego Chopina. Tego, który Paryż kładł na kolana a największe dwory Europy czekały na maestro aby słuchać i słuchać…

Dwaj młodzi pianiści spełnili moje oczekiwania. Bogusz Lewandowski, jakże daleko od muzyki klasycznej leżą jego zainteresowania i praca zawodowa (informatyka, matematyka i wiele innych dziedzin z nauk ścisłych), wydobył z drogiego instrumentu sens muzycznych marzeń kompozytora, jego gra była uduchowiona i pełna romantyzmu właściwego epoce w której żył Chopin. Zrozumiałem Bogusza, wczytałem się w jego duszę. Ma coś wspólnego z Fryderykiem. On podobnie jak kompozytor rozpoczął naukę gry na fortepianie w wieku 7 lat. Być może jego kariera pianisty nie miałaby obecnych realiów, gdyby nie nauka u prof. Jerzego Sulikowskiego (Akademia Muzyczna w Bydgoszczy im. F.Nowowiejskiego), oraz przyjmowane z aplauzem publiczności recitale pianistyczne we Włoszech, które dodały wiary w siebie i motywacji aby iść tą drogą do międzynarodowej kariery.

Michał Karol Szymanowski, absolutny talent, bardzo obiecujący młody pianista z kuźni talentów pianistycznych wspomnianej Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Jego pani profesor Katarzyna Popowa-Zydroń przekazała Michałowi bezcenną wiedzę. Jak traktować naukę w klasie fortepianu i jak dostosować się do jej specyfiki przekazu, już na samodzielnych koncertach i recitalach. Michał  został laureatem wielu nagród krajowych i międzynarodowych. W grze na fortepianie nie liczy się tylko technika gry, ale przede wszystkim odejście od siebie, odejście od tego co się dzieje wokół i zagłębienie w barwę dźwięków, poprowadzenie transformacji marzeń w muzyczne reality, wydobycie harmonii i wczucie się głębie duszy Fryderyka Chopina. Karol już opanował to wszystko i jest pianistą pretendentem do wielu tytułów w międzynarodowych konkursach pianistycznych. Jeden z krytyków muzycznych napisał (pozwolę sobie zacytować): „Niepospolity talent, po którym można wiele oczekiwać”.

To był świetny koncert i wracając do moich zgryźliwych uwag dotyczących frekwencji – powiem wprost, mocno się zdziwiłem, nie oczekiwałem, że skwerek przed katedrą zamieni się w sale koncertową pełną słuchaczy tych siedzących  tych stojących i tych na pobliskich balkonach i przy otwartych oknach. Legnica otworzyła się… Fryderyk Chopin, gdyby żył cieszyłby się razem z legniczanami: oto do tej pory nie domknięte drzwi otworzyły się w całości w domach, w sercach dla jego kompozycji, które umiłowały narody wszystkich kontynentów. Nie dziwi mnie, że w Chinach, na każdych większych dworcach kolejowych, lotniskach stoją one, dostojne, czarne z otwartymi skrzydłami – FORTEPIANY a z ich wnętrza pianiści wydobywają harmonię i romantyzm polskiego kompozytora i pianisty Fryderyka Chopina.

We wtorek 19.09. 2023 odszedł śp. Jarosław Strynkowski, długoletni pracownik OSiR w Legnicy, to była Jego inicjatywa aby koncert „Posłuchajcie Chopina” znalazł się w kalendarzu wydarzeń kulturalnych. Dziękujemy Jarosławie. Ten dzisiejszy recital pianistyczny został dedykowany Tobie. Spoczywaj w Pokoju.

Bolesław Bednarz-Woyda

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię