List intencyjny o współpracy podpisali przedstawiciele zarządów spółek akcyjnych KGHM ZANAM i FAMUR.
Obie firmy specjalizują się w produkcji i usługach realizowanych na rzecz branży wydobywczej. KGHM ZANAM to renomowany producent samojezdnych maszyn górniczych wykorzystywanych
głównie w kopalniach…
… rudy miedzi. FAMUR obsługuje rynek górnictwa odkrywkowego i podziemnego, m.in. dostarcza zmechanizowane kompleksy ścianowe i kompleksy do drążenia wyrobisk korytarzowych dla głębinowych kopalń węgla, a także podziemne i naziemne systemy transportu, maszyny dla górnictwa odkrywkowego oraz urządzenia dla transportu towarów masowych i przeładunku.
– Obecnie w biznesie ważne są kontakty i dobre relacje, dlatego współpraca ze spółką FAMUR będzie w dużej mierze szansą na rozszerzenie wzajemnych powiązań, znalezienie dodatkowych partnerów biznesowych i umocnienie naszych pozycji na rynkach zagranicznych – mówi Bohdan Pecuszok, prezes KGHM ZANAM.
Współpraca obu firm będzie dotyczyła przede wszystkim wspólnych przedsięwzięć obejmujących dystrybucję maszyn i urządzeń górniczych oraz obsługę posprzedażową na rynkach zagranicznych. FAMUR posiada obecnie własne spółki w Rosji, Kazachstanie, na Ukrainie i w Indiach, co pokrywa się z planami ekspansji zagranicznej KGHM ZANAM. Firmy będą prowadzić również wspólne działania marketingowe, co pozwoli na ograniczenie kosztów i…
zwiększenie zasięgu
… działań na potencjalnych rynkach zbytu.
KGHM ZANAM i FAMUR podejmą się wspólnych przedsięwzięć w zakresie projektów badawczo-rozwojowych.
– Szczególnie w kwestii innowacji liczy się kreatywność partnerów i płynna wymiana wiedzy. Będziemy mieli szansę na połączenie sił z firmą o wieloletnich doświadczeniach, co może zaowocować nowymi pomysłami i projektami o szerszym niż dotąd zakresie – podkreśla prezes Bohdan Pecuszok.
Zanam podpisał także list intencyjny z firmą Kapsch Telematic Services (na zdjęciu) dotyczący współpracy przy rozwoju elektronicznego systemu poboru opłat drogowych viaTOLL.
Podczas Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego w Katowicach KGHM ZANAM i Kapsch Telematic Services podpisały list intencyjny dotyczący przyszłej współpracy w ramach rozbudowy i rozwoju systemu viaTOLL. Polski system poboru opłat działa w technologii radiowej krótkiego zasięgu, w oparciu o urządzenia pokładowe montowane w pojazdach i odbiorniki rejestrujące przejazd, instalowane na konstrukcjach stalowych zlokalizowanych na sieci dróg płatnych w całym kraju.
Współpraca…
… obu firm ma dotyczyć przyszłych rozszerzeń systemu viaTOLL, które realizowane są poprzez budowę tzw. bramownic w pasie drogowym, na odcinkach wskazywanych w odpowiednich rozporządzeniach Rady Ministrów. Obecnie w Polsce ponad 3660 km dróg różnych kategorii jest objętych elektronicznym poborem opłat. Wstępne założenia przetargu na nowego operatora zakładają, że do 2024 roku viaTOLL obejmie łącznie ponad 6000 km dróg.
– Wierzymy w ten projekt i mamy nadzieję, że nasz wkład w dalszą rozbudowę systemu viaTOLL będzie coraz bardziej znaczący. Współpraca z firmą Kapsch wpisuje się w naszą wizję rozwoju i pozwoli umocnić naszą pozycję wiarygodnego realizatora konstrukcji stalowych i instalacji przemysłowych. Wciąż mamy w Polsce wiele dróg, szlaków kolejowych i mostów do zbudowania, a krajowi dostawcy potrafią przedstawić ofertę najbardziej dopasowaną do lokalnych wymogów” – powiedział podczas podpisania listu intencyjnego Bohdan Pecuszok – Prezes Zarządu KGHM ZANAM.
(pr)