Fahrenheit 451 – projekt trwa!

0
1470

Marcel Proust, Franz Kafka, Sylvia Plath, ale także Sapkowski – młodzież z legnickich liceów sięgnęła po dzieła m.in. tych znamiennych pisarzy w trakcie warsztatów, które odbywają się w ramach projektu Bardzo Młodej Kultury. Fahrenheit 451 – interdyscyplinarne warsztaty z nauki czytania to pomysł Małgorzaty Dancewicz, realizowany wspólnie z Galerią Sztuki. Jest to kolejna – po zrealizowanym z sukcesem rok temu „ALE MURale!” – inicjatywa kierowana do legnickiej młodzieży w ramach programu Bardzo Młoda Kultura. Realizuje go Narodowe Centrum Kultury, by zbliżyć kulturę i oświatę. „Fahrenheit 451” dotyczy związków literatury i nowych mediów, uczestnicy to uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego oraz Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego pod opieką polonisty Tomasza Dziurzyńskiego.

„Inspiracją jest książka Raya Badburry`ego o tytułowej temperaturze 451 st. Fahrenheita, w której zapala się papier, a która snuje wizję świata, w której książki nie istnieją – są zakazane i karalne. Ludzie są piękni, zdrowi i bogaci i obywają się bez nurtujących myśli, słów, bez wiedzy, zawartych w książkach. W czasach permanentnego kryzysu czytelnictwa pokładamy jednak nadzieję w młodym pokoleniu, pokazując, że książka nie musi stać na bakier wobec kuszącego świata multimediów, ale wręcz przeciwnie” – tłumaczy pomysłodawczyni Małgorzata Dancewicz, która jest z jednej strony naukowcem, z drugiej performerką działającą na gruncie eksperymentów audiowizualnych.

W ramach „Fahrenheita” odbywają wykłady z zakresu literatury i adaptacji filmowych oraz komunikacji wizualnej. Głównym działaniem są warsztaty graficzne i wideo podczas których uczniowie zastanawiają się nad miejscem i rolą książek, i czytelnictwa w kulturze mediów społecznościowych. Efektem twórczych działań licealistów będą wideo eseje inspirowane literaturą, którą za interesującą uznała młodzież.

„Cieszymy się, że realizujemy kolejny projekt z młodzieżą, która – na co liczymy – pozna świat książek innych niż lektury, świat sztuki, kultury i przyjmie zaroszenie do niego. W tym roku młodzi próbują swoich sił w działaniach łączących obszar literatury, filmu i szeroko pojętych nowych mediów. Fahrenheit 451 ma za zadanie nie tylko promować czytelnictwo, ale też rozwijać kreatywność i samodzielność licealistów, którzy nie są bywalcami galerii sztuki, a w szkole rzadko mają okazję do udziału w interdyscyplinarnych przedsięwzięciach” – mówi Justyna Teodorczyk, dyrektorka Galerii Sztuki.

Powstałe prace – 12 wideoesejów, które tworzy młodzież w podgrupach, według własnych pomysłów i scenariuszy, przy wsparciu profesjonalistów, prezentowane będą na wystawie, która otwarta zostanie plenerowym wernisażem o godz. 18.00 w dniu 16 października w Otwartej Pracowni Sztuki (Legnica ul. Chojnowska 19). Zobaczymy na niej filmy stworzone przez młodych, a także plansze z multimedialnymi transpozycjami wybranych cytatów. Niestety, ze względów bezpieczeństwa zaplanowany na najbliższy piątek (na 9.10) wykład nt. filmowych adaptacji literackich nie odbędzie się. Projekt w tej chwili realizowany jest zdalnie, co ma związek z czasowym wyłączeniem klas zarówno jednego jak i drugiego liceum.

Wszystkie wydarzenia odbywają się w ramach programu dotacyjnego Narodowego Centrum Kultury Bardzo Młoda Kultura Dolny Śląsk 2019-2021, zakładający współpracę sektora edukacji, kultury i NGO.

(galeria)

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię