O BEZPIECZEŃSTWIE PODCZAS WIZYT NA CMENTARZACH

0
436

Wszystkich Świętych i Zaduszki. Wielu z nas udaje się na cmentarze wcześniej, aby uporządkować nagrobki bliskich. Policjanci przypominają, że jest to okres wzmożonej aktywności złodziei i apelują do odwiedzających nekropolie o zachowanie szczególnej ostrożności.

Co roku w okresie Wszystkich Świętych policjanci otrzymują wiele zgłoszeń dotyczących kradzieży. Pozostawiając nawet na krótką chwilę swoje rzeczy w pobliżu grobów bliskich bez nadzoru, możemy stać się ofiarą złodziei, którzy w tym okresie intensyfikują swoje działania.

Mundurowi przestrzegają i uczulają napotkane osoby o potencjalnych zagrożeniach, by podczas odwiedzania grobów najbliższych wszyscy pamiętali o swoim bezpieczeństwie. Policjanci apelują o zachowanie ostrożności i rozdają opracowane specjalnie na tę okazję ulotki.

Oto kilka porad, do których warto się zastosować, wybierając się na cmentarze:

  • na cmentarz zabieraj ze sobą tylko niezbędne rzeczy,
  • wartościowe przedmioty czy dokumenty, pozostaw w domu,
  • nie zabieraj zbyt dużej ilości pieniędzy. Nie noś kodu PIN przy karcie,
  • podczas prac porządkowych nie pozostawiaj torebki bez opieki i miej ją zawsze w zasięgu wzroku,
  • w środkach komunikacji publicznej uważaj na kieszonkowców, którzy najczęściej działają w zatłoczonych miejscach. Pilnuj torebki, portfela czy telefonu. Wartościowe przedmioty i dokumenty chowaj w wewnętrznej kieszeni kurtki bądź płaszcza,
  • wybierając się na cmentarz samochodem sprawdź, czy zamknąłeś auto i czy wartościowe rzeczy nie pozostały w widocznym miejscu.

Pamiętaj! Często koncentrujemy się na kwiatach, zniczach i porządkowaniu grobów, zapominając o swoim bezpieczeństwie. Wystarczy chwila nieuwagi, aby stracić wartościowe rzeczy. Pamiętajmy jednak, że w sytuacji zagrożenia należy dzwonić pod numer alarmowy 112.

asp. szt. Agnieszka Głowacka-Kijek

 

 

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię