10 LAT W SŁUŻBIE DZIECIOM

0
2005

 

Z Patrycją Kamola – wokalistką jazzową i działaczką Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Legnicy oraz tegoroczną laureatką odznaki „Przyjaciel Dziecka” rozmawia Bogdan Winiarski.

  • Na ostatnim spotkaniu sprawozdawczym Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Legnicy otrzymała Pani odznakę „Przyjaciel Dziecka”. Jak Pani się czuje w roli „zasłużonej dla dzieci”?

– Nie ukrywam, że byłam ogromnie zaskoczona już samym faktem nominowania mnie do otrzymanie tej prestiżowej odznaki. Z prezesem Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Legnicy, Panem Kazimierzem Pleśniakiem współpracuję już ponad dziesięć lat. Przez ten okres cały czas angażowałam się w działania na rzecz dzieci i młodzieży. Wcześniej będąc jeszcze sama dzieckiem, jako wolontariusz Koła, prowadziłam zbiórkę żywności w legnickich sklepach spożywczych i uczestniczyłam w wielu akcjach naszego Koła skierowanych na rzecz innych dzieci. Obecnie, od kilku lat będąc członkiem Zarządu Koła TPD, prowadzę bezpłatne zajęcia umuzykalniające dla najmłodszych oraz wraz z moim zespołem muzycznym kwestujemy na rzecz legnickiego TPD organizując bezpłatne koncerty muzyczne.

–  Od wielu lat odnosi Pani wiele sukcesów w swoich działaniach artystycznych…

– Inspiracją dla mnie do działania jest od zawsze działalność prezesa Kazimierza Pleśniaka. Ten wielce zasłużony działacz dla legnickich dzieci, jest nie tylko pedagogiem i nauczycielem, ale również świetnym wzorem moralnym do naśladowania dla każdego Legniczanina, również dla mnie. Potrafi On tak zainspirować człowieka ideami działań na rzecz najmłodszych, że zjednuje sobie nie tylko sponsorów, ale również licznych naśladowców. To właśnie Pan Pleśniak był inicjatorem powstania w 2006 roku, pierwszego w regionie Koła TPD przy firmie prywatnej, którego jestem obecnie członkiem. Było to przed 10 laty i jest to moim zdaniem, pewnym ewenementem w historii TPD i pewnym doświadczeniem socjologicznym, które pozwala w przyszłości budować nam wiele takich ogniw pracujących na rzecz dzieci i młodzieży.

–  Na uroczystości wręczenia Pani odznaki „Przyjaciel Dziecka” odkreślono Pani szczególny wkład w działania na rzecz aktywizacji artystycznej dzieci.

– Rzeczywiście, moje działania związane z aktywizacją artystyczną dzieci w tym dzieci niepełnosprawnych są wpisane w misję którą podjęłam i prowadzę. Jako wolontariusz TPD wcześniej uczestniczyłam w wielu akcjach współorganizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, skierowanych do osób tej grupy społecznej. Wspomagałam swoimi występami organizację „Paraolimpiady dla osób niepełnosprawnych” oraz wiele cyklicznych imprez organizowanych i współorganizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Legnicy.

–  Wielu mieszkańców Legnicy z uznaniem komentuje liczne Pani sukcesy artystyczne nie tylko w Legnicy. Pani artystyczne działania wolontariackie zmierzające do aktywizacji dzieci często z rodzin patologicznych pozwoliły wielu dzieciom nie tylko odnieść późniejszy sukces, ale również zaistnieć poza granicami naszego miasta.

– Na pierwszym miejscu postawiłam na promocję działań naszego Przyzakładowego Koła. Prowadzę je wspólnie z moi rodzicami i pięcioma wolontariuszami. Ja jako obecny członek Zarządu Koła wzięłam na siebie cały ciężar odpowiedzialności za współorganizowanie wielu imprez i występów charytatywnych. Jestem opiekunem artystycznym, który jako wolontariusz, pod swoim kierunkiem kształci wiele muzycznych indywidualności, w tym również podopiecznych naszego Koła.

– Często w rozmowach podkreśla Pani że: „dziecko jest najważniejsze”.

 To prawda. Ideą mojego działania w Towarzystwie Przyjaciół Dzieci jest praca na rzecz najmłodszych. Liderzy naszej organizacji i ludzie z nami związani tworzą i działają dla dobra dzieci i młodzieży. Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Legnicy jest szkołą zaangażowania obywatelskiego, aktywności i samorządności społecznej. Podstawą organizowania się społeczeństwa obywatelskiego jest wzbudzanie możliwie najszerszej aktywności mieszkańców w miejscu zamieszkania, miejscu pracy, w rozwijaniu swoich talentów i dzieleniu się swoimi zdolnościami z szerokim kręgiem obywateli.

– Jak Pani może podsumować swoją ponad dziesięcioletnią działalność na rzecz dzieci i młodzieży?

–  Ostatnie lata to dla mnie okres dopracowania własnych form i metod różnorodnych działań na rzecz najmłodszych oraz wzmożonej aktywności zmierzającej w kierunku propagowania idei działalności Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Ja osobiście spotykam się z odpowiednią przychylnością władz w Legnicy i w Zielonej Górze, gdzie obecnie studiuję, co pozwala mi jeszcze bardziej skutecznie promować działania na rzecz dzieci i młodzieży. Za moją działalność wolontariacką, Rada Miasta w Zielonej Górze przyznała mi w ubiegłym roku nagrodę, co jeszcze bardziej mnie zmotywowało do działania na rzecz najmłodszych. Wszyscy liderzy i działacze legnickiego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci to prawdziwi społecznicy, których mogą nam pozazdrościć inne organizacje pozarządowe. Są wśród nas nauczyciele, pedagodzy jak również wybitni działacze społeczni. Koło TPD w którym działam, obchodzi w tym roku 10 – lecie swojej działalności i jest to dla nas czas podsumowań i stawiania przed sobą nowych wyzwań, realizacja których wprowadzi nas w kolejne dziesięciolecia.

Na zdjęciach, powyżej: Patrycja Kamola odbiera Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Poniżej: Patrycja Kamola wyróżniona odznaką Przyjaciel Dziecka.

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię