Galeria Sztuki zaprasza na piątkowy finisaż

0
715

W najbliższy piątek – 25 lutego – odbędzie się w Legnicy  finisaż wystawy „Ładne rzeczy” – zbiorowej prezentacji twórczości pracowników Wydziału Rzeźby i Mediacji Sztuki wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Finisaż rozpocznie się o godzinie 19.00 i zostanie poprzedzony spotkaniem z autorami wystawy oraz wykładem wprowadzającym prof. Zbigniewa Solskiego pt. „Ładność” (godz. 17.00). Podczas wydarzeń, które odbędą się w legnickiej Galerii Sztuki będziemy mieli okazję zastanowić się nad tym, czy sztuka współczesna może (i czy powinna) być ładna?

To już ostatni tydzień na zwiedzanie ekspozycji, która prezentowana jest w obu przestrzeniach wystawienniczych Galerii. Składa się na nią ponad 30 prac, których wspólnym mianownikiem jest artystyczna refleksja nad „ładnością” – kategorią zawieszoną pomiędzy brzydotą a pięknem, lecz wyraźnie skłaniającą się ku temu drugiemu. Każdy z twórców na własny sposób zinterpretował to pojęcie, co zaowocowało ekspozycją wyjątkowo zróżnicowaną. Możemy na niej zobaczyć obiekty wykonane m.in. ze stali, marmuru, żeliwa, drewna, żywicy epoksydowej i pleksi, a także fotografie i obrazy.

W tekście towarzyszącym wystawie Andrzej Drohomirecki zastanawia się, „czy sztuka ładna, od której pozornie niczego nie można oczekiwać, jest w stanie pomóc nam odnaleźć zagubione gdzieś człowieczeństwo? I czy w ogóle sztuka współczesna może być ładna? Jeśli tak, to Ładne rzeczy nie są zapowiedzią sztuki łatwej, lekkiej i przyjemnej. Wręcz przeciwnie. Ładne rzeczy są pułapką, ukrytym wyzwaniem i prowokacją wymierzoną w tych, którzy spodziewają się takowe znaleźć w Galerii Sztuki czy Galerii Ring w Legnicy. Bo czym byłaby szuka, która przestanie w końcu prowokować nasze zmysły? Ładnym towarem? Zakurzonym bibelotem? Gadżetem, który można sobie przypiąć w klapie jak order, dumnie maszerując ulicami?”

Ekspozycja powstała we współpracy z dziekanem Wydziału Rzeźby i Mediacji Sztuki – Grzegorzem Niemyjskim – legnickim rzeźbiarzem, który w minionych latach wielokrotnie współpracował z Galerią Sztuki. Wśród prezentowanych na wystawie prac znalazła się także rzeźba jego autorstwa.

Organizatorzy zapraszają do Galerii Sztuki (pl. Katedralny 1) i Galerii Ring (Rynek 12) od wtorku do niedzieli w godzinach 12.00-18.00 do 27 lutego. Wstęp na ekspozycję oraz wydarzenia towarzyszące jest bezpłatny.

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię