Intensywne wakacje w Galerii Sztuki za nami

0
733

Ponad dwadzieścia artystycznych wydarzeń odbyło się w ramach dwóch letnich projektów legnickiej Galerii Sztuki. Wśród nich znalazły się rozmowy i spotkania z artystami oraz wystawa, a także: swap, spacer dźwiękowy, set DJ’ski, warsztaty florystyczne i literackie oraz joga przy dźwiękach mis i gongów tybetańskich. „Czytankowo” i „Sztuka kultur(y)” realizowane były przez całe wakacje. Do Legnicy przyjechali artyści i twórcy kultury z całej Polski, którzy prowadzili warsztaty i brali udział w dyskusjach wokół sztuki.  

W poniedziałek odbył się ostatni z cyklu „Poranek z bajką”, podczas którego aktorzy z legnickiego teatru – w otoczeniu dzieł sztuki – czytali dzieciom baśnie braci Grimm. W ramach „Czytankowa”, projektu przybliżającego świat literatury i ilustracji, były także m.in. warsztaty storytellingu z Anną Cieplak – pisarką dwukrotnie nominowaną do Nagrody Literackiej Nike, spacer dźwiękowy poprowadzony przez Marcina Dymitera, undergroundowego muzyka zajmującego się nagrywaniem dźwięków natury i otoczenia, rozmowy o książkach z wrocławską animatorką Magdaleną Kreis oraz spektakl dla dzieci aktorek Teatru Modrzejewskiej – Zuzy Motorniuk i Magdy Skiby. Ponadto spotkaliśmy się z artystkami – graficzkami: Olą Szmidą i Ewą Głowacką oraz ilustratorkami: Magdaleną Kozieł-Nowak i Marianną Sztymą.

Drugi z wakacyjnych projektów, „Sztuka kultur(y)”, miał za zadanie zintegrować Polaków i Ukraińców w Legnicy. Inauguracją wydarzeń był czerwcowy DJ set w wykonaniu Ganny Glass w Cafe Modjeska. Odbył się szereg warsztatów – Emilia Marcjasz i Ganna Glass zaprezentowały tajniki tworzenia szkła artystycznego, w kwiaciarni Flowers Ctrl stworzyliśmy „poetycki zielnik” i wysłuchaliśmy koncertu mis i gongów tybetańskich w trakcie relaksujących zajęć z jogi. Ponadto warsztaty artystyczne poprowadziła graficzka i ilustratorka Oleksandra Balytska i legnicki malarz Jerzy Rodziewicz, a Ivan Davydenko – pochodzący z Żytomierza poeta, autor książki poetyckiej „Halal” – zaprosił do świata poezji. W Otwartej Pracowni Sztuki jeszcze do końca września dostępna jest wystawa „Trzymaj równowagę” Denisa Kulikova. W Legnicy pojawiła się też Jana Shostak – polsko-białoruska artystka i aktywistka na rzecz praw człowieka, autorka głośnego krzyku dla Białorusi. Okazją do integracji i rozmów była też polsko-ukraińska wymianka ubrań i przedmiotów.

Przed nami ostatnie z integracyjnych wydarzeń „Sztuki kultur(y) – spotkanie z wrocławską kulturą, które odbędzie się 16 października. Uczestnicy zobaczą wystawę „Kolekcja sztuki polskiej II poł. XX i XXI w.” w Pawilonie Czterech Kopuł. Ekspozycja jest próbą ukazania różnorodności i wielowątkowości polskiej sztuki nowoczesnej oraz współczesnej. Na koniec ukojenie przyniesie zwiedzanie Hydropolis – unikatowego centrum wiedzy o wodzie, które łączy walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą. Organizatorzy zapraszają do zapisów osoby z Polski i Ukrainy, pod adresem galeria@galeria.legnica.eu (udział bezpłatny, ilość miejsc ograniczona).

Przypomnijmy, że oba projekty koordynowała dr Emilia Konwerska, krytyczka literacka i filozofka, a także debiutująca poetka, która w trakcie trwania legnickich wydarzeń zdobyła dwa ważne wyróżnienia literackie (nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia i wyróżnienie w XVIII Ogólnopolskim Konkursie im. Artura Fryza w Kutnie).

Więcej informacji oraz relacje z wydarzeń dostępne są na stronie galeria.legnica.eu

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię