Wstępują do WOT, aby służyć Ojczyźnie.

0
1039

Ponad 50 ochotników przekroczyło w tym tygodniu bramę 162 batalionu lekkiej piechoty 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Głogowie.

Są to głównie młodzi ludzie, którzy zdecydowali się założyć mundur żołnierza Wojska Polskiego aby być wsparciem dla swojej Ojczyzny.

Najbliższe 16 dni ochotnicy spędzą na szkoleniu podstawowym na poligonie w Żaganiu. Pierwszy dzień szkolenia podstawowego, tzw. „szesnastki” to ewidencja, umundurowanie i wyekwipowanie nowo przybyłych ochotników.

Żołnierzom zostały wydane przedmioty umundurowania i wyposażenia. Zostali również przeszkoleni z zakresu znajomości broni, ponieważ już pod koniec pierwszego dnia w szeregach dolnośląskich „terytorialsów”, zostali wyposażeni w karabinki MSBS Grot i z tymi karabinkami będą się nierozłącznie szkolić podczas całego poligonu – mówi kpt. Renata Mycio- Oficer prasowy Brygady.

W kolejnych dniach kandydaci będą nabywali praktyczne umiejętności bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią. Zapoznają się również z zasadami panującymi na polu walki, w praktyce będą uczyć się m.in. udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz zasad topografii.

Jest to cykl szkolenia podstawowego, które każdy nowo wstępujący ochotnik do Wojsk Obrony Terytorialnej musi przejść. Szkolenie zakończy egzamin, „pętla taktyczna”, której zaliczenie pozwoli kandydatowi złożyć przysięgę wojskową i służyć w naszych szeregach– wskazał płk Artur Barański – Dowódca 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W szkoleniu wyrównawczym, w którym wezmą udział byli żołnierze a które rozpocznie się 21 listopada weźmie udział ponad 50 rezerwistów, jednakże ich szkolenie jest krótsze i głównie ma na celu wyrównanie różnic w wyszkoleniu wojskowym.

Ci, którzy ukończą szkolenie podstawowe, już 28 listopada złożą na Wałbrzyskim Rynku przysięgę wojskową, następnie ”terytorialsi” rozpoczną trzyletni cykl szkoleń rotacyjnych, prowadzonych w systemie weekendowym -podkreśla Dowódca Brygady płk Artur Barański.

Jest to już jedenaste powołanie, które rozpoczęło się szkoleniem kandydatów na żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej w 16 DBOT. Jest to także jedenasta 16-tka, czyli szkolenie poligonowe dla ochotników, którzy wcześniej nie mieli do czynienia ze służbą wojskową.

Nowo powołani żołnierze rozpoczną terytorialną służbę wojskową w 162 głogowskim batalionie lekkiej piechoty i tym samym zasilą szeregi 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Formowanie brygady rozpoczęło się we wrześniu 2019 roku. Obecnie kompletowany 162 głogowski batalion lekkiej piechoty. Docelowo Brygada i Bataliony będą liczyły ponad 2000 żołnierzy.

WOT opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach. W szeregi Wojsk ObronyTerytorialnej mogą wstąpić zarówno rezerwiści, jak również osoby, które do tej pory nie pełniły żadnej formy służby wojskowej. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy – służba w WOT daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą Ojczyźnie.

Misją 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie społeczności województwa dolnośląskiego.

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię