ONE PISZĄ: Dbajmy o zdrowie

0
132

Wiele kobiet cierpi w okresie wakacyjnym na różnego rodzaju infekcje intymne.

W związku z tym przeprowadziłyśmy wywiad z fizjoterapeutką uroginekologiczną – Aleksandrą Chomińską, której gabinet mieści się w centrum Lubina.

– Kim jest fizjoterapeuta uroginekologiczny?

– To specjalista pracujący z kobietami, kobietami w ciąży, mężczyznami i dziećmi z zakresu problemów ze zdrowiem intymnym.

Pomaga przy problemach z nietrzymaniem moczu różnego typu, obniżeniem narządów rodnych, zaparciach, pęcherzem nadaktywnym, endometriozą, bolesnymi miesiączkami, nietrzymaniem stolca czy gazów, pomaga z problemami przy współżyciu (ból, brak orgazmu, zaburzenia erekcji).

– W takim razie, w jaki sposób pracuje taki fizjoterapeuta?

– Najważniejsza jest prawidłowa diagnostyka funkcjonalna prowadzona na aparacie usg, badanie EMG mięśni dna miednicy, manometria anorektalna i sprawdzenie manulane pracy mięśni dna miednicy przez pochwę i/lub odbyt.

Po takim badaniu wyniki są analizowane wspólnie z pacjentem i proponowana jest terapia. Ma ona na celu przede wszystkim przywrócenie prawidłowej funkcji mięśni dna miednicy i/lub zadziałanie przeciwbólowe. Posługujemy się wieloma narzędziami, począwszy od propozycji specjalistycznych ćwiczeń fizycznych, po zastosowanie nowoczesnej terapii biofeddback, sonofedback czy hypopressive. Osobiście dążę do tego aby pacjent nauczył się tak pracować swoimi mięśniami aby nie potrzebował po terapii dodatkowego sprzętu do ćwiczeń, tylko nauczył się czuć swoje ciało, aby wiedział kiedy ono wysyła mu informację, kiedy coś nie działa tak jak trzeba tam na dole 🙂

– Czy ma Pani „wakacyjne” porady dla Kobiet aby chronić okolice intymne przed infekcjami?

– Przede wszystkim aby pamiętały o prawidłowej higienie miejsc intymnych, nie przesadzając z kosmetykami do mycia tych okolic. Do mycia wystarczy woda, ewentualnie delikatne mydło. Jeżeli możemy, staramy się nie używać wkładek higienicznych, aby do tych okolic docierało jak najwięcej powietrza, warto stosować doustne, dobre probiotyki, nie płukać pochwy bezpośrednio w środku wodą aby nie wypłukać bardzo potrzebnej nam flory bakteryjnej. Bielizna którą nosimy niech zawiera jak najbardziej naturalne tkaniny, a na noc najlepiej ją zdejmować i korzystać z nieobcisłej bielizny nocnej. Pamiętać też warto o zabezpieczeniu deski sedesowej nakładką jednorazową kiedy korzystamy z toalety w miejscu publicznym.

– A na co warto zwrócić uwagę jeśli chodzi o higienę dzieci?

– Ostatnio zauważyłam jak wiele mam pyta czy swoje córki, małe dziewczynki myć specjalnymi preparatami, czy to konieczne… Otóż nie. Tutaj również wystarczy woda, ewentualnie dobre, naturalne mydło i nieobciskująca, naturalna bielizna.

Pamiętać warto też o małych dzieciach puszczanych na plażach bez bielizny czy pieluchy. Proszę zauważyć, że piasek na plażach nie jest wymieniany, pełno w nim zarazków, odchodów zwierząt, niekorzystnych dla delikatnej mikroflory bakteryjnej okolic intymnych dzieci. Poza tym w piasku mogą być odłamki szkła, kawałki papierosów. Oczywiście należy też zauważyć, że goła pupa siedząca na gorącym piasku może zostać poparzona. Warto więc zabezpieczyć dzieci w majteczki.

– Rozumiem, z tego co mówiła Pani na początku, że mężczyźni też mogą zgłaszać się do tego typu specjalistów fizjoterapii?

– Jak najbardziej. Najwięcej Panów jest u mnie w gabinecie z problemami nietrzymania moczu po usunięciu prostaty, ale też z powodu zbyt częstego chodzenia do toalety z powodu jej przerostu, zaparcia czy ból odbytu też zaprowadza Panów do drzwi gabinetu.

Warto pamiętać o prawidłowej pozycji na toalecie, co dotyczy mężczyzn, kobiet i dzieci w czasie defekacji (oddawania stolca). Powinna być ona bardziej kuczna, ze stolikiem pod stopami i w czasie mikcji (oddawania moczu) tak samo, jednak już bez stolika. Coraz więcej mężczyzn odwiedza mój i koleżanek po fachu gabinet, co bardzo cieszy, bo oznacza to, że świadomość w społeczeństwie rośnie, a Panowie również chcą żyć komfortowo 🙂

– Dziękuję za rozmowę.

– Dziękuję.

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię