Kolejna fala pyłu znad Sahary

0
242

Od najbliższego piątku do Polski będzie napływać kolejna fala powietrza z północnej Afryki, a wraz z nią wyraźnie widoczny pył piaskowy. Zdaniem synoptyków IMGW, największe stężenie saharyjskiego pyłu wystąpi w niedzielę. Eksperci AAA AUTO zwracają uwagę, że nieumiejętne usunięcie pyłu z karoserii samochodu może spowodować uszkodzenie lakieru, a w konsekwencji uzyskanie niższej ceny przy sprzedaży auta.

Niemal co roku chmura pyłu wypełniona piaskiem z Sahary nadciąga nad Polskę, pozostawiając samochody pokryte cienką warstwą pyłu piaskowego. Pył wędrujący znad Sahary związany jest z burzami piaskowymi, które występują nad pustynią. Jest on transportowany przez wiatry w różne części Europy. Gdy do Polski dociera powietrze zwrotnikowe, wraz z nim najczęściej pojawia się pył, znany również jako „krwawy deszcz” ze względu na swoje czerwone zabarwienie.

Usunięcie pyłu z powierzchni samochodu może wydawać się prostą czynnością polegającą na tradycyjnym zabraniu auta do automatycznej myjni samochodowej. Jednak czyszcząc samochód zanieczyszczony pyłem saharyjskim, należy zachować ostrożność, ponieważ niewłaściwe mycie może skutkować uszkodzeniem lakieru. A to z kolei w przyszłości obniży cenę auta podczas jego sprzedaży. Z naszego doświadczenia wynika, że takie same modele, z tego samego rocznika i o porównywalnym przebiegu, mogą różnić się cenami nawet o kilka tysięcy złotych, ponieważ lakier jednego z nich jest w gorszym stanie” – powiedziała Karolína Topolová, Dyrektor Generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO.

Myjnie automatyczne i szczotki do mycia strumieniowego mogą pozostawiać drobne rysy na lakierze, zwłaszcza jeśli pokryty jest warstwą pyłu piaskowego. Eksperci AAA AUTO zalecają w takiej sytuacji, aby pamiętać o czterech wskazówkach, jak prawidłowo usunąć pył piaskowy i zapewnić, że lakier pozostanie żywy oraz bez zarysowań:

  1. Nie wycieraj pyłu szmatką lub ręką, ponieważ powstaną zadrapania na całej powierzchni karoserii, które będą wymagały polerowania. Nie wjeżdżaj też do myjni automatycznej, ale zacznij od dokładnego spłukania pyłu wężem ogrodowym lub myjką ciśnieniową. Pomoże to usunąć luźny brud i piasek z powierzchni samochodu.

  2. Następnie użyj specjalistycznej pianki do czyszczenia samochodu lub napełnij wiadro ciepłą wodą z mydłem. Nałóż pianę na całą powierzchnię samochodu i zostaw na kilka minut.

  3. Dobrze opłucz auto czystą wodą, aby usunąć pozostałości mydła i piany.

  4. Do osuszenia samochodu użyj ręcznika z mikrofibry, który jest delikatny i nie rysuje lakieru.

Pył znad Sahary nie jest groźny dla człowieka, ale pewne dolegliwości mogą odczuwać osoby z chorobami płuc lub astmatycy.

(aaa)

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię