Kto honorowym

0
579

Czy Zygmunt Urban zostanie Honorowym Obywatelem Miasta Legnica? Choć jest jedynym kandydatem do tego wyróżnienia, zgłoszonym przez Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości, to decyzja należy do całej Rady. 

Bardzo ważne głosowanie nad nią odbędzie się 12. kwietnia na Komisji Kapituły i Statutu, Rada prawdopodobnie podejmie taką samą decyzję.
Kim był Zygmunt Urban? Postacią niezwykłą. Z wykształcenia filozof, pracował głównie jako bibliotekarz. Prowadził działalność opozycyjną w latach 1965-1989 w Legnicy („ojciec lokalnej opozycji”) na rzecz wolnej i demokratycznej Polski w organizacjach: „Ruch”, Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela, Konfederacji Polski Niepodległej, Polskiej Partii Niepodległościowej. W 1985 uczestniczył w zamontowaniu płyty ku czci J.Piłsudskiego w legnickim kościele pod wezwaniem św. Piotra i Pawła. W 1989 uczestniczył w kampanii wyborczej do Sejmu kontraktowego  w Komitecie Obywatelskim „Solidarności” w Legnicy. Kolporter niezależnej prasy w Legnicy. W VIII 1979 zwolniony z pracy za działalność opozycyjną.

W grudniu 1979 wezwany na przesłuchanie do siedziby MO w Legnicy, następnie aresztowany, przetrzymywany w Areszcie Śledczym we Wrocławiu, podjął  5-dniową głodówkę, II 1980 uwolniony. W 1981  przywrócony do pracy dzięki wysiłkom p. Krystyny Sobierajskiej i „Solidarności”.  Od 1982 r. do 1989 r. był rozpracowywany przez Wydział III Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Legnicy w ramach Kwestionariusza Ewidencyjnego (KE) pod kryptonimem Turban. Zygmunt Urban był wielką postacią legnickiej oświaty, nauki, życia społecznego i religijnego. Był w latach 1963-1964 współzałożycielem szkolnego teatru w I LO w Legnicy, Od 1965 do 1975 świecki animator Duszpasterstwa Akademickiego przy parafii św. Jana Chrzciciela w Legnicy, organizator spotkań, odczytów, wykładów o tematyce religijnej, społecznej, patriotycznej; Od 1985 działacz Duszpasterstwa Ludzi Pracy przy parafii Świętej Trójcy tamże w latach 1987-1988 inicjator, organizator cyklu zamkniętych wykładów dla działaczy DLP (raz w mies. w soboty i niedziele) dr. hab. Łukasza Czumy z KUL. W 1990 współzałożyciel Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90 przy parafii Świętej Trójcy i jego działacz do 2002. Cześć Jego Pamięci! Oby również Legnica Ją uczciła

Robert Żeleźny

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię