Pomóc osobom w kryzysie bezdomności i samotnym 

0
560
 
W związku z porą zimową i niskimi temperaturami, warto pamiętać o osobach, które znalazły się w kryzysie bezdomności. Bądźmy czujni, bo każdy z nas może pomóc ludziom pozbawionym dachu nad głową. Wystarczy jeden telefon pod numer alarmowy 112 lub zgłoszenie na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Policjanci również uważnie kontrolują pustostany, ogródki działkowe i inne miejsca, w których osoby takie zazwyczaj szukają schronienia. Obejrzyj spot i pomyśl, czy w Twojej okolicy widziałeś kogoś takiego. Wybierz Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa i zaznacz w katalogu „osoba bezdomna wymagająca pomocy”. Sprawdzimy to!
Warunki za oknem są bardzo zmienne, jednak zwłaszcza nocą w wielu miejscach odnotowujemy niskie temperatury powietrza co może być niebezpiecznie szczególnie dla osób samotnych i znajdujących się w kryzysie bezdomności. Nawet niewielki mróz może być przyczyną śmierci z powodu wychłodzenia organizmu. Takie okoliczności są szczególnie niebezpieczne dla człowieka przebywającego na zewnątrz. Stąd też musimy pamiętać o potrzebie zwrócenia szczególnej uwagi na takie właśnie osoby – starsze, samotne, nieporadne życiowo czy pod wpływem alkoholu.
Policjanci już od jesieni prowadzą wzmożone działania prewencyjne i pomocowe. Dlatego widok mundurowych przy pustostanach, opuszczonych budynkach, pomieszczeniach gospodarczych, czy ogródkach działkowych, nie powinien nikogo dziwić. Warto przy tym pamiętać, że Policja nie działa w tej kwestii samodzielnie, aby nasza praca była jeszcze bardziej skuteczna ściśle współpracujemy z przedstawicielami innych służb i instytucji. Istotną rolę pełnią dzielnicowi. Dzięki ich doskonałej wiedzy i znajomości podległego terenu, sprawdzane są te miejsca, w których istnieje największe prawdopodobieństwo, że mogą ktoś przebywać.
Pomimo wzmożonych kontroli policjanci nie są w stanie sprawdzić wszystkich miejsc, w których mogą przebywać osoby będące w kryzysie bezdomności. Dlatego liczymy na czujność i obywatelską postawę mieszkańców. Jak można pomóc? Czasami wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie. Dzwoniąc pod numer alarmowy 112, odpowiednie służby są w stanie bardzo szybko reagować na niebezpieczne sytuacje związane z zagrożeniem życia i zdrowia z powodu wychłodzenia organizmu. W przypadkach, gdy życie ludzkie jest zagrożone ze względu na przebywanie w niskiej temperaturze, osoba taka znajduje schronienie w placówkach, które są do tego przeznaczone np. ogrzewalnie czy noclegownie. Pamiętajmy, aby w podobnych sytuacjach nie przechodzić obojętnie. Nasz telefon może komuś uratować życie.
Dzięki intensywnym działaniom służb bezpieczeństwo osób w kryzysie bezdomności jest dużo większe. Ale warto pamiętać, że tutaj każdy może okazać się pomocny. Dlatego nie bądźmy obojętni. Warto przy tym skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. To aplikacja, która posiada zakładkę „osoba bezdomna i wymagająca pomocy”. To dobry sposób, aby wskazać miejsca przebywania osób potrzebujących pomocy. Nie bądźmy obojętni. Reagujmy!
asp. szt. Sylwia Serafin

 

 

Udostępnij
Poprzedni artykułAu revoir Mr T.
Następny artykułGaleria Sztuki zaprasza

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię