Galeria Sztuki zaprasza

0
762

Galeria Sztuki zaprasza po świętach. Trwa XXII Łemkowskie Jeruzalem.

Galeria Sztuki zaprasza na XXII Łemkowskie Jeruzalem pt. „Nowe Jeruzalem”. Wystawa będzie dostępna do 15 stycznia.

Nowe Jeruzalem” to już ósma legnicka odsłona Łemkowskiego Jeruzalem, organizowanego przez Zjednoczenie Łemków z Gorlic. Nawiązuje do biblijnego, szczęśliwego miasta, którego bramy są otwarte w dzień i w nocy dla każdego. Refleksja o przyszłości, w której panuje pokój niesie ukojenie i nadzieję, wpisuje się tym samym w świąteczno-noworoczny czas, w którym wszyscy życzymy sobie lepszego jutra.

Ludzie są już zmęczeni pesymizmem, mrocznymi wizjami końca świata, negatywnością. Potrzebujemy nowych dzieł, zanurzonych jeszcze w chwili obecnej, ale już zwróconych ku przyszłości. Z dziedzictwa ludzkości, historii, tradycji, które są do naszej dyspozycji, wydobądźmy żywe elementy i projektujmy znów przyszłość. I tak aż do końca. Nadzieja otwiera przed nami nową przestrzeń, nowe ścieżki” – pisze Anna Bas we wstępie do katalogu wystawy.

Nowe Jeruzalem” składa się z dwóch części, czekających na zwiedzających w obu przestrzeniach wystawienniczych legnickiej Galerii. Tworzą one spójną całość. Pierwsza, prezentowana w Galerii Sztuki, to odpowiedź na tytułową kwestię budowania wspólnej przyszłości. Symbolika wielu prac wprost nawiązuje do trwającej agresji Rosji na Ukrainie. Tetiana Skoromna w pracy „Posiłek pod żelazną kopułą” wykorzystała łuski po nabojach od karabinu, od których chroni pamięć o tradycji i rytuałach. Z kolei Grzegorz Kozera sięgnął po ukraińskie kartki pocztowe, który stały się kanwą serii prac opowiadających o pokoju. „Pocztówki pokoju wykonałem na przełomie marca i kwietnia 2022 roku jako cegiełki do sprzedaży na rzecz Ukrainy. Wykorzystałem własne i otrzymane od przyjaciół autentyczne kartki z Kijowa, Lwowa, Drohobycza, Jałty i Mukaczewa. Obok powszechnie znanych pacyfistycznych symboli (gołąbek i tęcza) zacytowałem w nich związane z tymi miejscami fragmenty dzieł artystów: Jana Stanisławskiego, Marka Włodarskiego (Henryk Streng), Krzysztofa M. Bednarskiego, a także światowej antywojennej ikony Guernica Pablo Picassa” – opowiada artysta.

W Galerii Sztuki zobaczymy także trzy akwarele Nikifora – Epifaniusza Drowniaka – artysty samouka, zaliczanego do grona najwybitniejszych malarzy tzw. „naiwnych” („prymitywistów”), a także obrazy olejne łemkowskiego malarza nieprofesjonalnego – śp. Stefana Telepa.

W drugiej, multimedialnej części wystawy w Galerii Ring znalazły się prace wideo Oleksija Khoroshko i Danyła Movchana oraz wybrane, najciekawsze prace wideo, prezentowane podczas siedmiu minionych edycji „Jeruzalem”.

Galeria Sztuki (pl. Katedralny 1) i Galeria Ring (Rynek 12) są czynne od wtorku do niedzieli w godzinach 12.00-18.00. Wstęp wolny.

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię