Terytorialsi z Caritas

0
667

Podpisana umowa tylko sformalizowała to, co robimy. Można powiedzieć, że WOT były operatorem logistycznym pomocy niesionej przez Caritas. Do tej pory nie byliśmy świadomi skali tej pomocy; w pełni uświadomiły nam ją nasze wspólne działania podejmowane w odpowiedzi na pandemię – powiedział gen. dyw. Wiesław Kukuła po podpisaniu porozumienia pomiędzy WOT i CARITAS.

Współdziałanie w celu niesienia pomocy ofiarom klęsk żywiołowych i katastrof w kraju oraz udzielania pomocy osobom starszym, potrzebującym i chorym, w tym kombatantom, osobom represjonowanym i weteranom wojennym – deklarują Caritas Polska i Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej.

Jest mowa również m.in. o wzajemnym wsparciu szkoleniowym, wspólnym prowadzeniu akcji honorowego krwiodawstwa, podtrzymywaniu i upowszechnianiu tradycji narodowej oraz ochronie dziedzictwa przyrodniczego i rozwoju świadomości ekologicznej.

Osnową…

… umowy są doświadczenia ze współpracy w zakresie udzielania pomocy potrzebującym podczas epidemiologicznego kryzysu od marca br., które to działania dla WOT realizowane były w ramach operacji „Odporna Wiosna” i „Trwała Odporność”, a dla Caritas w ramach akcji #PomocDlaSeniora. Wsparcie WOT było nieocenione. Terytorialsi pomagali w dystrybucji żywności, jej rozpakowywaniu oraz organizacji transportu.

Żołnierze 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej od kilku miesięcy współpracują i angażują się w pomoc niesioną dla podopiecznych Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

Do zadań żołnierzy należy m.in. pomoc wolontariuszom w wydawaniu gorących posiłków oraz utrzymanie porządku w kolejce. Ponadto wspierają Caritas Wrocławski w programie…

Niosę Dobro”…

… polegający na odbiorze produktów z Banków Żywności, przepakowaniu i dostarczaniu paczek z żywnością dla najbardziej potrzebujących.

W dzisiejszych czasach tak wielu ludzi potrzebuje pomocy. Tacy ludzie znajdują się blisko nas, ale czasami po prostu nie potrafimy ich zauważyć. Osoby niosące im pomoc czerpią z tego niezwykłą satysfakcję i szczęście. Wspólna służba w Caritas jest to misja dawania dobra. Nawet odrobina życzliwości, współczucia czy zainteresowania okazana drugiemu człowiekowi może ulżyć w cierpieniu i rozpromienić choć na chwilę czyjeś smutne i szare życie – mówi płk. Artur Barański Dowódca Dolnośląskich Terytorialsów.

– Ta współpraca wypadła bardzo dobrze, wręcz modelowo, dlatego chcemy ją kontynuować.  Dzięki żołnierzom WOT mogliśmy szybko docierać z pomocą do potrzebujących w czasie, kiedy musieliśmy zreorganizować pracę wolontariuszy Caritas ze względu na panujące obostrzenia epidemiologiczne – podkreślił po podpisaniu umowy ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Wspólne działanie…

… w trudnym okresie pandemii pozytywnie ocenia także dowództwo WOT. Podczas operacji „Odporna wiosna” żołnierze WOT przetransportowali blisko 3,5 tys. ton towarów (głównie żywności) do magazynów Caritas w wielu rejonach Polski. Łącznie zrealizowali ponad pół tysiąca transportów, co przełożyło się na dystrybucję ponad 186 tys. paczek, dostarczonych bezpośrednio do potrzebujących.

Podpisana dzisiaj umowa tylko sformalizowała to, co robimy. Można powiedzieć, że WOT były operatorem logistycznym pomocy niesionej przez Caritas. Do tej pory nie byliśmy świadomi skali tej pomocy; w pełni uświadomiły nam ją nasze wspólne działania podejmowane w odpowiedzi na pandemię. Warto podkreślić wielki zasięg akcji pomocowych i potężny wysiłek, który towarzyszy ich realizacji. Jestem pełen głębokiego szacunku i wdzięczności dla  ks. dyrektora Caritas Polska, pracownikom Caritas, darczyńców i żołnierzy, którzy byli zaangażowani w tę pomoc – powiedział gen. dyw. Wiesław Kukuła, reprezentujący Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej.

Symbolicznym…

… przypieczętowaniem nawiązania szerokiej współpracy było wręczenie ks. Iżyckiemu przez gen. Kukułę ryngrafu z symbolami WOT. Dyrektor Caritas Polska przekazał natomiast przedstawicielowi WOT medal In Servire Caritate, przyznawany za szczególne zasługi dla Caritas.

(npdst.info. biura prasowego CARITAS)

 

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię